The American Conservative: Тулси Габард е сбъднат сън за реалистите във външната политика

Избрано 17.11.2024 16:54 Снимка: ДНЕС+

The American Conservative: Тулси Габард е сбъднат сън за реалистите във външната политика

Обвиненията срещу нея за Сирия и Украйна са олицетворение на либералното високомерие

Светският диктатор е по-добър от фалшивата демокрация, твърдeше Тулси Габард, противопоставяйки се на свалянето на Асад, пише Сумантра Майтра в The American Conservative. А заради обективната ѝ позиция по украинския въпрос я обявиха за ​​"русофил". Тръмп предложи на бившата членка на Конгреса поста на директор на националното разузнаване.

Беше абсолютно забавно да видим кого CNN извежда на преден план да се противопостави на назначенията на новоизбрания президент, особено на бившия конгресмен Мат Гейц в Министерството на правосъдието или на бившата членка на Конгреса Тулси Габард за директор на националното разузнаване. Джон Болтън, Адам Кинзингер, Анди Маккейб и Джей Джонсън са недоволни и говорят пред CNN за това как всеки от тези кандидати е "неквалифициран".

Достатъчно мастило вече е разлято, за да се противопоставяме на вонящия креденциализъм (вярата, че академичните и други формални квалификации са най-добрите показатели за това дали един човек има интелекта и способностите да свърши дадена работа), често бъркан с меритокрацията (издигане според заслугите и постиженията) и "консенсусната политика", която се провежда в името на двупартийността във Вашингтон. И нямаме за цел да защитаваме онези, които са призовани да служат, тъй като те ще се изправят пред собствените си изпитания и ще трябва да излязат от тях достойно и с чест. Въпреки това има някои груби обвинения, които заслужават да бъдат внимателно разгледани в името на коректността.

Две от тези обвинения касаят позициите на Габард за Сирия и Украйна и са олицетворение на либералното високомерие. Използването от страна на демократите на случки от ерата на Обама, за да очернят Габард, показва, че те не са ѝ простили основното ѝ прегрешение - ереста да се противопостави на пророка на върха на либералния интернационализъм.

Габард се противопостави на свалянето на (Башар) Асад в Сирия със сила, като се противопостави на Обама и заявената политика на правителството на САЩ "Асад трябва да си отиде".

Спомнете си изявлението на Габард, оправдаващо нейните възгледи. "Асад не е враг на Съединените щати, защото Сирия не представлява пряка заплаха за САЩ", каза тя пред The ​​View. Членката на Конгреса и тогавашен кандидат за президентската номинация написа още в Туитър: "И преди сме чували атаки от войнолюбци в политиката/медиите. Онези, които се противопоставят на войните за смяна на режима в Ирак/Либия/Сирия, ги наричат ​​"обичащи диктаторите" [sic] или "удобни" за режимите на злото. Вместо да защитават позицията си, те (опонентите им либерали) прибягват до обиди и клевети. Американците няма [sic] да си паднат по това."

През 2016 г. тя написа авторска публикация с аргументи срещу намесата на САЩ в Близкия изток, където правилно оцени, че "за да се поддържа ред след падането на Асад ще са необходими най-малко 500 000 войници в безкрайна окупация".

"Нашите действия за сваляне на светски диктатори в Ирак и Либия и сегашните опити да направим същото в Сирия доведоха до огромни загуби на живот, провалени държави и дори по-лоши хуманитарни кризи, като същевременно засилиха самите терористични организации, които обявиха война на Америка", написа тогава Габард. "Неотдавнашна статия в New York Times съобщи, че тези "бунтовнически групи", подкрепяни от Съединените щати, „са влезли в съюзи на бойното поле с филиала на Ал Кайда в Сирия, известен преди като Ал Нусра". Как САЩ тръгват ръка за ръка с терористична организация, отговорна за убийството на 3000 американци на 11 септември, озадачава съзнанието ми и сразява кръвта ми."

Идеята, че един светски диктатор може да е по-добър от фалшива демокрация, инфилтрирана от твърдолинейни ислямисти в регион, който е културно несъвместим с демокрацията в стил Мадисън, може да е аморална позиция, но е реалистична и е подкрепена от доказателства и литература за международните отношения.

По въпроса за НАТО опозицията срещу Габард граничеше с откровена клевета и очерняне.

Тя написа в Туитър през 2022 г., "Тази война и страдание можеха лесно да бъдат избегнати, ако администраторът Байдън/НАТО просто беше признал законните опасения на Русия относно сигурността ѝ по отношение на членството на Украйна в НАТО, което би означавало сили на САЩ/НАТО точно на границата на Русия." POLITICO я нарече "приятелка на Русия" за това.

Фактът, че Русия има легитимен интерес към сигурността в своята близка чужбина, че е определила червени линии и реагира на посегателство върху тях, не е противоречива позиция. То е потвърдено от изследвания, включително цялата книга-анализ на вашия скромен колумнист, както и от изявленията на настоящия директор на ЦРУ Уилям Бърнс и бившия генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Фактът, че някой все още отрича тази причинно-следствена връзка, е знак за тежка интелектуална посредственост и покварена идеология.

Но може би причината за либералния страх е друга. Назначаването на Габард е знак, че Тръмп е сериозен за реформиране на разузнавателния апарат на тази страна. Като се има предвид, че тя се противопоставя на основния теологичен импулс на този режим – насърчаване на егалитаризма и сексуалните права по целия свят, често със сила или революционна мощ – това причинява параноя сред онези, които държат синекурни постове в бюрократичния апарат на режима. И дори само за това тя заслужава нашата подкрепа и похвала.

За автора

Д-р Сумантра Майтра е директор по изследванията и разпространението на информация в American Ideas Institute и старши редактор в The American Conservative. Той също така е избран асоцииран сътрудник в Кралското историческо общество, Лондон.

CHF CHF 1 2.08311
GBP GBP 1 2.34357
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.36882
USD USD 1 1.84809