Любопитно 22.11.2024 13:54 Снимка: ДНЕС+
Не бива да пием кафе, ако приемаме тези медикаменти
Комбинирането може да доведе до усилване на страничните ефекти или намаляване ефективността на лекарствата
Кафето е едно от най-разпространените сутрешни напитки в света. Консумацията му датира от повече от 1000 години, но днешните задълбочени проучвания в областта на медицината и фармацията стигат до заключения, че на вид безобидната напитка (употребена в нормално количество от 1-2 чаши дневно) всъщност може да си взаимодейства негативно с някои популярни медикаменти.
Кои са медикаментите, които трябва да избягваме да приемаме при непосредствена консумация на кафе? Или по-коректният въпрос би бил: Кога да избягваме да пием кафе при прием на следните медикаменти?
Медикаменти за тиреоидната жлеза
Левотироксинът е жизнено важен за хора с хипотиреоидизъм. Кафето може значително да намали абсорбцията му, правейки го по-малко ефективен. Най-ранното време за пиене на кафе трябва да е не по-скоро от 30 минути след приема на медикамента.
Лекарства срещу простуда и алергии
Много от лекарствата срещу простудни заболявания или алергични състояния съдържат псевдоефедрин. Комбинирайки ги с кафето може да се увеличат страничните ефекти на лекарството, водейки човек до инсомния и безпокойство. Тази комбинация може също да увеличи сърдечната честота и кръвното налягане.
Диабетни лекарства
Кофеинът може да повлияе неблагоприятно на нивата на кръвната захар като така пречи и на лекарствата за диабет. Резултатът е пикове в кръвната захар, което прави трудно ефективното управляване на диабета. Ако пиете редовно кафе, трябва също така редовно да мониторирате гликемичните си нива.
Антидепресанти
Селективните инхибитори на обратното поемане на серотонин (SSRI) както и други антидепресанти си взаимодействат с кофеина като усилват страничните ефекти, като треперене и тревожност. Това взаимодействие може също да причини нервна криза и силно тревожно разстройство, водещи в последствие до депресия.
Консумацията на кафе трябва да бъде ограничена при инхибитори на моноаминооксидазата (МАО-инхибитори), тъй като кофеинът може да повиши кръвното налягане, което е рисково при комбиниране с тези медикаменти.
На трициклични антидепресанти кафето може да намали успокояващия ефект, като увеличи нервната възбудимост.
Антипсихотици
Метаболизмът на тези антипсихотичните медикаменти се повлияват от активното вещество в кафето и в резултат се намалява ефективността на лекарствата, докато се увеличават техните странични ефекти. Пациентите могат да усетят повишена възбудимост и нервност.
Медикаменти срещу остеопороза
При остеопороза се прилагат бифосфонати, но действието им, съпроводено с консумацията на кафе отчетливо намалява. Подобно на лекарствата за тиреоидната жлеза, кофеинът действа по същия начин и на бифосфонатите - намалява усвояемостта им от организма. За оптимален абсорбиращ ефект, тези медикаменти трябва да се приемат с чиста вода.
Бронходилататори
Лекарствата за астма и редица други респираторни състояния могат да подсилят ефекта си, ако се приемат непосредствено преди или след консумацията на кафе. Това може да доведе до завишен пулс и сърцебиене. Това, на свой ред, намалява допълнително дихателния капацитет на пациента, правейки дишането по-трудно.
Антикоагуланти
Кофеинът си взаимодейства с метаболизма на антикоагуланти като варфарин, увеличавайки риска от кървене. Кафето, особено зеленото, съдържа витамин К, който може да повлияе на ефективността на варфарина. Редовната лабораторна проверка на времето на кървене е важно, ако приемате кофеин.
Антибиотици
Някои антибиотици, особено ципрофлоксацин и други от групата на флуорохинолоните, потискат ензима CYP1A2 в черния дроб. Това води до забавен разпад на кофеина, което може да причини симптоми като безсъние, раздразнителност и повишен пулс.
Кафето може да намали и ефективността на някои антибиотици, ако се приема едновременно. Например, кофеинът може да взаимодейства с тетрациклините и да намали тяхното усвояване, създавайки риск за по-изявени и тежки странични ефекти, провокирайки нервност и главоболие.
Някои лекарства при Алцхаймер
За болестта Алцхаймер няма етиологично лекарство, но състоянието може да се забави или поддържа с различни групи медикаменти. Наличието на кофеин в тялото обаче намалява ефективността им и увеличава страничните ефекти на лекарствата. Като резултата може да се забележи усилване на когнитивни симптоми като чувство на обърканост и превъзбуда.
Още по темата
CHF | 1 | 2.1044 |
GBP | 1 | 2.3487 |
RON | 10 | 3.92974 |
TRY | 100 | 5.38858 |
USD | 1 | 1.85809 |
Последни новини
- 19:34 Климатологът Симеон Матев: Циклонът Ренате преобръща времето
- 19:22 Айфеловата кула затвори временно заради обилен снеговалеж във Франция и Германия
- 19:13 Човечеството никога не е преживявало това, което предстои да преживее
- 19:04 Министерски съвет изменя пакета за здравни дейности, гарантирани от НЗОК
- 18:53 Най-трудният сезон за стайните растения е зимата: ето как да се погрижите за тях
- 18:41 С над 58,6 млн. лева ще бъдат подпомогнати малките земеделски стопани
- 18:31 Нетаняху благодари на Унгария за поканата и приветства „моралната яснота“ на Орбан
- 18:22 Учените бият тревога: приближаваме „необратима точка“