Любопитно 22.03.2021 09:05 Снимка: ДНЕС+
Черни лешояди отново гнездят в Стара планина – за първи път от 28 г.
За първи път от 28 години черни лешояди отново гнездят в Стара планина, съобщиха от "Зелени Балкани". Уточнява се, че става дума за три двойки от редкия вид, известен още с названието картал.
"След близо 30 години упорит труд, природозащитниците от Зелени Балкани, Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици, постигнаха невероятен успех! За първи път, след 28 години от последното известно гнездене на картала в България, те отбелязват сформирането на три двойки в Стара планина. Трите двойки са и първите въобще установени и фотографирани в Стара планина птици от този вид!" - посочват от екологичната организация.
Двойките са започнали да гнездят на специални платформи, поставени от природозащитниците в рамките на дългосрочна програма за завръщане на вида. Тя е започнала преди десетилетия, с първите идеи и дейности за възстановяване на едрите видове лешояди, като част от международна програма.
Първите резултати бяха постигнати, с възстановяването на белоглавите лешояди като гнездящ вид в Кресненското дефиле и Стара Планина. През изминалите години, природозащитниците върнаха на свобода над 350 белоглави лешояда, получени като дарение от кралство Испания, Франция и над 19 зоопаркове в 7 страни.
Втората цел на трите граждански организации бе завръщането на черния лешояд - изчезнал за страната вид. През последните години, като част от дейностите по проекта "Светло бъдеще за черния лешояд", общо 59 черни лешояда бяха дарени от Испания, с цената на огромни усилия на голям международен екип.
Започналото гнездене на вида в Стара планина и за първи път в "новата история" на природозащитата в страната, е успех само по себе си, отбелязват от "Зелени Балкани". Двойките са изправени пред редица опасности и предизвикателства, но природозащитниците се надяват те да създадат поколение.
До началото на ХХ век черният лешояд е сред често срещаните видове в България, но постепенно изчезва. За първи път официално е вписан като изчезнал в Червената книга на България от 1985 година. Фактическото изчезване вероятно е станало през периода 1950-1960г., когато вече няма данни за гнездене, а наблюденията на вида стават изключително редки.
През 80-те година на ХХ век зачестяват наблюденията на единични птици и малки групи от вида в Източните Родопи, където в пограничния район навлизат индивиди от последната известна колония на вида на Балканите в гората Дадя в Гърция. Вероятно от такива индивиди е формирана двойка, която започва да гнезди в района на яз. "Студен кладенец" - през 1993 г. там е открито първото за десетилетия и последното оттогава гнездо на вида в България. След еднократно успешно гнездене двойката изчезва и така завръщането на вида е мимолетно, което дава основание черният лешояд да остане в категория "изчезнал" и в следващото издание на Червената книга на България от 2011 г.
През 2015 г. започва партньорският проект "Светло бъдеще за черния лешояд", финансиран по програма ЛАЙФ на ЕС.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08755 |
GBP | 1 | 2.35194 |
RON | 10 | 3.93021 |
TRY | 100 | 5.40331 |
USD | 1 | 1.85686 |
Последни новини
- 11:19 Откриха нов вид голохрил охлюв
- 11:17 Петков и Пеевски в словесна битка от първия ред в парламента
- 11:16 Евгений Михайлов: Шарлатаните от ПП и перверзната им идеология - "С вас сме, г-н Президент!"
- 11:15 Борисов: ГЕРБ е категоричен победител и ние трябва да излъчим председател на НС
- 11:08 Южна Корея предлага на Румъния експресна доставка на танкове
- 11:02 "Ню Йорк пост": Американците вдигнаха бунт срещу прокурорите на Сорос
- 11:00 Богомил Бонев за британците: Нещастници! Да си обират крушите от Украйна!
- 10:59 Софиянка продаде апартамента си и занесе 100 000 лв. в Букурещ на ало измамници