Бозайникът, за когото рядко чуваме, но е най-голямата жертва на незаконната търговия

Любопитно 05.08.2024 16:50 Снимка: ДНЕС+

Бозайникът, за когото рядко чуваме, но е най-голямата жертва на незаконната търговия

Днешните бозайници са изправени пред всякакви проблеми, за които техните далечни предци не е трябвало да се тревожат. Наред с двойната заплаха от загуба на местообитания и изменение на климата, има и трети фактор: незаконната търговия с диви животни. Това включва взимането на животни от родните им домове и експлоатацията им за парична печалба - или като домашни любимци, или за ценна част от тях. В случая с най-трафикирания бозайник в света, панголина, реалността е доста крайна.

Бозайникът, който е най-голямата жертва на незаконната търговия с диви животни

Има общо осем вида панголини, четири от които живеят в Азия и четири в Африка. Тези животни се търгуват заради техните нокти и люспи за използване в традиционната медицина, както и за месо. Всичките осем вида са защитени от международните закони и търговски забрани за борба с това, обаче бракониерите и търговските групи са доста добри в транспортирането на тези животни под радара.

Снимка 677328

Източник: iStock

Фондацията за дивата природа на Дейвид Шепърд изчислява, че по един панголин на всеки четири минути се взема от дивата природа. Едно проучване обяснява, че между август 2000 г. и юли 2019 г. приблизително 895 000 панголини са били трафикирани, въпреки че авторите също така пишат, че това вероятно е подценяване.

Какво всъщност е панголин

Панголините са малки, покрити с люспи бозайници - те са единствените известни люспести бозайници, които ядат предимно термити или мравки с дългите си лепкави езици. Поради тази комбинация от люспи и специфична диета, панголините са известни като "люспести мравояди".

Снимка 677327

Източник: iStock

Обикновено панголините живеят самотен живот и са доста срамежливи, потайни същества. Когато са застрашени, те се свиват на топка, за да се защитят.

Закони и защита

Три от осемте вида панголини - китайският, зондският и филипинският панголин, са изброени като критично застрашени от Червения списък на Международния съюз за защита на природата, което до голяма степен се дължи на постоянния лов. Според Националния музей в Ливърпул, експлоатацията на панголините от хората се случва най-малко от 480 г. сл. н. е., точката, в която могат да бъдат проследени предписанията на традиционната медицина за люспите на панголините.

Снимка 677326

Източник: iStock

Най-високите нива на търсене на части от панголин идват от Китай и Виетнам. Въпреки това през юни 2020 г. Китай засилва законодателството за защита на китайския панголин (Manis pentadactyla), спирайки консумацията на вида в страната и предотвратявайки използването на люспи на панголин в традиционната медицина, обяснява WWF.

През 2023 г. правителството на Обединеното кралство също отпуска общо 40 милиона британски лири финансиране на 80 различни проекта за опазване, включително подкрепа на работата на обществото за опазване на дивата природа и за намаляване на търсенето на люспи на панголин./lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.09988
GBP GBP 1 2.34287
RON RON 10 3.92966
TRY TRY 100 5.36592
USD USD 1 1.8588