Избрано 31.07.2023 17:15 Снимка: ДНЕС+
Защо в Индия почти няма пенсии и как живеят хората без тях?
В развитите страни хората са свикнали да имат пенсии и по този начин да са финансово осигурени за старостта. Напоследък бяхме свидетели как във Франция хората излязоха на стачка срещу повишаването на възрастта за пенсиониране. Никой не обича да му се намалява пенсията или да му се ограничава правото да я получава. За една част от жителите на Земята това е естествено и така трябва да бъде.
Въпреки това има много страни по света, където пенсиите или не съществуват, или са незначителни. Една от тези страни е Индия, пише dzen.ru.
Пенсиите в Индия
В Индия все пак има пенсии. Но те са достъпни, ако сте работили дълго време в държавните служби или ако сте били в армията. А това се отнася на практика само до около 12% от населението. Към март 2023 г. средната пенсия в Индия, приблизително приравнена към световните валути, е около 30 долара. Тоест пенсии има, но те са много малки, а и ги получават изключително малка част от населението - само всеки девети човек в пенсионната възраст от многолюдната азиатска държава.
Властите официално смятат, че в Индия има големи семейства, така че те могат сами да изхранват възрастни членове на фамилиите. Но в този случай няма никакви гаранции. Колкото и голяма да е една държава, в нея пак ще има бездетни хора или такива по различни причини останали без роднини. А и не всеки има добри отношения с децата и близките си. Някои отказват да помогнат на родителите си.
Например в съседен Пакистан, който не е много по-различен от Индия, хората носят наказателна отговорност за издръжката на по-старото поколение. В Индия този въпрос не е разработен по никакъв начин.
Защо в Индия няма пенсии?
Причините за това са няколко
Държавно устройство. Индия има зле организирана законодателна и изпълнителна система. Държавата се опитва да въведе доброволни пенсионни вноски за хората, но поради ниското доверие в системата хората не бързат да я използват.
Застаряващо население. Индия става все по-развита страна и само няколко щата имат висока раждаемост. Като цяло в Индия раждаемостта вече е доближила 2 деца на жена. В близко бъдеще ще има още по-малко млади индийци.
В по-старото поколение, което сега трябва да получава пенсия, в едно семейство са се родили по 10 деца, а сега са само две. Работещите плащащи данъци са по-малко от хората в пенсионна възраст. Населението продължава да застарява, продължителността на живота се увеличава. В бъдеще е просто невъзможно да се осигурят пенсии на цялото население./money.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн