
Любопитно 02.10.2024 13:25 Снимка: ДНЕС+
3 навика, които ще ни направят по-продуктивни и фокусирани
Всяка година началото на есента настъпва с доста смесени емоции. От една страна се сбогуваме с най-слънчевото време и дългите дни, и остава да ни топлят спомените и емоциите от летните преживявания. От друга страна, градът отново се оживява и не липсват събития, с които можем да уплътним качествено свободното си време.
В същото време и работните ангажименти започват да се трупат, докато човек все още се опитва да се адаптира към по-активен режим. За щастие можем да влезем бързо в крак и то без да се налага да жертваме от времето си за почивка.
В книгата си Hyperefficient: Optimize Your Brain to Transform the Way You Work неврологът д-р Миту Сторони представя своите начини как до постигнем това по възможно най-добрия начин. Съветите ѝ се базират на нейното изследване, което показва, че истинска ефективност в днешния свят, подчинен на технологиите, се постига със съгласуване между работните навици и естествените ритми на мозъка.
Ето три навика от книгата на д-р Сторони, които можем да изградим, за да бъдем по-продуктивни, ефективни и фокусирани, подбрани от Inc.
Синхронизиране на работата с мозъчния ни ритъм
Полезно е да знаем, че капацитетът ни да бъдем фокусирани и креативни не е постоянен през целия ден. Затова бихме оптимизирали производителността си, ако планираме задачите спрямо пиковите си моменти. През ранните сутрешни часове обикновено умът ни е свеж и по-способен да генерира иновативни идеи, съответно това е и най-подходящото време за творческо мислене.
Също сутринта, но малко по-късно - около 10 часа, мозъкът ни е и най-способен да се фокусира. До ранния следобед е най-идеалният момент за задачи, изискващи дълбока концентрация, като стратегическо планиране или анализ на данни например. По време на този прозорец е препоръчително да не планираме срещи или да отговаряме на имейли, за да избегнем разсейване.
Приоритет на напредъка пред резултатите
Според съвременната професионална култура заетостта често се отъждествява с успеха. И е изкушаващо да се съсредоточаваме върху големия обем изпълнени задачи като крайна цел. Но преди всичко, постоянният и траен напредък има повече стойност в сравнение с количествената продукция. По този начин и самата работа се свързва с по-голяма мотивация и удовлетворение.
"Напредъкът е ключов показател за ангажираност. Не става въпрос за завършване на повече работа, а за намиране на удовлетворение в работата", обяснява неврологът д-р Сторони.
Превръщане на разсейването и "неефективните" моменти в полезни
В днешно време е често срещано хората да се разсейват повече и по-лесно, докато в същото време се опитват да елиминират "неефективните" моменти с идеята да бъдат по-продуктивни. Прекъсванията от работния процес обаче могат да отключат и креативното ни мислене.
Това означава, че когато мозъкът ни не е фокусиран върху конкретна поставена задача, той все пак прави връзки, които могат да доведат до иновативни идеи. Затова и не е нужно да се стремим във всеки един момент да сме напълно продуктивни - често дори когато умът ни е разсеян, може да измислим креативно решение на даден проблем или задача.
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 19:33 Харисън Форд на 83
- 19:24 Ватерполният „Комодор” спечели благотворителния турнир за купа „Девин”
- 19:11 Симеон Дянков: Геополитическата обстановка ни помогна да влезем в Еврозоната
- 18:59 България и Узбекистан засилват сътрудничеството в транспорта и енергетиката
- 18:46 Стою Стоев, ПП: Връщаме се към времената на постната пица
- 18:34 ФАМОЗНО: България има шампион на „Уимбълдън“
- 18:21 БНБ готви възпоменателни монети, които ще бъдат отсечени вече с номинал в евро
- 18:09 Пожар в Анкара уби трима души, сред които и бебе