Слуховите апарати могат да помогнат на хората със загуба на слуха да живеят по-дълго

Любопитно 04.01.2024 15:34 Снимка: ДНЕС+

Слуховите апарати могат да помогнат на хората със загуба на слуха да живеят по-дълго

Загубата на слуха засяга приблизително 40 милиона възрастни американци, но само един от 10 души, които се нуждаят от слухови апарати, ги използва, показват проучвания.

Когато обмисляте доколко загубата на слуха изисква слухов апарат, разберете, че загубата на слуха не се отнася само до силата на звука, но и до яснотата и способността за интерпретиране на звуци, особено реч. Слуховият апарат може да бъде от полза дори ако имате лека загуба на слуха. Може да ви помогне да уловите звуци, които може да пропускате, и дори да предотврати по-нататъшно влошаване на слуха.
 
Тези, които не използват слухови апарати , но би трябвало да направят носенето им една от новогодишните си резолюции, според ново проучване от Keck Medicine от USC, публикувано в The Lancet Healthy Longevity .

„Открихме, че възрастни със загуба на слуха, които редовно използват слухови апарати, са имали 24% по-нисък риск от смъртност от тези, които никога не са ги носили“, каза Джанет Чой, MD, MPH, отоларинголог от Keck Medicine и водещ изследовател на изследването. "Тези резултати са вълнуващи, защото предполагат, че слуховите апарати могат да играят защитна роля за здравето на хората и да предотвратят ранна смърт."

Предишни изследвания показват, че нелекуваната загуба на слуха може да доведе до намалена продължителност на живота (както и до други лоши резултати като социална изолация, депресия и деменция). Досега обаче е имало много малко изследвания, изследващи дали използването на слухови апарати може да намали риска от смърт. Проучването представлява най-изчерпателният анализ досега на връзката между загубата на слуха, използването на слухови апарати и смъртността в Съединените щати, според Чой.

Чой и нейните колеги изследователи са използвали данни, събрани от Националното проучване за изследване на здравето и храненето между 1999-2012 г., за да идентифицират почти 10 000 възрастни на 20 и повече години, които са преминали аудиометрични оценки, тест, използван за измерване на слуховите способности, и които са попълнили въпросници за своите използване на слухов апарат. Изследователите са проследили техния статус на смъртност за среден период на проследяване от 10 години след техните оценки.

Общо 1863 възрастни са идентифицирани със загуба на слуха. От тях 237 са били редовни потребители на слухови апарати, които са били характеризирани като такива, които са съобщили, че носят апаратите поне веднъж седмично, пет часа седмично или половината от времето, а 1483 са идентифицирани като такива, които никога не са използвали устройствата. Субектите, които съобщават, че носят устройствата по-малко от веднъж месечно или по-рядко, са категоризирани като нередовни потребители.

Изследователите установиха, че разликата от почти 25% в риска от смъртност между редовно използващите слухови апарати и тези, които никога не са използвали, остава стабилна, независимо от променливи като степента на загуба на слуха (от лека до тежка); възраст, етническа принадлежност, доходи, образование и други демографски данни; и медицинска история. Няма разлика в риска от смъртност между нередовните потребители и никога не използващите, което показва, че случайното използване на слухови апарати може да не осигури никаква полза за удължаване на живота.
Въпреки че проучването не изследва защо слуховите апарати могат да помогнат на тези, които се нуждаят от тях, да живеят по-дълго, Чой посочва скорошни изследвания, свързващи използването на слухови апарати с понижени нива на депресия и деменция. Тя спекулира, че подобренията в психичното здраве и познавателните способности, които идват с подобрения слух, могат да насърчат по-добро цялостно здраве, което може да подобри продължителността на живота.

Чой се надява, че това проучване ще насърчи повече хора да носят слухови апарати , въпреки че тя признава, че фактори, включително цена, стигма и трудности при намирането на устройства, които пасват и функционират добре, са бариери за употреба.

Чой може лично да се справи с тези предизвикателства. Тя е родена със загуба на слуха в лявото ухо, но не е носила слухов апарат до 30-те си години. След това й отнело няколко години, за да намери такива, които работят ефективно за нея.

В момента тя работи върху база данни, управлявана от AI, която категоризира избора на слухови апарати и ги приспособява към индивидуалните нужди на пациентите. Тя също така се застъпва за по-мащабни проучвания за по-добро разбиране на връзката между редовното използване на слухови апарати и по-нисък риск от смъртност и за насърчаване на грижите за слуха .

Кога да посетим аудиолог?

Ако подозирате, че имате загуба на слуха, незабавно посетете аудиолог за оценка на слуха. Трябва да помислите за тест за слуха, ако често карате хората да се повтарят, имате затруднения да следите разговори, изпитвате тинитус (звънене в ушите) или имате проблеми със слуха в шумна среда.

Възрастните на възраст 18-55 години трябва да ходят на прегледи на слуха на всеки три до пет години, а над тази възраст всяка година.
CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213