Крими 14.12.2020 13:14 Снимка: ДНЕС+
Кибер измамници от Северна Африка крадат профили на българи
Тунизийци и нигерийци търсят данни за банковите ни карти
Кибер измамници от Северна Африка са се активизирали и ударно крадат профили на българи през електронната им поща, предупреждава „Телеграф". Само за последния месец в ГДБОП са подадени над 100 сигнала за ужилени потребители. Според антимафиотите хакери от Северна Африка и арабски страни, избират пощи в abv, които не са ползвани от години и не са защитени.
„Не са им сменяни паролите и с тях човекът си е регистрирал фейсбук профила. Такива са най-често хакваните в последния месец профили“, обясняват от отдел „Киберсигурност“.
Целта на хакерите е да стигнат до данни за плащания, номера на кредитни и дебитни карти и да източват сметките на потърпевшите. Преди коледните и новогодишните празници тази практика взима особено големи размери.
Киберченгетата са засекли, че най-често хакерите са тунизийци и нигерийци. Те превеждат текстовете от пощата на жертвите с гугъл преводач. В доста от профилите в социалните мрежи излизат и текстове на арабски. Друга версия твърди, че наши кибертерористи също проникват в профилите на потребителите. В бума на онлайн пазаруването се търсят основно банкови пинкодове. Има и случай, в който хакерите са откраднали профила на мъж, сменили са паролата на пощата му, а след това са отворили и инстаграм на негово име, ползвайки снимките му. В такива случаи освен сигнал до ГДБОП ужилените трябва да сигнализират и фейсбук, и да докладват, че „превзетият профил“ е хакнат.
Хакери продължават и нигерийската схема – през откраднати профили искат пари от името на човека, като кореспонденцията се води от IP адреси от Близкия изток, например. Когато хората получават подобни съобщения с искани суми, трябва незабавно да позвънят по телефона на своя познат и да разберат реално ли е съобщението или зад него стоят измамници, съветват антимафиотите.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 17:33 Банките увериха Радев, че са готови за преминаване към еврото
- 17:24 Делът на сивата икономика у нас остава висок
- 17:15 Журналистът Стоян Георгиев напуска bTV с подкрепа към Мария Цънцарова
- 17:06 33,8% от българите живеят в пренаселени жилища
- 16:57 Германия обвини бивш член на сирийското разузнаване в престъпления срещу човечеството
- 16:48 КЗК гледа приоритетно жалба срещу поръчка за над 10 млн. лв. за "топъл обяд" в Пловдив
- 16:39 НКЖИ избра изпълнител на два проекта, част от Коридор №8
- 16:30 Италия глоби Apple с 98,6 милиона евро