Зад стените на тайната фабрика за дронове „Шахед“ на Русия

Избрано 21.07.2025 15:57 Снимка: ДНЕС+

Зад стените на тайната фабрика за дронове „Шахед“ на Русия

Дроновете се изстрелват от джипове и камиони Dodge Ram, произведени в САЩ

На 20 юли руските държавни медии излъчиха нови кадри от голям завод за производство на дронове в Елабуга, Татарстан, който произвежда ирански дронове Shahed-136 под руското наименование „Geran-2“.

Видеото, публикувано от телевизионния канал „Звезда“ на Министерството на отбраната, предлага рядък поглед отвътре към един от ключовите центрове за сглобяване на дронове в Русия, използван за снабдяване на продължаващите атаки срещу Украйна.

Според Тимур Шагивалеев, главен изпълнителен директор на специалната икономическа зона „Алабуга“, центърът е най-големият завод за дронове в света. Разположен на около 1700 километра от границата с Украйна, заводът според информациите разполага с десетки сглобяващи линии и стотици дронове, готови за употреба.

Кадрите показват редици от дронове, боядисани в матово черно - тактика, която според твърденията има за цел да намали видимостта им по време на нощни операции и да затрудни прихващането им от украинските мобилни противовъздушни части. Руските сили все по-често използват тези машини в нощни атаки, като се възползват от намалената им отразяваща способност под прожекторите.

Един забележителен елемент от доклада е използването на непълнолетни работници. Според предаването, производствената линия включва тийнейджъри, наети от близкото Политехническо училище в Алабуга, което функционира в същата индустриална зона.

Институцията предлага специализирано обучение в производството на безпилотни летателни апарати за ученици, започващо още от девети клас. След завършване на обучението, на учениците се предлага работа директно в завода.

Доклади от руските медии цитират свидетелства, че учениците работят на дълги смени – понякога без почивки – и получават заплата между 30 000 и 40 000 рубли на месец (приблизително 335–445 долара).

Договорите им забраняват разкриването на каквато и да е информация, свързана с производството на дронове, като нарушенията се наказват с глоби от 1,5 до 2 милиона рубли (16 800–22 400 долара).

Допълнителни доклади сочат, че децата се наблюдават чрез видеонаблюдение и са заплашени от изключване – и значителни глоби за родителите им – ако откажат да участват. В такива случаи семействата може да бъдат задължени да възстановят между 170 000 и 420 000 рубли (1900–4700 долара) за разходи за образование.

Съоръжението в Алабуга е в експлоатация от 2023 г. и е построено специално за масово производство на Geran-2. След придобиването на дроновете Shahed-136 от Иран, Русия ги преименува и интегрира в своя арсенал за удари на далечно разстояние. Безпилотните летателни апарати са предварително програмирани да следват фиксирани маршрути и да атакуват предварително определени цели.

Техническите спецификации на Geran-2 включват:

  • Дължина: 3,5 метра
  • Размах на крилете: 2,5 метра
  • Тегло: приблизително 200 килограма
  • Бойна глава: до 50 килограма
  • Двигател: 50 конски сили, двутактов бензинов
  • Обхват: до 1800 километра
  • Круизна скорост: 180–200 км/ч (до 300 км/ч при спускане)
  • Максимална височина: 4000 метра
  • Време на престой: 10–12 часа

Дронът използва CRPA сателитна навигация и инерционни системи, които предлагат известна устойчивост на електронна война. Въпреки това, летателният апарат е особено шумен поради незаглушения си двигател – според някои източници сравним с шума на мотопед – което често разкрива позицията му по време на полет.

Допълнителни изображения от руски държавни медии показват, че дроновете се изстрелват от превозни средства, включително камиони Dodge Ram, произведени в САЩ.

Откритата демонстрация на съоръжението от Русия бележи важен момент в нейната комуникационна стратегия, като показва както мащаба на производството на дронове, така и интегрирането на образователните и трудовите системи в военно-промишления комплекс.

По-рано Украйна съобщи за свалянето на 30 000-ния руски дрон Shahed, маркиран със сериен номер „Ы30000“ и свързан с завода в Алабуга, Татарстан. Този важен момент подчерта мащаба на производството на дронове в Русия, като само през първата половина на 2025 г. в Алабуга са били произведени до 18 000 броя.

CHF CHF 1 2.0974
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85788
TRY TRY 100 4.15376
USD USD 1 1.67638