Китайски съд призна за "трудова злополука" смърт при секс на работното място

Любопитно 18.05.2025 15:14 Снимка: ДНЕС+

Китайски съд призна за "трудова злополука" смърт при секс на работното място

Загиналият трябвало да работи 24 часа в денонощието без почивка през цялата година. Правото му на интимност било като пиенето на вода и ходенето до тоалетната

Смъртта на мъж в Китай, който починал по време на секс с приятелката си в работно време, беше обявена за трудова злополука. Решението, което дава право на семейството му на компенсация, предизвика силен интерес в китайските социални мрежи, пише South China Morning Post.

Апелативният съд постанови, че "правото на мъжа да прави секс с приятелката си на работа е равностойно на правото да пие вода или да използва тоалетна по време на работа".

Според Правилника за застраховка при трудови злополуки в страната, ситуация, в която служител внезапно умира на работното си място по време на работно време, трябва да се класифицира като трудова злополука. Такъв служител или неговото семейство имат право на застрахователна компенсация от работодателя и органите по социално осигуряване.

Починалият мъж, известен само с фамилията Джан, е бил на около 60 години и е бил единственият охранител в малка фабрика в Пекин преди смъртта си.

Според информация на Southern Metropolis News от началото на май 2014 г., той е бил длъжен да работи денонощно без почивни дни. На 6 октомври 2014 г. Джан се срещнал с приятелката си в охранителната стая във фабриката, където обикновено си почивал.

Двамата започнали да правят секс и той починал по време на акта.

Полицейското разследване потвърдило, че става дума за внезапна смърт без съмнителни обстоятелства.

Година по-късно синът му, Джан Сяоши, подал молба за обезщетение в Общинското бюро по социално осигуряване.

Властите отхвърлили молбата с мотива, че смъртта на мъжа не е трудова злополука, тъй като е починал по време на интимна среща, а не докато е изпълнявал служебни задължения.

През 2016 г. синът завел дело срещу фабриката (чието име не се съобщава) и социалноосигурителната институция.

Той настоявал, че смъртта на баща му трябва да се признае като трудова злополука, тъй като е бил длъжен да работи денонощно и не е имал възможност да напусне работното си място, поради което се е срещнал с приятелката си в охранителната стая.

Синът заявил, че почивката е право на всеки работник.

"Като възрастен мъж, баща ми е имал емоционални нужди", казал той пред съда.

"Любовната връзка е част от тази почивка. Той не е напускал работното си място. Затова внезапната му смърт трябва да се счита за трудова злополука."

Съдът се съгласил, постановявайки, че смъртта е настъпила по време на работа и на работното място.

Фабриката и социалноосигурителните органи обжалвали, но по-висша инстанция потвърдила решението.

През февруари 2017 г. социалноосигурителната служба издава документ, който потвърждава, че смъртта на Джан се класифицира като трудова злополука, но не се уточнява каква сума обезщетение ще получи семейството.

Не е ясно защо случаят се появи в медиите чак сега.

Адвокат Чън Жуй от Чунцин обясни в социалните мрежи, че има два ключови фактора, които са довели до успеха на сина в съда.

Първо, бащата е трябвало да работи 24 часа в денонощието без почивка през цялата година, което прави интимните срещи с приятелката му физиологична необходимост, сравнима с пиенето на вода или ползването на тоалетна.

Второ, мъжът е имал връзка с постоянна приятелка, а не е ползвал платени услуги, което означава, че поведението му не е било в разрез със социалните норми, добавя адвокатът.

Наскоро Китай започна да насърчава политика за повече почивки. 12-часовият работен ден е стандарт за много от фирмите в страната. Според икономистите това може да се окаже пречка за икономиката на страната, защото работниците нямат достатъчно свободно време, за да консумират продукти на вътрешния пазар.

CHF CHF 1 2.08488
GBP GBP 1 2.32091
RON RON 10 3.83188
TRY TRY 100 4.49904
USD USD 1 1.74721