Какво да засеем и засадим през юли?

Любопитно 28.06.2024 19:07 Снимка: ДНЕС+

Какво да засеем и засадим през юли?

Месец юли е подходящо време за садене на вторите зеленчукови култури, след като вече сме прибрали чесъна, граха, ранните картофи, краставиците и други.

Защото вече сме освободили място за втора реколта, така че да се радваме до късна есен на пресни зеленчуци - а и да запълним запасите за зимата, пише sinor.bg.

Възможният избор при сеитбата

Краставици – до средата на месец юли се сеят дребноплодните краставици.

В районите с по-продължителна есен могат да се засяват поетапно през една седмица. Важно е да се знае, че при по-късното засяване, добивите значително намаляват. Препоръчителното разстояние между редовете е 80-90 см, а в реда 15-20 см. Късните краставици изискват същите грижи като ранните. В по-топлите дни се нуждаят от по-често поливане, за да се поддържа умерена влажност. Летните посеви често страдат от недостиг на вода.

Тиквички – най-добре е семената да се засяват на редове в гнезда.

Почвата трябва да се натори и обогати с прегорял оборски тор или компост, защото така става по-влагоемна, пропусклива и рохкава. В гнездата се засяват по 3-4 семена, но след поникване и поява на първите същински листа се остават по два корена.

Фасул – средата на юли е най-добро време за засаждане на късния фасул.

Подходящи са сортовете с по-кратка вегетация. Преди засяване е добре семената да се накиснат за 10-12 часа, а почвата да се полее добре. Късната сеитба намалява добивите от фасул.

Копър – тази култура може да се сее през 15-20 дни и ще дава свежи листа през целия сезон. Мястото трябва да бъде добре осветено, а почвата добре подхранена – внася се оборски и комплексен NPK тор. Най-важното е да не се сее нагъсто. За по-бързо и дружно поникване семената се накисват предварително.

Рукола – семената се засяват в хранителна и добре овлажнена почва – поникват за 5-6 дни. При редовно поливане дава крехки и сочни листа до падане на слани.

Какво да засадим през юли

Домати – в първите дни на месеца се засаждат късните домати. Само в районите с по-мека и дълга есен може с 10-на дни по-късно. Разсадът трябва да бъде здрав и  добре развит, а поради по-високите температури е желателно да се засажда само в късните следобедни часове.

Целина – като втора култура се разсажда във фаза 4-5 лист на разстояние между редовете 25-30 см и 10-15 см в редовете.

Воден лук – преди засаждане се почистват всички пожълтели и изсъхнали листа, а   коренчетата се подрязват на дължина 4-5 мм. Засажда се на разстояние между  редовете 20 см, а вътре в редовете 10 см. Препоръчва се да се засажда на по-голяма дълбочина, отколкото е бил в лехата, защото така се получават по-удължени луковици и с по-дебела шийка.

Зеле и карфиол – отглеждат се като втора култура, а най-благоприятното време за засаждане е 10-25 юли. По-късното засаждане води до намаляване на качеството на продукцията и добивите. Разсадът не трябва да бъде на повече от 35 дни, като подготовката изисква съкращаване на корените и връхната част на листата, с което се намалява изпарението.

При засаждане растенията се засипват с пръст до първия лист. Зелевите култури са взискателни към почвеното плодородие.

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.33574
RON RON 10 3.92982
TRY TRY 100 5.17741
USD USD 1 1.77335