Любопитно 03.10.2024 11:28 Снимка: ДНЕС+
5 стъпки, които ще ни помогнат да спестяваме пари
Нужна ни е съвсем елементарна финансова грамотност, за да знаем колко е важно да имаме фонд за спешни случаи, с който да можем да покрием разходи при извънредни ситуации, които в противен случаи сериозно биха затруднили сериозно бюджета ни.
Някои финансови експерти съветват да имаме заделени пари, поне колкото да можем да живеем с тях два или три месеца. Звучи наистина добре, но невинаги е лесно за изпълнение. И тук, както и при други цели, са важни малките стъпки, които правим ежедневно. Затова събрахме няколко съвета как да спестяваме за спешни случаи, без това да натовари осезаемо бюджета и да промени начина ни на живот.
Повече приходи
Математиката е проста - колкото повече печелим, толкова повече можем да спестяваме. И в случая не говорим само за смяна на работното място, а и за всички възможности за допълнителни приходи, които са все повече в дигиталното общество, в което живеем.
Ако умеем да пишем, можем да заработваме допълнително като копирайтър, ако знаем езици - като превода. Ако пък сме сръчни, може да изработваме нещо хендмейд. Може и да продаваме вече ненужни вещи и дрехи, които притежаваме - всичко това са приходи, които са добре дошли, и могат директно да отиват в спестяванията ни.
По-малко разходи
Лесно е да го кажем, трудно е да го изпълним. Но далеч нямаме предвид да гладуваме или да не си плащаме сметките за тока. Става въпрос за всички онези малки пробойни в бюджета ни, които на месечна база могат да доведат до сравнително големи разходи. И тях е по-добре да превърнем в спестени пари.
Като започнем от кафето навън, минем през абонаменти за различни платформи, които рядко използваме, или пък скъпи социални забавления. Няма как да не споменем и следенето на промоциите, за да можем да закупуваме обичайните продукти за домакинството си на по-ниска цена. Така на края на месеца ще имаме спестена сума от поне 100-200 лева, които никога няма да си ни излишни.
От малко към много
Ако спестяването никак не ни се отдава, но сме решени да променим това, добре е да започнем с малки стъпки. Например на всяка заплата отделяме малка сума (100 лева) в отделна спестовна сметка. Може да насрочваме и автоматични преводи веднъж или два пъти в месеца, за да знаем, че няма мърдане. И така с постоянство увеличаваме сумата дотолкова, колко бюджетът ни позволява.
Удобно приложение
Вече имаме приложения за всичко, затова е редно да се сдобием и с още едно, с което по-лесно да контролираме финансите си. Изборът е голям, просто трябва да изберем най-удобното за нас, в което да систематизираме приходи, разходи и спестявания, съветват от Best Life.
Лесен достъп
Щом е фонд за спешни случаи, значи трябва да имаме достъп до него по всяко време, когато ни е необходим. Затова не е добра идея да инвестираме въпросните пари или да ги сложим във фонд, от който могат да се теглят само на определено число. По-добре да изберем спестовна сметка, която можем да използваме винаги и лесно да прехвърляме пари както към, така и от нея.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 21:01 Хороскоп за понеделник, 25 ноември 2024 г.
- 19:34 Haй-cĸъпият пpoдaдeн дoceгa пpeдмeт, cвъpзaн c пoтънaлия "Tитaниĸ"
- 19:21 10-те най-опасни летища в света - три от тях са в Европа
- 19:09 Тодор Тагарев нарече Русия непряка "военна заплаха" за България
- 18:56 Кой опита да отвлече български посланик в Йемен: провалена оръжейна сделка зад опита за покушение
- 18:43 Путин и Ердоган обсъдиха търговията и икономическото сътрудничество
- 18:31 Загинал и ранени при експлозия на граната на парти в Хърватия
- 18:19 Тома Биков с нова книга: Руската концепция за многополюсен свят изглежда все по-възможна