4 научни факта, които трябва да знаем за пушенето

Любопитно 28.06.2024 17:38 Снимка: ДНЕС+

4 научни факта, които трябва да знаем за пушенето

Тютюнопушенето е един от най-големите проблеми в глобален мащаб – и като здравни, и като икономически последици. Какви са фактите за него и кои са нещата, които не знаем?

Над 25 милиарда – това е броят на цигарите, които хората пушат в света всеки ден. Смята се, че над 1,3 милиарда души на планетата пушат. Най-малкият пушач в света е бил на 2 години - през 2010 г. Арди Ризал от Индонезия премина рехабилитационна програма за отказване от цигарите. Първата истинска цигара може би е изпушена през 1832 г. от войник по време на войната между Турция и Египет.

20 години без цигари и сърдечният риск изчезва

Само 30% от пациентите с инфаркт спират да пушат, въпреки че рискът от сърдечен удар е 2 до 4 пъти по-сериозен при пушачите. Отказът от тютюнопушене може да доведе до драстично намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, като сърдечен удар или инсулт. Според Мари Робъртсън, кардиолог и директор на Американската кардиологична асоциация, през първите 2 години след отказа от тютюнопушене много от допълнителния риск намалява. След 10 години рискът от смърт от сърдечно-съдови заболявания спада с 63% в сравнение с риска при настоящите пушачи. След 20 до 30 години този риск спада до подобни нива като при тези, които никога не са пушили.

90% не ги отказват заради нереалистичен оптимизъм

Над 70% от пушачите искат да спрат, а за най-подходящ ден за старт на битката те смятат понеделник. Една от причините над 90% от тях да са наясно в детайли с рисковете, които води след себе си пушенето и въпреки това да продължават с вредния си навик, е т.нар. нереалистичен оптимизъм. Така учените наричат състоянието, при което хората осъзнават възможността да се разболеят от рак на белия дроб, друг вид онкологична диагноза или да развият сърдечно-съдови болести, но не спират цигарите заради идеята, че “няма да се случи на мен”.

„Няма магически бутон да накараме пациентите да направят това, което трябва. Посланията трудно достигат до тях, когато те не искат да направят дадената промяна“, казва Кула Асимакопулу, професор по здравна психология от университета Оксфорд Брукс във Великобритания.
 
Високата цена не спира най-бедните

Най-бедните 20% от британците плащат близо 1300 пауда годишно във вид на акциз за алкохол и цигари или т.нар. наказателни данъци. Типичният пушач харчи между 18 и 22% от приходите си за цигари. Наказателните данъци, с които се повишават цените на цигари, алкохол и нездравословна храна, не са ефективен инструмент хората да бъдат отказани да ги консумират. Разходите поради болести, свързани с тютюнопушенето във Великобритания са с близо 1/3 повече отколкото при диагнози, свързани със затлъстяване или увреждания, причинени от въоръжени конфликти, война и тероризъм. Рисковото поведение може да се промени с информация за вредата и финансов стимул вредните навици да бъдат заменени с алтернативи с намалена вреда в различните аспекти. Никотиновите алтернативи не излагат околните на вторичен дим и могат потенциално да намалят бъдещите разходи за здравеопазване, посочват най-новите анализи на икономисти и учени, цитирани от британския университет Брунел.

Никотинът може би е ключът към лечението на Алцхаймер

Все повече научни изследвания потвърждават, че никотинът може да бъде използван успешно при лечението на редица мозъчни разстройства, за които все още се търси ефективна терапия. Учените са обнадеждени, че стимулантът може да се окаже ключ към подобряване на състоянието на пациенти с диагнози като Алцхаймер, Паркинсон и шизофрения. Пилотно проучване сред 74 пациенти непушачи с леко когнитивно увреждане, които получили трансдермален никотин, е показало първите обещаващи резултати още през 2000 г. Приложен по алтернативен начин, никотинът повишава ефикасността на мозъка и може да редуцира процесите в мозъчната кора до необходимото ниво. Това с други думи повишава концентрацията към конкретната операция, която се извършва в момента, без да отделя ресурс за странични мозъчни операции. Вредата от цигарите идва от горенето на тютюна, при което се отделят над 6000 различни вещества, някои от тях канцерогенни. Именно излагането на тях води до редица диагнози, сред които онкологични, респираторни и сърдечно-съдови болести.
CHF CHF 1 2.03013
GBP GBP 1 2.31082
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 5.55842
USD USD 1 1.82702