Избрано 02.06.2020 13:29 Снимка: ДНЕС+
Възобновиха разследване за документно престъпление, свързано с Христо Иванов
Разследването, свързано с Христо Иванов, е било възобновено на 28 април, след като прокуратурата се е натъкнала на нови факти и обстоятелства. Държавното обвинение е счело, че има нужда от извършването на допълнителни действия по делото.
През 2015 г. е образувано разследване срещу неизвестен извършител за извършено документно престъпление – съставяне на неистински официални документи. Става въпрос за заповеди за прекратяване на служебно правоотношение, без предизвестие в срока на изпитване.
В хода на разследването е била изготвена комплексна експертиза, според заключението на която подписът в графа „министър“ на въпросните две заповеди не са положени подписите на Христо Иванов, който тогава е бил правосъден министър.
Преди няколко дни самият Иванов заяви пред bTV, че той е сложил въпросните подписи.
Проведени са били разпити на лицата, чиито правомощия били прекратени със заповедите. От разпитите им е било установено, че независимо от факта, че подписите за „министър на правосъдието“ не били положени от Христо Иванов, техните правомощия били прекратени, както и произтекли всички правни последици от неистинските документи.
След проведеното разследване, с постановление от 03.08.2017 г. на прокурор от СГП, наказателното производство е било спряно, на основание чл. 244, ал.1, т.2 от НПК, а именно - неразкриване на извършителя на деянието.
После обаче се установили нови факти и обстоятелства. Сред тях са установяване и подробни разпити на нови свидетели, в това число длъжностни лица през инкриминирания период - заместник-министри, началник-кабинет и други. Следва да се изяснят всички факти и обстоятелства относно подготовката, движението, съгласуването и подписването на заповедите, за които е установено с експертиза, че са неистински.
Предстои от разпитаните лица да бъдат снети и образци от подписите им за сравнително изследване, с оглед установяване самоличността на лицето, което е положило подпис в официалните документи, вместо министъра на правосъдието, в инкриминираните заповеди./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:50 Експерт: Иран се очертава като политическия гроб за Тръмп
- 12:42 Епидемията от ебола в Конго се разраства - нови 1000 болни и над 1300 починали
- 12:35 Шофьор блъсна баща и дете на пешеходна пътека в Червен бряг и избяга
- 12:27 Близо 120 хиляди човека отказaха втората пенсия
- 12:20 ВКС потвърди: Ген. Шивиков не е ощетил армията. Прокуратурата му дължи обезщетение от 150 000 лв.
- 12:16 Патриархът: Неразривно свързана е просветата с нравствеността
- 12:12 Огнена стихия унищожава прочутите лозя край Бордо, евакуирани са над 200 000 души
- 12:05 Добрев и още двама енергийни министър развиват батерийни системи и дейта център