Домашно лечение на хрема при деца

Любопитно 03.06.2022 19:56 Снимка: ДНЕС+

Домашно лечение на хрема при деца

Хремата е много често срещан проблем при децата. Често тя е признак на обикновена настинка, но причина могат да бъдат още излагане на ниски температури или дразнители в околната среда.

Цветът на носния секрет може да варира от бистър до жълтеникав или зелен. Наред с хремата, може да се развият и други признаци, като запушване на носа и затруднено дишане, раздразнителност, повишена температура, кашлица, болки в гърлото, кихане, разстроен стомах, нарушения в съня и апетита.

Важно за лечението на хремата е родителите да имат търпение. Обикновено тя преминава и без лечение. Няма лекарства или медикаменти, които да излекуват хремата за един ден. Най-често са нужни 7 до 10 дни за това. За да облекчите състоянието и да ускорите възстановяването в известна степен, може да използвате някои естествени методи и средства.

Домашно лечение на хрема при деца


Физиологичен разтвор

Както за възрастен, така и за дете, физиологичният разтвор си остава едно от най-добрите и безобидни средства за лечение на хрема у дома. Той помага за отстраняване на натрупалата се слуз и почиства носните проходи от дразнители, което подобрява дишането.

Може да използвате готови търговски продукти, предназначени специално за деца или да си направите такъв у дома:

Смесете 1/4 чаена лъжичка готварска сол и щипка сода за хляб в чаша вода със стайна температура. Поставете няколко капки от този разтвор в едната ноздра, докато главата на детето е наклонена назад. С помощта на специален аспиратор за нос изтеглете обратно излишната слуз, докато притискате другата ноздра с пръст. Повторете с другата ноздра. Правете това не повече от три пъти на ден.

Пара

Вдишването на пара е друг безобиден начин да облекчите дискомфорта при хрема. Това ще помогне за изчистване на слузта и ще намали кихането. Добре е тази процедура да се извършва непосредствено преди лягане, за да помогнете на детето да спи малко по-спокойно.

За по-малки деца може да използвате банята за източник на пара. Влезте в банята и пуснете гореща вода от душа, за да се образува достатъчно пара. Постойте с детето в банята за около 10-15 минути. Може да правите това 2 или 3 пъти на ден.

За по-големи деца може да използвате съд с изпаряваща се вода, като застанете с детето над нея и поставите кърпа над главите си, за да задържите парата. Накарайте детето да вдишва така парата за 5 до 10 минути и след това да издуха носа си. Правете това няколко пъти на ден. За още по-добър ефект може да нарежете една глава кромид лук на едро (заедно с люспите) и да я пуснете в изпаряващата се вода. Ако парата в този случай е прекалено неприятна за детето (или то е по-малко), може да го държите близо до съда като навявате с ръка парата към нослето, за да вдишва от нея.

Използването на специален уред за инхалация с физиологичен разтвор също е удачен вариант.

Повишен прием на течности

Предлагайте много течности на детето, за да поддържате оптимална хидратация на тялото, особено в случаите на повишена температура. Повишеният прием на течности спомага и за втечняване на секрета в носните проходи и ги прави лесни за откашляне и отстраняване.

Ако бебето е все още кърмаче, кърменето е добър вариант. За по-големи деца, освен чиста вода, може да включите допълнително повече чайове и прясно изцедени плодове сокове (без добавена захар).

Овлажнител за въздух

Използвайте овлажнител за въздух в стаята, в която детето играе и спи. Влажният въздух помага за разреждане на слузта и улеснява дренирането й. Освен това, ще облекчи дишането и съня. Оставете овлажнителя включен цяла нощ, за да ускорите възстановяването.

Не забравяйте да се уверите, че водата в овлажнителя е чиста и се грижете за редовното почистване и дезинфекция на уреда, тъй като лесно може да се превърне в среда за развитие на бактерии.

Евкалиптово масло

Евкалиптът помага за намаляване на хремата и свързаните с нея симптоми. Той действа като отличен деконгестант (отпушва носа) и прави носния секрет лесен за отделяне.

Сложете 4 или 5 капки масло от евкалипт в топлата вана на детето. Оставете го да се наслади на ваната 10 минути. Повтаряйте два пъти на ден.

Алтернативен вариант е да смесите 10 капки евкалиптово масло в 1/2 чаша затоплен студено пресован зехтин. Масажирайте леко детето си с това ароматно масло, най-добре вечер преди лягане. (За дете над 2 години)

Босилек

Босилкът е друг отличен природен лек за хрема при детето. Той им антибактериални, противогъбични и антивирусни свойства, които помагат в борбата с причинителя на хремата. Освен това подсилва имунитета на детето.

На малки деца (3-6 години), може да дадете няколко листа от босилек с малко кафява захар, като трябва да ги дъвчат два пъти на ден. На по-големи деца може да дадете няколко пресни листа босилек, които да дъвчат всяка сутрин, преди закуска и вечер, преди лягане.

Алтернативен вариант (ако не успеете да накарате детето да сдъвче листата) е да изцедите сока от няколко пресни листа босилек и да го смесите с равни количества сок от лимон с мед и джинджифил. Давайте на детето от тази смес 2 или 3 пъти на ден.

Лайка

Лайка може да се използва при деца над 1 годишна възраст. Тази билка има имуностимулиращо и антисептично действие. Антихистаминните й свойства пък допринасят за намаляване на кихането.
Сложете 1 чаена лъжичка изсушен цвят от лайка в 2 чаши вряща вода. Покрийте и накиснете в продължение на 5 минути. Добавете малко мед за вкус. Давайте на детето два пъти на ден.

Капки за нос от лайка: В 100 мл вряща вода поставете две супени лъжици изсушен цвят от лайка. Покрийте съда с капак и го оставете да престои така, докато изстине напълно. Прецедете през тензух или марля и с помощта на капкомер накапвайте по 4 капки във всяка ноздра. Добре е нослето да бъде предварително почистено от секрети и слуз.
Сребърна вода с клеева тинктура

В 10 мл сребърна вода накапете няколко капки клеева тинктура (обикновено 3-4 до 5). Изсипете разтвора в подходящо шишенце и с помощта на капкомер (или шише с пулверизатор) накапвайте по 2 капки във всяка ноздра. Правете това 2-3 пъти на ден.

Повече за това средство за справяне с хремата може да прочетете в темата: Сребърна вода и клеева тинктура срещу хрема и запушен нос

Мед

Медът е друго ефективно средство срещу хрема при деца над 2 годишна възраст. На по-малки деца не бива да се дава мед!

Антибактериалните, антивирусни и успокояващи свойства на меда помагат за намаляване на хремата и свързаните с нея симптоми, като кашлица и възпалено гърло.

Смесете 1 до 2 супени лъжици мед в чаша топла вода и дайте на детето да пие два пъти на ден. Друг вариант е да смесите 1 супена лъжица мед и 1/2 чаена лъжичка прясно изцеден лимонов сок в чаша топла вода. Дайте на детето да изпие сместа докато е още топла. Повтаряйте два пъти на ден.

Топла пилешка супа

Пилешката супа не е лек директно насочен към лечението на хремата, но тя спомага за намаляване на дискомфорта, подобрява имунната дейност и се бори с инфекциите на горните дихателни пътища. Друго предимство е, че пилешката супа е лека и питателна храна за болното дете.

Пригответе домашна пилешка супа като е добре за приготвянето и да използвате и костите от пилето (които да отстраните след сваряването й, както и да използвате зеленчуци като моркови, цвекло и спанак.  Може да добавите и няколко капки пресен лимонов сок (съобразно възрастта и индивидуалния вкус на детето). Давайте на детето от тази супа 2-3 пъти на ден.

Допълнителни съвети за спиране на хрема при деца
Карайте детето да издухва носа си често, за да не се задържа слузта в него.
Втривайте малко количество вазелин или зехтин под носа на детето, за да предотвратите дразнене, напукването и зачервяването на кожата.
Не излагайте детето си на евентуални дразнители и алергени, като домашни животни, прах, пепел, химични изпарения и цигарен дим.
Повдигнете матрака на детето леко откъм главата, за да улесните дишането по време на сън и да намалее стичането на секрета назад към гърлото, което води до кашлица. Най-добре е да направите това като поставите кърпа, дебела книга или тънка възглавница. Не повдигайте директно главата на детето с по-висока възглавница!
Не давайте на детето мазна и трудно смилаема храна.
Поддържайте стаята на детето топла и го облечете леко, за да се чувства по-комфортно.
Гушкайте и прекарвайте повече време с детето. В този период то се нуждае от много положителни емоции и спокойствие!
Кога да потърсите лекарска помощ?

Ако наред с хремата и запушения нос, забелязвате подуване в областта на челото, странично на носа или бузите, заедно със замъглено зрение.
Болки в гърлото и наличие на бели или жълтеникави петна по сливиците или други части на гърлото.
Секрет от носа с лоша миризма, който излиза само от едната ноздра или ако е с различен цвят от бял или жълтеникав
Кашлица, която трае повече от седмица или е свързана с отделяне на жълто-зелени храчки.
Симптоми, които продължават повече от 3 седмици.
Ако хремата е придружена със силно повишение на температурата (над 38,5 С)

 

CHF CHF 1 2.08912
GBP GBP 1 2.35662
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.3695
USD USD 1 1.89905