ЕС и Свят 07.07.2026 14:27 Снимка: ДНЕС+
Гръцка полиция и Европол разкриха схема с фалшиви фактури за 4 млн. евро, вкарани в българска сметка
Гръцката полиция за борба с киберпрестъпленията, в сътрудничество с Европол, е успяла да възстанови 4 милиона евро, отнети от гръцка корабна компания чрез измама по имейл. Разследването е довело до идентифицирането на двама чужденци, заподозрени, че са организирали престъплението, съобщава онлайн изданието на в. „Катимерини“.
В съобщение на полицията се посочва, че атаката, извършена през август 2025 г., включвала превод на парите към сметка в българска банка и че властите били уведомени незабавно.
Бързата координация между гръцката полиция, Европол и включените банки позволила първо да се блокира достъпът на извършителите до средствата, а след това сумата да бъде изцяло възстановена на корабната компания.
Двамата чуждестранни граждани, свързани с българската банкова сметка, вече са идентифицирани и са изправени пред обвинения в компютърна измама в големи размери и незаконен достъп до данни.
Според съобщението по време на измамата неизвестни извършители са получили незаконен достъп до имейл кореспонденцията между компанията и чуждестранната банка, с която тя работела. След това, чрез фалшиви фактури и подвеждащ имейл адрес, наподобяващ адреса на компанията, те организирали превода на средствата.
Полицията посочва, че бързото уведомяване на властите за измамата е позволило пълното възстановяване на сумата, която веднага била блокирана, за да не бъде разделена на по-малки части и прехвърлена към други сметки.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:45 Арх.Татяна Герганова е новият главен архитект на София
- 15:38 Тръмп призна за личната си намеса след екшъна на Световното
- 15:30 Откриха златни пръстени на около 2000 години при разкопки в Тайланд
- 15:22 Разследват картел при доставка на храна за детски градини, училища и социални домове
- 15:15 Костадинов: Радев е обещал на Турция магистрала "Черно море", и пренос на ток
- 15:07 Предназначен за туристите: Хванаха 53 кг райски газ в Бургас
- 15:01 Песков: НАТО дава ново въоръжение за Киев, но това няма да попречи на целите ни в СВО
- 14:58 Екипът на БОК боядисва сам помещенията в централата