Желаем консервативно-дясно управление, а получаваме леви либерали? "Пипа" ли някой машините?

Избрано 01.09.2022 16:50 Снимка: ДНЕС+

Желаем консервативно-дясно управление, а получаваме леви либерали? "Пипа" ли някой машините?

Пипа ли някой машините за гласуване? Въпросът логично следва от резултатите от анкета, проведена на страниците на „ДНЕС+“.

Ето какво сочат те: 24 % от отговорилите на въпроса „От какво управление се нуждае България?“ избират консервативна форма, а други 32 % са посочили, че според тях България трябва да бъде управлявана от политици с десен профил. Събрани ведно, това са повече от половината, дори почти 2/3 от участвалите в анкетата.

Излиза, че консервативно-дясното управление в лицето на коалицията ГЕРБ-СДС е желано от доста по-голям процент от анкетираните, а на практика ни управляват неолиберали, леви и псевдодесни (псевдо, защото противно на заявените „десни“ принципи, влизат в коалиционно управление със „заклетия опонент“ в лицето на лявата БСП и неолибералната „Продължаваме промяната“).

Това предизвиква съмнението, че резултатите от гласуването на парламентарните избори са били "стъкмени". Ако за трите вота, проведени миналата година, донякъде има оправдание в мотивацията на рекордно малко излезлите да гласуват – желанието за „промяна“, то за вота, който предстои на 2 октомври 2022 г. ще е учудващо, ако се стигне отново до формиране на правителство, което да прави „леви политики с десни средства“.

Как така се получава, че нагласите на хората са за дясно-консервативно управление и ГЕРБ-СДС печелят първите два избора, но в крайна сметка ни управлява безпринципна четворна коалиция, която издържа едва седем месеца и позорно си замина след безпрецедентен вот на недоверие?

В анкетата на ДНЕС+ само 8% от участниците са гласували за либерално управление. Да си припомним, че на предходните избори, при рекордно ниска избирателна активност, гласовете за Демократична България бяха около това процентно съотношение - около 6%.

Въпросите вече са повече от един, а отговор на тях може да се потърси в примера на унгарския премиер Виктор Орбан и провежданата от него консервативно- дясна политика. Мнозина в Европейския съюз го упрекват и го определят като противоречива личност, но политиката на правителството му превърна Унгария в просперираща държава, която дори се справи с демографската криза, младите и образовани унгарски кадри в съвсем минимална степен търсят реализация извън страната си.

Анкетата на медията ни показа, че 17 % от хората, участвали в нея, желаят в България да има центристко управление, а 11% са избрали лявото. Толкова, според социологията, излиза, че ще бъде и резултатът на БСП след предстоящите избори през октомври.

Остава, обаче въпросът: След като толкова малък процент от хората гласуват за различна политика от тази на ГЕРБ-СДС, как партиите с драстично по-нисък резултат решават да противостоят на волята на народа и дали пък машините не се "пипат" специално, за да се отсрамят някои партии, поради ниския си резултат?

По материала работи Геновева Михайлова

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233