Крими 05.06.2024 17:03 Снимка: ДНЕС+
Българските деца – първи по употреба на синтетична дрога в ЕС
Българските деца са първи по употреба на синтетична дрога в страните от Европейския съюз (ЕС), разкри пред bTV Стефан Бакалов от отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“.
Той обяви още, че възрастовата граница на употребяващите дрога у нас пада – има данни за деца, които взимат амфетамини, метамфетамини или екстази на 13-годишна възраст.
Разпространението на наркотици в страната все още се осъществява чрез дилъри, но има схеми и чрез поръчки онлайн и доставки в кутиите за получаване на пратки на спедиторските фирми.
Младежите пушат почти незабелязано канабис чрез етеричен екстракт, който прилагат в свободно продаващите се вейпове, обяви още Стефан Бакалов.
„От порядъка на 20-30-60 лв. струва (етеричен екстракт канабис), достъпно е за тях. За тях е по-недостъпен кокаина, което е добра новина, но за съжалени синтетичните продукти и канабиса са достъпни за децата“, коментира Бакалов.
То припомни, че е много лесно вече да се поръча всичко, включително и дрога онлайн. Доставката на наркотици обикновено става през кутии на куриерските фирми.
Представители на отдел „Борба с наркотрафика“ организират срещи с младежи, на които на достъпен език да обяснят вредите от употребата на наркотици.
„Употребата на наркотици се рекламира през различните платформи като TikTok в посока, че хората, които употребяват наркотици са успешни или модерни. Затова ние се стараем да обърнем внимание на децата, че в това се крият големи опасности и ги подвеждат“, обясни Стефан Бакалов.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 09:38 УНИАН: Украйна е осъществила успешен саботаж на руски газопровод
- 09:31 Ивайло Мирчев не виждал съвместно управление с ГЕРБ, ако Борисов е начело
- 09:26 Зеленски: Европа ще си получи заема от 90 млрд. евро само ако Русия плати репарации
- 09:16 В Китай слънчева електроцентрала „събуди“ пустинята
- 09:05 Проф. Константинов: Машинното гласуване изгони половин милион души от урните
- 08:55 Убийство след свада в село Прелез
- 08:45 КЗП е съставила 31 акта за необосновано повишаване на цените по Закона за еврото
- 08:40 Днес е зимното слънцестоене