9 капана в интервюто за работа, за които да внимавате

Любопитно 03.04.2021 20:17 Снимка: ДНЕС+

9 капана в интервюто за работа, за които да внимавате

Ако прочетете която и да е автобиография, всички сме прекрасни, отговорни, трудолюбиви и т.н. Специалистите по човешки ресурси обаче добре знаят, че човек няма да напише лошо за себе си. Затова в интервюто за работа те залагат капани. А в интерес на търсещия назначение е да ги заобиколи, все пак целта е да си намери подходящата за него работа.

Ето някои типични клопки, за които трябва да внимавате, ако искате да получите желаната работа:

1. Мълчание. Прост и ефективен трик. Отговорихте на въпроса, а представителят на компанията нарочно мълчи. И започваш да разказваш нещо за да избегнеш неловкото мълчание. Изключително вероятно е да изпуснеш и споделиш ненужна информация.

2. Прекалена любезност. На интервюто се отнасят към вас толкова приятелски, че ви се приисква да кажете цялата истина за себе си, с твърде лични подробности. Ако възникне такова желание, осъзнайте се навреме, че не сте в кафене с приятел, а в офиса на потенциален работодател.

3. Провокация. Нека да си послужим със следния пример. Да кажем, че служител по персонала казва: "Виждам, че нямате абсолютно никакъв опит в програмата "АВС". Ако това не е отговаря на истината, вие ще бъдете възмутени, ще нарушите психологическия си баланс. Това иска вашият "враг" в събеседването, за да оцени реакциите ви.

4. "Неразбиращ" работодател. Разказвате нещо за трудов опит, а интервюиращият постоянно задава въпроси, казва, че не е разбрал нищо. Това също е стрес тест. Бъдете готови за такова изпитание!

5. Абстрактни въпроси. Например: Какво е успехът за вас? На това може да се отговори по различни начини. Можете да отидете твърде далеч, да кажете твърде много. Разберете, че интервюто, разбира се, е вид изпит, но също така е възможно и необходимо и вие да задавате въпроси. Например за работния график и заплащане, за условията на труд.

Вие си търсите работа и сигурно искате да бъде доволен от нея. Могат да се задават и уточняващи въпроси. Ако ви попитат: "Какво е успехът за вас?", Можете да уточните: В коя област?. Или трябва да отговорите много внимателно, като използвате същата обща формулировка.

6. Други провокация, но в малко по-различен план: Кога обикновено лъжете? Забелязахте ли? Във въпроса има твърдение, че вие лъжете.

7. "Казаха ни ...". Например: "Един от вашите бивши работодатели съобщи, че не сте изпълнявали задълженията си много добросъвестно". В случая трябва внимателно да изясните: кой е бил, защо мнението на този човек трябва да се вземе предвид тук и сега.

8. Отказ от отговорност. Това е поредната провокация. Представете си: казвате нещо, отговаряте на въпрос, а служител по персонала или мениджър казва: "Не, ние смятаме, че не сте подходящи за нас". Ако сте съгласни, тогава наистина е по-добре да си потърсите друга работа.

9. Изчакване. Номерът е прост: потенциалният служител е принуден да изнемогва в заседателната зала. В крайна сметка, колкото по-дълго е чакането, толкова по-вероятно е кандидатът да "изгори" и повече няма да внимава за отговорите си на въпросите на работодателя./money.bg

CHF CHF 1 2.09988
GBP GBP 1 2.34287
RON RON 10 3.92966
TRY TRY 100 5.36592
USD USD 1 1.8588