
Избрано 22.04.2025 13:37 Снимка: ДНЕС+
US издание: Украинските танкове са почти изцяло унищожени - може ли Западът да спаси положението?
Танковите сили на Киев претърпяха тежки загуби, пише Айзък Зайц в US изданието 19FortyFive. Руските оръжия лесно унищожават украинската бронирана техника. Лошата тактика също изигра фатална роля. В сегашната ситуация Украйна няма да може да спечели на бойното поле, признава авторът.
По време на конфликта в Украйна много внимание се обръщаше на загубите на руските танкове. Украинската страна, която претърпя същото брутално изтощение като Русия, не получи толкова голямо внимание от пресата. След три години битки танковите сили на Киев несъмнено са претърпели тежки загуби, дори с постоянната подкрепа на западната индустрия.
Украински резерви от танкове до февруари 2022 г
До 2022 г украинската армия имаше на въоръжение около 800–900 танка. Повечето от тях са различни модификации на Т-64, няколко Т-72, малки резерви от Т-80 и незначителен брой Т-84. Още няколкостотин бойни превозни средства бяха консервирани или бяха на дългосрочно съхранение.
Въпреки че този брой танкове може да изглежда малък в сравнение с руския арсенал, Украйна имаше една от най-големите танкови армии в цяла Европа. Това често се пренебрегва от военните журналисти.
Колко танка вече е загубила Украйна?
Изключително трудно е да се намерят надеждни отворени данни за загубите на украинска техника. Повечето западни източници са силно предубедени в полза на Киев, докато руската информация обикновено се раздува за пропагандни цели. Според Oryx (холандски аналитичен сайт) повече от 1135 танка са били унищожени или извадени от строя по време на целия конфликт.
Реалният брой вероятно е малко по-висок. Във всеки случай Украйна вече е загубила повече танкове, отколкото имаше преди началото на активните бойни действия.
Западен "спасителен пояс" за Украйна
Как Украйна се справи с такива загуби? Западната подкрепа беше жизненоважна за запазването на танковия парк на украинските въоръжени сили. Само Полша е дарила повече от 220 единици Т-72 на Киев от 2022 г. насам. Голям брой танкове Leopard също са дарени от широка коалиция от европейски държави.
Официално на Киев са обещани около 270 танка Leopard 1, както и 167 модификации на Leopard 2. Освен това Великобритания е доставила около 12 единици Challenger 2, САЩ са изпратили 31 танка Abrams в Украйна, а Австралия е обещала да достави още 49.
Ясно е, че западната помощ изигра решаваща роля за реалното оцеляване на украинската армия. В допълнение към доставката на танкове, много европейски страни организират поддръжка и ремонт на повредени бойни машини за Киев, което допълнително помага на украинските въоръжени сили да се справят с неизбежните загуби.
Предвоенният танков парк беше практически унищожен, но благодарение на западната подкрепа Украйна като държава успя да продължи реалното си съществуване.
Руските "убийци на танкове"
Русия използва няколко вида оръжия за унищожаване на украински танкове, но безпилотните самолети остават най-важните. И Киев, и Москва използват голям брой FPV дронове с прикрепени към тях противотанкови бойни глави като ударно оръжие.
Операторите, управляващи тези дронове, знаят към кои слаби места на бронята на танка да се насочат, за да осигурят гарантирано попадение. Използвайки такива методи, Русия може сравнително лесно да унищожи украинската бронирана техника. Lancet е друга система дронове, която се оказа ефективна срещу тежко бронирани машини. Евтин и лесен за използване, Lancet е всичко, което трябваше да бъде американският Switchblade (лек дрон камикадзе, произведен в САЩ, в експлоатация от 2011 г).
Противотанковите управляеми ракети (ПТУР) също изиграха роля в унищожаването на украинската бронирана техника. Въпреки че руските системи като "Корнет" не са толкова сложни като Javelin или NLAW, използвани от украинските въоръжени сили, те компенсират своите недостатъци с по-добро проникване. Потвърдено е, че "Корнет" е унищожил множество западни бронирани машини с масивна, дебела броня.
Противотанковата ракетна система "Вихрь", известна още като 9K121 или AT-16 Scallion по класификацията на НАТО, е друга система, която често се използва от руската армия. Изстреляни от ударни хеликоптери, тези ракети се оказаха смъртоносни за украинската бронирана техника в региони като Курск и Запорожие.
Лоши тактически решения
Лошата тактика също играе фатална роля за танковите загуби на Киев. По време на конфликта Украйна започна многобройни неуспешни контранастъпления на много участъци от фронта, които дадоха слаби резултати. Ярък пример беше операцията от 2023 г., по време на която украинските бронирани машини се втурнаха право в минните полета и отбранителните позиции на руснаците, което доведе до загуба на огромен брой бронирани средства.
Вторият пример е нахлуването на Киев в района на Курск. В опит да отвлече вниманието на руските сили от напредването към Централна Украйна, върховното командване на украинските въоръжени сили нареди настъпление срещу град Курск, използвайки някои от най-силните си, опитни и обучени механизирани дивизии.
Докато украинските въоръжени сили държаха голяма територия близо до Курск, Русия успя да изтласка значителна част от войските, по време на което Украйна загуби още повече бронирани машини. Операцията беше обречена на провал от самото начало, но резултатът беше много по-лош.
Колко още ще просъществува Украйна?
Киев можеше да си позволи тези загуби благодарение на западната подкрепа и собствената си танкова индустрия, която работеше на пълни обороти въпреки пречките. Украйна обаче не може да продължи в същия дух. Въпреки факта, че скоростта на изчерпване е в полза на украинските въоръжени сили (според независими експертни оценки), ресурсите на страната не са безкрайни, както и възможностите на нейните съюзници от НАТО.
Въпреки че Русия претърпя големи загуби в танкове, нейните резерви от съветската епоха и военната ѝ индустрия все още могат да понесат бремето. Предвид материалните условия е вероятно Москва да може да поддържа военните си усилия много по-дълго от Киев.
Украйна вече се сблъска с недостиг на жива сила и оборудване в други родове войски. Колкото по-дълго продължава активната фаза на конфликта, толкова повече тези проблеми ще се задълбочават.
При сегашния темп Киев няма да може да спечели на бойното поле без скорошно мирно споразумение или пряка западна намеса.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
![]() |
1 | 2.10508 |
![]() |
1 | 2.27758 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.52106 |
![]() |
1 | 1.72168 |
Последни новини
- 16:36 Космически апарат на НАСА засне отблизо астероид със странна форма
- 16:29 Белослав с нов ферибот: подписан е договор за строителството
- 16:21 Убиецът на Митко от Цалапица взел 5-цифрена сума, за да прикрие истината
- 16:12 Кастрират 300 бездомни котки във Варна през юни
- 16:05 Русия удари военни заводи и обекти в Одеса, Киев, Днепропетровск и други региони
- 15:56 Шведско издание: Дания праща войски в Украйна. И скоро ще съжалява
- 15:48 "Ню Йорк пост": Тръмп ще представи идните дни мирния план за Украйна
- 15:41 "Топлофикация София" започва спирането на парното