Любопитно 22.01.2025 11:54 Снимка: ДНЕС+
Къде в Европа живеят най-депресираните хора
В последните години стигмата върху психическото здраве намалява, което води до повече внимание върху някои от състоянията, свързани с него. Това принципно е радостно, но не толкова радостна е статистиката по въпроса.
Нов мащабен анализ сред населението на Европа показва в кои страни хората са страдали от най-високи нива на депресия през 2019 г. - годината преди пандемията. Оказва се, че това е Франция, където 11% от запитаните се определят като депресирани.
Анализът е дело на здравното и социалното министерства на Франция, а данните са събрани от Европейско здравно проучване, проведено сред жителите на ЕС, Норвегия, Исландия и Сърбия
Той се появява в момент, когато е ясно, че "кризата на психическото здраве" засяга все повече хора във времената след края на пандемията. Като цяло анализът показва, че симптомите на депресия преобладават в Западна и Северна Европа.
Младите хора в Южна и Източна Европа по-рядко съобщават за такива състояния, но за сметка на това се увеличава броят на тези над 70 години, които се борят с психологическото състояние.
Основните фактори за това са социалната изолация и загубата на партньор в живота, коментират авторите на анализа пред Euronews.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:54 Омбудсманът против превръщането на помощта за отопление в инструмент за бюджетни икономии
- 14:46 Махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“
- 14:39 Демерджиев разпоредил фонд "Пътна безопасност" да финансира само мерки срещу катастрофите
- 14:31 Димитър Маринов остава начело на Българския фармацевтичен съюз
- 14:24 Иран рязко увеличи износа на петрол след споразумението със САЩ
- 14:17 КЗП започна масирани проверки по Черноморието
- 14:09 Дмитриев: Оставката на Стармър е важен сигнал и за другите подклаждащи войната в Европа
- 14:01 Почина Феим Чаушев