Любопитно 02.01.2025 12:32 Снимка: ДНЕС+
Авторските права върху Тентен, Попай, Хемингуей, Равел отпадат от днес в САЩ
Анимационните герои Тентен и Попай, литературни и филмови шедьоври, и музика на Фокнър, Хемингуей, Хичкок и Равел - всички от 1929 г., стават обществено достояние в САЩ от днес, 1 януари, съобщи АФП, цитирана от БТА.
На всеки 1 януари хиляди книги, филми, песни, музика, произведения на изкуството и комиксови герои, които са на 95 години, губят авторските си права в САЩ. Това означава, че те могат да бъдат свободно копирани, споделяни, възпроизвеждани или адаптирани, без да се плаща.
Всяка година в края на декември Центърът за изучаване на публичната собственост към Юридическия факултет на университета "Дюк" в Северна Каролина публикува списък на произведенията на културата, от които отпадат авторските права.
На 1 януари 2025 г. звездите са морякът Попай, създаден през 1929 г. от американката Елзи Крислър Сегар, и репортерът Тентен, представен от белгиеца Ерже през същата година.
"През последните години отбелязахме влизането в публичното пространство на очарователни герои като Мики Маус (2024 г.) и Мечо Пух (2022 г.)", посочва Дженифър Дженкинс, директор на Центъра, на неговия уебсайт. "През 2025 г. изтичат авторските права за още превъплъщения на Мики от 1929 г. и първите версии на Попай и Тентен", казва юристката.
През 2025 г. изтича и защитата на шедьоври на американската и европейската литература, адаптирани няколко пъти за киното. Сред тях са "Шум и ярост" на Уилям Фокнър, "Сбогом на оръжията" на Ърнест Хемингуей, "Собствена стая" на британската писателка Вирджиния Улф и първият превод на английски език на "На Западния фронт нищо ново" на германския писател Ерих Мария Ремарк. Днес тези романи също стават обществено достояние в САЩ.
В областта на киното отпадат авторските права върху филмите "Шантаж" на Алфред Хичкок и "Черната гвардия" на американеца Джон Форд, излезли през 1929 г.
В областта на музиката първата версия на Singin' in the Rain на американците Игнасио Хърбърт Браун и Артър Фрийд, която е адаптирана многократно, също губи авторските си права. Както и прочутото "Болеро" на французина Морис Равел, композирано през 1928 г., но с авторски права от следващата година. В списъка е и "Рапсодия в синьо" на Джордж Гершуин.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10033 |
GBP
|
1 | 2.21976 |
RON
|
10 | 3.8459 |
TRY
|
100 | 4.00779 |
USD
|
1 | 1.69175 |
Последни новини
- 22:14 МВР, ДАНС и армията с допълнителни мерки за сигурността на обектите на Лукойл
- 21:04 Хороскоп за понеделник, 10 ноември 2025 г.
- 19:31 Украйна е получила 52 млрд. долара от Запада за една година
- 19:19 На маратон в Бургас: 2000 бегачи от цялата страна и чужбина бягаха до 42 километра
- 19:08 САЩ разположиха в Европа група стратегически бомбардировачи B-52
- 18:57 Ройтерс: Русия превзе селището Рибне в Запорожка област
- 18:47 Асен Василев за "Лукойл": Рафинерия не може да бъде продадена за две седмиции
- 18:36 "Футболът ще победи". От "Левски" с обръщение до феновете след загубата от ЦСКА