ЕС и Свят 14.09.2025 10:37 Снимка: ДНЕС+
Путин: Русия води праведна война
Русия води справедлива, праведна война, заяви руският президент Владимир Путин. „Бих искал да благодаря на московчани за техния принос в нашата обща, справедлива, праведна война, за тяхната готовност да се бият и да работят в името на Отечеството“, каза той, поздравявайки московчани за Деня на града. Путин откри нов Национален космически център (НКЦ) в Москва, съобщава ТАСС.
„Десетки хиляди московчани доблестно се бият на фронтовата линия. Както се е случвало неведнъж в историята, Москва се превърна в силен тил за руската армия. Повече от 500 московски предприятия произвеждат критично важна продукция за фронта. Ранените военнослужещи получават лечение и рехабилитация в столичните болници. Стотици московски специалисти, лекари, служители на специалните служби, строители и мениджъри оказват помощ на жителите на Донбас и Новорусия всеки ден“, каза руският лидер, поздравявайки московчани за Деня на града.
Путин добави, че в културния и морален кодекс на московчани, а и на целия руски многонационален народ, съществува чувство за висока отговорност за съдбата на родината, готовност винаги да се притече на помощ, да се подаде рамо. „Това се отразява в широкото развитие на благотворителността и меценатството в столицата, доброволческото движение и, разбира се, в подкрепата на нашите въоръжени сили“, подчерта Путин.
Руският президент откри нов Национален космически център (НКЦ) в Москва. Това е съвместен проект на правителството на Москва и държавната корпорация „Роскосмос“. Строителните работи се извършват от 2019 г. Централният елемент на НКЦ е тристранна 47-етажна кула с височина 288 м, напомняща ракета, инсталирана на стартова площадка. НКЦ заема 10-то място сред най-високите сгради в Москва. Създаването на НКЦ ще позволи на редица ключови организации от ракетно-космическата индустрия да бъдат концентрирани на едно място - централният офис и ситуационният център на държавната корпорация Роскосмос, отраслови институти и предприятия, понастоящем разпръснати из цяла Москва, посочва ТАСС.

На 13 и 14 септември 2025 г. Москва е домакин на тържества по случай Деня на града, като столицата отбелязва своята 878-годишнина. През тези дни градът ще бъде домакин на много големи празнични събития, включително концерти, фестивали, различни тематични програми и други.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:09 Откриха обезобразено тяло на турист на Витоша, подозират нападение от животно
- 19:26 Джанет Джексън стана на 60 г.
- 19:15 Отстранената от Кьовеши Теодора Георгиева съди България в Страсбург
- 19:04 От фейсбук: Депутатът от "Прогресивна България" Слави Василев паркирал поршето си на забранено място
- 18:54 Деница Малчева е 58-та Царица Роза на Казанлък
- 18:44 Освободиха двама от обвиняемите за имотни измами
- 18:33 Папа Лъв XIV ще посети Франция на 25 септември
- 18:23 Обвиниха и задържаха мъж, държал 150 хиляди кутии цигари без бандерол