На паметния за Варна 27 юли, СДС-Варна отдаде почит на освободителите

Варна<+> 27.07.2026 11:53 Снимка: ДНЕС+

На паметния за Варна 27 юли, СДС-Варна отдаде почит на освободителите

Варна отбеляза 148 години от Освобождението на града от турско робство. По случай празника ръководството на СДС-Варна се поклони пред паметника на руските войни в двора на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил“.

Областният председател на СДС-Варна Коста Владимиров, секретарят Юрий Колев и председатели на райони структури на сините отдадоха почит на освободителите и призоваха да помним историята, защото традициите и миналото са онази спойка, която ни прави силни като народ.

Мястото, на което всяка година варненци се събират, за да поднесат цветя е историческо. Преди 148 години там жителите посрещат с хляб и сол руските войски, предвождани от генерал Аркадий Столипин.

Варна е последният български град, освободен от турско робство по силата на Санстефанския прелиминарен договор и на Берлинския договор.

На 27 юли 1878 година руски войски от XIV Брянски полк навлизат във Варна и освобождават града от османска власт.

Градът е освободен по-късно от останалата част на страната, защото турски гарнизони остават във възловите крепости на Североизточна България. Според Санстефанския мирен договор, тяхното изтегляне не е строго определено с конкретна дата. Едва след Берлинския конгрес става ясно, че Варна остава в границите на новоосвободеното княжество и това слага край на турското военно присъствие в областта.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355