Крими 04.07.2024 11:15 Снимка: БТА
Прокуратурата се отказа от искането за арест на Нико Тупарев
Досъдебното производство е образувано за длъжностно присвояване в особено големи размери, тв продуцентът е привлечен в качеството на обвиняем за присвояване на 1 441 000 лв.
Софийският апелативен съд решава дали да върне в ареста или да остави на свобода телевизионния продуцент Никола (Нико)Тупарев. В съдебна зала прокурорът от апелтиваната прокуратура заяви, че не се съгласява с протеста на своите колеги срещу решението на градския съд, предаде БТА.
Тупарев е обвинен за това, че в периода от 11 март до 16 септември 2020 година е присвоил пари - собственост на фирма, в която е съдружник. Според обвинението става дума за 1 441 000 лв.
Преди дни първата инстанция - Софийският градски съд не постанови мярка за неотклонение на продуцента и бизнесмен, като посочи, че той следва да бъде незабавно освободен от ареста.
"Днес, 04.07.2024 г., в съдебно заседание прокурор от Софийска апелативна прокуратура оттегли протеста на Софийска градска прокуратура срещу определението на първоинстанционния съд, с което искането за вземане на мярка за неотклонение срещу обвиняемия Никола Тупарев е оставено без уважение.
Досъдебното производство е образувано за извършено престъпление по чл. 203, ал. 1 от НК - длъжностно присвояване в особено големи размери.
В качеството на обвиняем по него е привлечен Никола Тупарев за присвояване на 1 441 000 лева - собственост на дружество.
Мотивът на прокурора от Софийска апелативна прокуратура за оттеглянето на протеста е несъставомерност на деянието и допуснати процесуални нарушения при привличането на лицето като обвиняем, с което са накърнени правата му", обявиха от пресцентъра на прокуратурата.
На 1 юли и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов разпореди на отдел "Инспекторат" при Върховна прокуратура извършването на цялостна проверка на работата на Димитър Франтишек Петров, прокурор в Софийска градска прокуратура, за периода от 30.06.2021 г. до 28.06.2024 г.
"Проверката се налага с цел обезпечаване точното и еднакво прилагане на законите от прокурорите и следователите и предвид множество негативни публикации в средства за масово осведомяване, свързани с работата на магистрата", заявихо от държавното обвинение.
Името на прокурор Франтишек нашумя за пореден път, след като миналата седмица продуцентът и бизнесмен Нико Тупарев беше вкаран в ареста, а скоро след това беше пуснат без гаранция. На 28 юни Софийският градски съд го освободи, като постанови, че няма данни за престъпление.
"Този случай показва защо прокуратурата е институцията с най-нисък рейтинг в държавата. Софийската градска прокуратура се намесва в частен спор", каза тогава адвокат Любомир Таков, който защитава Тупарев.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:13 Управляващата Лейбъристка партия губи местните избори във Великобритания, Найжъл Фараж печели
- 15:05 Петима са задържани в Шумен, теглили множество кредити с чужди лични данни
- 14:57 От сигурността и отбраната до икономикта: Фон дер Лайен поздрави Радев с призив за общ дневен ред
- 14:50 Прокуратурата протестира пускането под гаранция на Станимир Хасърджиев
- 14:42 Гърците усещат нов ценови шок: храните и транспортът поскъпват
- 14:35 Камала Харис за войната с Иран: Тръмп не е идиот, той е опасен
- 14:28 Д-р Аспарух Илиев: Хантавирусът на борда на круизния кораб не крие сериозен риск за обществото
- 14:21 Киселова: В кабинета "Радев" има нещо старо, синьо и ново, три сценария за разкол на властта