Вълна от фалити в Германия

Избрано 23.04.2025 16:22 Снимка: iStock by Getty Images

Вълна от фалити в Германия

Производството във фирмата за врати и прозорци Meeth във Витлих ще продължи само до края на април. След това средното по големина предприятие ще бъде закрито - принудително. Дружеството е в несъстоятелност. Почти 90 служители ще загубят работата си, пише в свой репортаж германската обществена медия АРД.

Производството по несъстоятелност е възложено на адвоката и синдик Александер Юхсер. "През 2025 г. строителният бранш продължава да е в криза. Фирмите излизат на минус заради растящите цени на строителството, недостига на квалифицирана работна ръка и по-малкото издавани разрешителни за строеж. Когато се строи по-малко, се поръчват и по-малко прозорци и врати", обяснява Юхсер.

Синдикът обаче не крие, че сред причините има и чисто фирмени проблеми: Компютърните системи са били неизправни, което допълнително е влошило икономическото положение на дружеството. Търсенето на нов инвеститор е приключило безуспешно и сега и последните служители ще трябва да напуснат, след като изпълнят последните останали поръчки, посочва АРД.

Многобройни фирмени фалити в Германия

Компанията Meeth е само един от многото примери. Броят на фирмените фалити в Германия остава висок: Миналата година той е достигнал най-високото си ниво от 2015 г. насам - почти 22 000. През март тази година фирмите в ликвидация са били 1459 - с два процента повече, отколкото месец по-рано, сочат данните на Института за икономически изследвания "Лайбниц" в Хале (IWH).

През първото тримесечие на тази година броят на фирмите, обявили несъстоятелност, е най-високият от 2009 година насам. Във важни икономически сектори - като промишлеността, строителството, търговията - е достигнат исторически връх. В същото време се създават прекалено малко нови фирми, казват от IWH.

Наистина ли е зле положението в Германия?

"В момента наблюдаваме значително увеличение на броя на фирмите в несъстоятелност", казва Тобиас Вал от адвокатската кантора Anchor. Юристът се е специализирал в сферата на фирмените фалити и реорганизацията на фирми. Пред АРД той прави уговорката, че ситуацията не е толкова драматична, колкото изглежда на пръв поглед: "По време на Ковид пандемията много компании, които всъщност вече не бяха конкурентоспособни, все пак успяха да останат на пазара благодарение на финансовата помощ от държавата. Така че, от една страна, сега наблюдаваме един закономерен процес на нормализиране", разяснява Вал, цитиран от АРД.

От друга страна, германската икономика се намира в структурна криза. "Това може да се види например при фирмите доставчици за автомобилната промишленост и енергоемките предприятия, които бяха силно засегнати. Към това се прибавя и политическата и икономическата несигурност", казва експертът по фалитите. Той обаче не вярва, че нещата ще се променят бързо: "Смятам, че през тази и следващата година все още ще имаме много работа за вършене", посочва още Вал пред АРД.

Колегата му Александер Юхсер казва следното за основния проблем в Германия: "Много предприятия, особено производствените, страдат от високите разходи за енергия, увеличените разходи за суровини и материали, от недостига на квалифицирана работна ръка, високите лихвени проценти и високите заплати. Ако компаниите не успеят да прехвърлят увеличените производствени разходи на крайните потребители, нещата ще станат настина тежки".

В икономиката все още се чака обрат

Германската икономика също е обезпокоена от големия брой фирми в несъстоятелност. В началото на месеца Федералният съюз на германската индустрия (BDI) публикува становище на повече от 100 браншови организации с призив към бъдещите коалиционни партньори ХДС/ХСС и ГСДП: "Икономическата ситуация се влоши драматично през последните седмици, а фактите са неоспорими: Германия се намира в сериозна икономическа криза. Сравнението с други държави показва, че тази криза е предимно с вътрешни причини", се казва в документа, цитиран от АРД.

Юрген Филипи се занимава от 30 години с разпродажба на остатъците от фирми в ликвидация. Той твърди, че сега положението е по-лошо дори от времето на икономическата криза от 2008 година. "Засегнати са все повече и повече сектори. Никога досега не съм виждал подобно нещо", казва Филипи, цитиран от обществената медия АРД. По думите му почти всеки ден постъпва запитвания за нова процедура, които са толкова много, че вече му се налага да отказва оферти.

Освен все повече фалити на компании, се наблюдава и колебливост сред потенциалните купувачи на търговете. Навсякъде цари голяма несигурност. "Все по-често наблюдавам, че управляващите директори не искат да продължат да управляват закъсалите си компании, макар все още да има пазарни възможности. Техните аргументи: твърде високи данъци, твърде много бюрокрация.

Най-лошото тепърва предстои?

Филипи предупреждава, че структурната криза ще се задълбочава. "Особено тежко е в автомобилната и строителната индустрия. Силно засегнати сега са поддоставчиците: Ако не строите къщи, нямате нужда от керемиди, щори, транспортни фирми и т.н. Този ефект на доминото ще се усети във всички сектори", добавя експертът.

Той не е обнадежден и от коалиционното споразумение, постигнато от бъдещите управляващи, тъй като според него липсват фундаментални реформи и доверие в икономиката. Юрген Филипи се опасява, че най-лошото тепърва предстои, посочва още АРД.

Материалът е публикуван в DW

CHF CHF 1 2.09898
GBP GBP 1 2.27798
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 4.45449
USD USD 1 1.70428