Крими 06.06.2025 10:18 Снимка: ДНЕС+
Съдът не пусна предсрочно Йоан Матев, осъден за убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина
Осъденият за убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина в София през 2015 г. Йоан Матев не беше освободен предсрочно от Софийския градски съд. Искането от страна на Матев дойде 3 месеца и 17 дни преди фактическото изтърпяване на присъдата, предава Нова тв.
Молбата за предсрочно освобождаване беше подадена от неговата майка. От прокуратурата оспориха с мотив, че все още не са изпълнени целите на наложеното наказание. Матев не признавал вината си и все още представлявал опасност за обществото.
Адвокатът на Матев Ина Лулчева заяви, че е изтекъл срокът, след който може да се иска предсрочно освобождаване, а именно 1/2 от наказанието. Лулчева допълни, че е подходът на прокуратурата да накара осъдения да признае вината си не е част от предвидено в закона изтърпяване на наказанието.
С правото си на последна дума в заседанието Матев опита да убеди съда:
“Моля да уважите молбата за предсрочно освобождаване, защото смятам, че ще се справя в обществото, ще се социализирам…“
Преди да съобщи решението си, съдия Даниела Борисова обясни, че за да бъде уважена молбата за условното предсрочното освобождаване, следва осъденият да е изтърпял половината от наказанието и да е дал достатъчно доказателства за своето поправяне.
Съдът отчете, че затворническата администрация е констатирала подобрение в поведението на осъдения. Той е търсил спокойствие и избягвал конфликти. По време на изтърпяването на наказанието Матев е работил като помощник-управител и управител на склад. От 2024 е бил и санитар. Бил е награждаван с увеличаване на времето за свиждания. През периода, който е прекарал в затвора, не са му налагани наказания.
Въпреки това докладът на инспектор от затвора и СДВР, проблемни зони остават отношението към престъплението и висок риск към обществото от страна на осъдения.
След като съдът разгледа изложените доказателства, прие, че е започнало поправянето на Матев, но невинаги разбирал извършеното престъпление. Затова и съдът прецени, че в случая е подходящото Матев да изтърпи и останалата част от присъдата си.
Матев беше осъден на шест години и половина затвор при първоначален строг режим, след като беше признат за виновен за убийството на 15-годишния Георги Игнатов в Борисовата градина през 2015 г.
Днешното решение може да се обжалва в 7-дневен срок.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:41 Край на морската блокада? US разрушители започнаха разминирането на Ормузкия проток
- 15:29 Христовото Възкресение в каноничното съзнание на Църквата
- 15:17 Политиците поздравиха по случай Великден
- 15:06 Кървав екшън в Ню Йорк! Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на метростанция
- 14:56 Рота на украинските въоръжени сили "изчезна безследно" в горите на Сумска област
- 14:45 Полиция разчисти блокадата в центъра на Дъблин след дни на протести срещу високите цени на горивата
- 14:33 Петер Мадяр: Унгарците "ще напишат историята" на изборите, които партията ТИСА ще спечели
- 14:23 Шанс за нов живот: Бъбречни трансплантации на двама мъже са извършени в "Александровска"