4 добавки, които да не взимаме, ако се стремим към дълголетие

Любопитно 07.02.2025 17:27 Снимка: ДНЕС+

4 добавки, които да не взимаме, ако се стремим към дълголетие

Воденето на здравословен начин на живот е основен приоритет за всеки, който се стреми към дълголетие. Но освен с полезна храна и редовна физическа активност, човек вероятно се замисля дали не може да си помогне и с добавки.

Факт е, че разнообразието в днешно време е голямо и съществуват различни добавки, които обещават повече енергичност, по-здрави кости, по-бистър ум, стегната и сияйна кожа. Не всички продукти с подобни обещания обаче са толкова полезни, колкото може да ни се струва, а някои дори могат да причинят повече вреда отколкото полза.

Ето четири вида добавки, които е по-добре да не взимаме, ако се стремим към дълголетие, и какви са причините за това.

Желязо

Желязото е от съществено значение за червените кръвни клетки и транспортирането на кислород в тялото. Но то трябва да се приема единствено по предписание, тъй като излишното количество от него може да се натрупа в черния дроб, сърцето и панкреаса при хора с хемохроматоза - заболяване, при което в тялото ни натрупва абнормни количества желязо.

Освен това прекаляването с желязо може да намали ефективността на определени лекарства, които взимаме. Общото заключение на здравните експерти е, че здрав човек, особено ако е по-възрастен, няма нужда да взима желязо, освен в случай на изрична препоръка от лекар.

Ресвератрол

Ресвератролът е естествено съединение, което се съдържа в гроздето, червеното вино и някои горски плодове, и е известно със своите антиоксидантни свойства. Твърди се, че подпомага здравето на сърцето и се бори със стареенето. Въпреки това се оказва, че необходимите за посочените ефекти дози са много по-високи от тези в добавките.

В същото време високите дози ресвератрол също могат повлияят на действието на някои лекарства, включително такива, разреждащи кръвта, и може да доведе до стомашно-чревни проблеми.

Витамин С

Витамин С, известен още като аскорбинова киселина, е благоприятен както за имунната функция, така и за здравето на кожата и усвояването на желязото от растителни храни. Освен това е мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане, причинено от свободните радикали.

И все пак, прекомерните дози могат да попречат на естествените защитни механизми на тялото. То регулира усвояването на витамин С, като излишните количества обикновено се екскретират, но не предлагат каквито и да е ползи и е възможно да причинят странични ефекти, сред които стомашно-чревен дискомфорт.

Витамин Е

Витамин Е е мастноразтворим антиоксидант, който има ключова роля в защитата на клетките от оксидативно увреждане, причинено от свободните радикали. И въпреки че витамин Е е известен със своите антиоксидантни свойства, ефектите са противоречиви.

В някои случаи високите дози витамин Е, приет чрез добавки, могат да причинят повече вреда, отколкото полза, като нарушат естествения оксидативен баланс на тялото и така потенциално увеличават риска от определени заболявания, сред които сърдечно-съдови и някои видове рак.

С антиоксидантите, когато са иначе полезни, трябва да си внимава да не се приемат в големи количества, тъй като могат да попречат на нормалните клетъчни процеси на тялото. А това съответно да доведе до непредвидени неблагоприятни ефекти, вместо до желаните ползи за здравето, пише Eating Well.

CHF CHF 1 2.084
GBP GBP 1 2.33705
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.2595
USD USD 1 1.88787