Любопитно 18.04.2025 09:39 Снимка: ДНЕС+
Отдихът на открито е не по-малко ефективен от антидепресантите
Учените са установили, че хората, които прекарват няколко часа на чист въздух поне веднъж седмично, изпитват подобрение в настроението и намаляване на нивата на тревожност само след три месеца.
Експерти от университета в Йорк са изследвали здравето на 223 души на възраст от 18 до 64 години (59 процента жени) от Йоркшир и Хъмбър. Значителна част от участниците (44%) са били безработни или неспособни да работят поради лошо здраве. Всички те са имали психични проблеми.
Списъкът с диагнози сред субектите е широк, вариращ от тревожни разстройства и депресия до посттравматично стресово разстройство и обсесивно-компулсивно разстройство.
Като допълнение към обичайното им лечение, социалните работници са препоръчали през почивните дни да прекарват поне няколко часа сред природата.
Тридесет процента от участниците са спортували, ходели са на риболов и туризъм, 51 процента от мъжете и жените са отделяли време за градинарство. Осемдесет процента са си почивали поне веднъж седмично.
Резултатите от изследванията показват, че средно нивата на тревожност и депресия са намалели значително – съответно с 55 и 51 процента. Удовлетворението от живота се е увеличило с 65 процента. А постигнатият ефект зависи от продължителността на активността.Най-добри резултати са демонстрирали тези, които са прекарали пет до осем седмици сред природата.
Разбира се, активният отдих не може да замени традиционните методи на лечение, но активният отдих сред природата – от спорт до обикновено градинарство – може да бъде отлично допълнение към тях, пише в статията, публикувана в Health & Social Care in the Community, пише megavselena.bg.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:10 Американският президент е силно непопулярен в Италия: Нова фаза на разрива Мелони-Тръмп
- 18:58 "Истинска катастрофа". Турските медии разкъсаха Монтела и отбора
- 18:48 Огнен ад в луксозен хотел в Доминикана, италианка загина, хиляди са евакуирани (видео)
- 18:37 18-годишен заби колата си в бетонна ограда и уби връстник
- 18:26 ФИФА опитва да умъртви футбола по особено болезнен начин
- 18:14 Той беше гадже на Саманта в "Сексът и градът". Защо напусна Холивуд и какво го върна днес?
- 18:01 Мазутни топчета заляха плажовете на морето
- 17:50 Шофьор помете трима работници на АПИ, почистващи Околовръстния път на Ботевград