Светът през 2007 г.
Избрано 28.12.2007 18:28
Повечето проблеми, наследени от 2006-а, отиващата си година оставя в наследство на идващата
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
През изминалата година беше подписан новият Договор от Лисабон, даващ по-големи законодателни правомощия на ЕП. Парламентът избра Ханс-Герт Пьотеринг за свой председател до следващите европейски избори през юли 2009 г.
През юли Европейският парламент даде зелена светлина на свикването на междуправителствена конференция за реформиране на договорите на ЕС. На 12 декември Ханс-Герт Пьотеринг, Жозе Мануел Барозу и Жозе Сократиш подписаха Хартата за основните права на ЕС. По време на последната за годината извънредна сесия в Брюксел г-н Пьотеринг оцени новия договор като "прекрасен, символичен израз на нашите общи ценности".
Приключиха законодателните процедури по важни законодателни досиета, като например регламента за по-евтин роуминг, третия железопътен пакет и чистотата на въздуха. По други теми, като например включването на вредните емисии от авиацията в схемата за търговия, правилата за използване на пестицидите и опазването на почвите, по които няма споразумение със Съвета, депутатите ще продължат работата си и през следващата година.
ЕП одобри сформирането на екипи за бърза гранична намеса. Тези екипи ще предоставят техническа и оперативна помощ при голям наплив от имигранти по външните граници на съюза.
Депутатите приеха резолюция с 459 гласа "за", 13 "против" и 42 "въздържали се", с която приветстваха Чешката република, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Република Полша, Словения и Словакия за присъединяването им към Шенгенското пространство и ги поздравиха за положените от някои от тях огромни усилия за постигане на готовност и спазване на всички съответни изисквания в толкова кратък срок. Преди да одобри резолюция по този въпрос, ЕП прие консултативен доклад с докладчик Carlos COELHO (ЕНП-ЕД, Португалия), с който даде зелена светлина на премахването на вътрешните граници по земя за тези девет страни, членки от 31 декември 2007 г. Тези разпоредби ще важат за въздушните граници от 29 март 2008 г.
Европейският парламент отново твърдо се обяви за забрана на смъртното наказание, като прие резолюция, с която призова държавите - членки и ЕС "да представят незабавно - като търсят спомоществувателството на страни от други континенти - резолюция относно всеобщия мораториум върху смъртното наказание пред настоящото Общо събрание на ООН".
Председателят на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг връчи на суданския адвокат Сали Махмуд Осман наградата "Сахаров" за 2007 година на тържествена церемония. Наградата беше присъдена на суданския адвокат в знак на признанието на Европейския парламент за неговата дейност в защита на жертвите на насилието в Дарфур.
САЩ
На 1.01.2007 г. САЩ разсекретиха документи на ФБР от времето на “студената война”. В резултат беше хвърлена светлина върху неизвестни страници от историята на Карибската криза, Виетнамската война и дейността на “мрежата от съветски агенти в американското правителство”.
Джордж Буш посочи приоритетите на ръководената от него администрация на САЩ за 2007 година, включвайки сред тях борбата с международния тероризъм, осигуряването на победа в Ирак, укрепване на американската икономика, енергийната сигурност, реформиране на имиграционната политика и достъпно здравеопазване.
Десетки хиляди души се събраха на 3.01.2007 г., за да отдадат последна почит на бившия президент на САЩ Джералд Форд в родния му град Гранд Рапидс, Мичиган.
Ветеранът Майкъл Макконъл замени Джон Негропонте начело на Националното разузнаване.
През януари все по-често започна да бъде повдиган въпросът за намеренията на Вашингтон да разположи елементи от противоракетната си система в Полша и Унгария, като обсъждането на този въпрос продължи през цялата година.
Значителна част от външнополитическата енергия на САЩ през 2007 г. бе насочена, разбира се, към победата във войната с тероризма. Въпреки че действията на Буш бяха остро критикувани както от вътрешната политическа опозиция, така и от външни фактори, в крайна сметка през изминалите месеци бяха отчетени съвсем реални успехи в повишаването нивото на сигурност в Ирак. Нещо повече, сондажи на общественото мнение посочиха, че американците са все по-уверени в победата в Ирак.
Огромни усилия бяха хвърлени и в поддържането на палестинско-израелския мирен процес. Американски дипломати, включително държавният секретар, осъществиха серия обиколки в Близкия изток, а в Анаполис бе проведена среща на засегнатите от проблема страни. Очевидно Буш силно желае да постигне съществен пробив по този въпрос до края на мандата си – изгледите това да се случи обаче не са големи. Регулирането на палестинско-израелските отношения, по всичко личи, ще бъде проблем, пред който ще трябва да се изправи и следващата администрация в Белия дом.
За сметка на това през 2007 г. САЩ имаха възможност да се поздравят с пълен успех на усилията си за слагане край на севернокорейската военна ядрена програма.
Което не може да се каже по същия проблем при Иран. Техеран категорично отказа да се съобрази с настояването на Вашингтон да прекрати обогатяването на уран, а в същото време се оказа, че в тази битка САЩ могат да разчитат на подкрепа най-вече от ЕС, тъй като Русия зае двусмислена позиция. Междувременно доклад на щатските разузнавателни служби оповести, че Иран вероятно е спрял военната си ядрена програма преди години. Тази версия обаче бе опровергавана в последно време както от вътрешни, така и от външни източници. И Буш, и Кондолиза Райс не оставиха място за съмнение – Иран продължава да бъде опасен, санкциите трябва да останат в сила.
Докато Джордж Буш обмисля по какъв ефектен начин и с какъв успех да бележи края на втория си и последен мандат като президент, претендентите да го наследят в Овалния кабинет започнаха своите предизборни кампании.
В лагера на Демократическата партия измежду кандидатите изпъкнаха сенаторът от Ню Йорк Хилари Клинтън и чернокожият Барак Обама. Официалният единен кандидат на демократите най-вероятно ще бъде именно един от тях двамата, което би могло да доведе до интересна ситуация, в която американското общество ще има възможността за първи път в историята на страната да избере жена или цветнокож.
Сред републиканците като че ли фаворитът е един – Рудолф Джулиани, харизматичният и изключително способен бивш кмет на Ню Йорк, който в битието си на градоначалник успя да направи Голямата ябълка един от най-сигурните градове на САЩ, а с действията си след атентата от 11 септември доказа, че е напълно способен да действа адекватно и ефективно в момент на криза.
РУСИЯ
През 2007 г. отпаднаха и последните съмнения. В Русия може и да няма все още класически култ към личността на Владимир Владимирович Путин, но съществува нещо много подобно на това. Президентът продължи да концентрира цялата възможна власт в ръцете си и успешно убеди голяма част от сънародниците си, че е вездесъщ и неизбежен… като природно явление.
Гражданските сдружения, правозащитниците и опозиционните политически партии бяха притиснати в ъгъла. Възобнови се и старата съветска практика неудобните дисиденти да бъдат изпращани в психиатрични клиники.
Все по-често и вътрешни противници на тази тревожна тенденция, и чуждестранни наблюдатели посочваха през годината, че в отношенията си със Запада Москва се завръща към стила на поведение от годините на Студената война.
Което не пречи на самия Путин, според съобщения в пресата от последните месеци на годината, да държи натрупаните си в ролята на политически олигарх богатства… именно в западни банки, вместо например да ги остави в Русия, за да работят – в духа на така упорито прокламирания от него патриотизъм – за руската икономика. Според информация на британския The Guardian става дума за около 40 млрд. долара, отлежаващи в сейфове в Швейцария и Лихтенщайн.
Резултатите от изборите за Държавна Дума в Русия бяха известни още преди провеждането на самите избори – прокремълската партия спечели с огромно мнозинство, а в парламента не успя да се промъкне нито една от либералните формации.
Странно е, погледнато отстрани, но единствената партия, която все още може донякъде ефективно да се застъпва за правата на гражданите и против настъпващия путинов авторитаризъм, е… партията на комунистите.
В края на годината Путин посочи приемника си в лицето на Медведев, Медведев върна топката, като помоли Путин да стане премиер, след като престане да бъде президент, а Путин великодушно прие.
БАЛКАНИ
Две балкански държави влязоха в ЕС през тази година, което в значителна степен промени облика на полуострова. Но той като цяло си остана генератор на проблеми.
Както можеше да се очаква, опитите за преговори между Прищина и Белград, както и за международно посредничество в тези преговори за бъдещето на Косово, се увенчаха с пълен провал.
Именно Косово е един от случаите, в които има сериозна вероятност да се окаже, че Западът допуска грешка. Докато силните на деня в провинцията успокояват, че няма да бъде провъзгласена едностранно независимост, без категорична подкрепа от страна на САЩ и ЕС, в последните дни от годината източници от спечелилата изборите в провинцията партия на Хашим Тачи заговориха за нещо много по-опасно и от самото едностранно провъзгласяване на независимост. Заговориха за референдум за присъединяване на Косово към Албания.
Притисната в ъгъла, Сърбия започва да се държи все по-отчуждено спрямо западния свят и в обозримо бъдеще би могла да се окаже окончателно тласната в орбитата на Русия, което не би било от полза нито за Балканите, нито за Европейския съюз.
Междувременно Македония успя да пропилее цялата 2007 г., без да постигне практически никакъв напредък по двете си основни цели – интеграцията в НАТО и ЕС. Станахме свидетели на типично балканско симулиране на реформи. След опита си с Румъния и България обаче Брюксел вече се оказа достатъчно опитен, за да прозира подобни ходове. И негативните сигнали и оценки от страна на ЕС не закъсняха.
Спорът за името също остава нерешен проблем за политическите среди в Скопие, като по всичко личи, че засега Гърция е склонна само на дребни компромиси по този въпрос.
Турция продължи да преговаря за присъединяване към ЕС, но се оказа поставена в доста неловка ситуация поради липса на единство в съюза относно перспективите й за приемане. В същото време на Анкара се наложи да вземе още по-сериозни мерки срещу терористите от ПКК, включително да проведе военни операции на територията на Северен Ирак.
ТОЧКИ НА НАПРЕЖЕНИЕ
Разривът между палестинските формации Фатах и ХАМАС, след като вторите практически установиха контрол върху ивицата Газа, остава и ще продължи да затруднява мирния процес в Близкия изток.
След въвеждане на извънредно положение, осъдено от западните съюзници, ситуацията в Грузия постепенно се нормализира, но проблемите с подклаждания от Москва сепаратизъм в Северна Осения и Абхазия не са спрели да представляват сериозен риск за стабилността.
В Пакистан предстои провеждането на избори, за които никой не вярва, че ще бъдат демократични. Бившият премиер Шариф не бе допуснат до тях, друг бивш премиер – Бхуто – ще участва, но дори и самата тя признава, че не се надява на сериозен успех.
Ситуацията в Дарфур остава опасна, а призивите на ООН за решаване на хуманитарната катастрофа в тази суданска провинция са повече от безрезултатни.
Хунтата в Бирма донякъде разхлаби примката, подложена на сериозен международен натиск, но положението с човешките права там остава под всякаква критика.
Азербайджан и Армения също не са в състояние да постигнат напредък в спора за Нагорни Карабах, като в края на годината азерският военен министър предупреди, че войната между някогашните съветски републики е много вероятна.
Като цяло би било пресилено да се каже, че светът се е променил много през 2007 г. Следващата година със сигурност ще наследи предостатъчно проблеми, които не успяха да бъдат преодолени през тази. Но 2008 г. със сигурност ще е доста интересна – Русия и САЩ ще изберат новите си президенти, ЕС ще продължи да търси истинското си лице на базата на Договора от Лисабон, вероятно ще бъде взето някакво – съвсем не задължително добро – решение и за бъдещето на Косово.
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
През изминалата година беше подписан новият Договор от Лисабон, даващ по-големи законодателни правомощия на ЕП. Парламентът избра Ханс-Герт Пьотеринг за свой председател до следващите европейски избори през юли 2009 г.
През юли Европейският парламент даде зелена светлина на свикването на междуправителствена конференция за реформиране на договорите на ЕС. На 12 декември Ханс-Герт Пьотеринг, Жозе Мануел Барозу и Жозе Сократиш подписаха Хартата за основните права на ЕС. По време на последната за годината извънредна сесия в Брюксел г-н Пьотеринг оцени новия договор като "прекрасен, символичен израз на нашите общи ценности".
Приключиха законодателните процедури по важни законодателни досиета, като например регламента за по-евтин роуминг, третия железопътен пакет и чистотата на въздуха. По други теми, като например включването на вредните емисии от авиацията в схемата за търговия, правилата за използване на пестицидите и опазването на почвите, по които няма споразумение със Съвета, депутатите ще продължат работата си и през следващата година.
ЕП одобри сформирането на екипи за бърза гранична намеса. Тези екипи ще предоставят техническа и оперативна помощ при голям наплив от имигранти по външните граници на съюза.
Депутатите приеха резолюция с 459 гласа "за", 13 "против" и 42 "въздържали се", с която приветстваха Чешката република, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Малта, Република Полша, Словения и Словакия за присъединяването им към Шенгенското пространство и ги поздравиха за положените от някои от тях огромни усилия за постигане на готовност и спазване на всички съответни изисквания в толкова кратък срок. Преди да одобри резолюция по този въпрос, ЕП прие консултативен доклад с докладчик Carlos COELHO (ЕНП-ЕД, Португалия), с който даде зелена светлина на премахването на вътрешните граници по земя за тези девет страни, членки от 31 декември 2007 г. Тези разпоредби ще важат за въздушните граници от 29 март 2008 г.
Европейският парламент отново твърдо се обяви за забрана на смъртното наказание, като прие резолюция, с която призова държавите - членки и ЕС "да представят незабавно - като търсят спомоществувателството на страни от други континенти - резолюция относно всеобщия мораториум върху смъртното наказание пред настоящото Общо събрание на ООН".
Председателят на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг връчи на суданския адвокат Сали Махмуд Осман наградата "Сахаров" за 2007 година на тържествена церемония. Наградата беше присъдена на суданския адвокат в знак на признанието на Европейския парламент за неговата дейност в защита на жертвите на насилието в Дарфур.
САЩ
На 1.01.2007 г. САЩ разсекретиха документи на ФБР от времето на “студената война”. В резултат беше хвърлена светлина върху неизвестни страници от историята на Карибската криза, Виетнамската война и дейността на “мрежата от съветски агенти в американското правителство”.
Джордж Буш посочи приоритетите на ръководената от него администрация на САЩ за 2007 година, включвайки сред тях борбата с международния тероризъм, осигуряването на победа в Ирак, укрепване на американската икономика, енергийната сигурност, реформиране на имиграционната политика и достъпно здравеопазване.
Десетки хиляди души се събраха на 3.01.2007 г., за да отдадат последна почит на бившия президент на САЩ Джералд Форд в родния му град Гранд Рапидс, Мичиган.
Ветеранът Майкъл Макконъл замени Джон Негропонте начело на Националното разузнаване.
През януари все по-често започна да бъде повдиган въпросът за намеренията на Вашингтон да разположи елементи от противоракетната си система в Полша и Унгария, като обсъждането на този въпрос продължи през цялата година.
Значителна част от външнополитическата енергия на САЩ през 2007 г. бе насочена, разбира се, към победата във войната с тероризма. Въпреки че действията на Буш бяха остро критикувани както от вътрешната политическа опозиция, така и от външни фактори, в крайна сметка през изминалите месеци бяха отчетени съвсем реални успехи в повишаването нивото на сигурност в Ирак. Нещо повече, сондажи на общественото мнение посочиха, че американците са все по-уверени в победата в Ирак.
Огромни усилия бяха хвърлени и в поддържането на палестинско-израелския мирен процес. Американски дипломати, включително държавният секретар, осъществиха серия обиколки в Близкия изток, а в Анаполис бе проведена среща на засегнатите от проблема страни. Очевидно Буш силно желае да постигне съществен пробив по този въпрос до края на мандата си – изгледите това да се случи обаче не са големи. Регулирането на палестинско-израелските отношения, по всичко личи, ще бъде проблем, пред който ще трябва да се изправи и следващата администрация в Белия дом.
За сметка на това през 2007 г. САЩ имаха възможност да се поздравят с пълен успех на усилията си за слагане край на севернокорейската военна ядрена програма.
Което не може да се каже по същия проблем при Иран. Техеран категорично отказа да се съобрази с настояването на Вашингтон да прекрати обогатяването на уран, а в същото време се оказа, че в тази битка САЩ могат да разчитат на подкрепа най-вече от ЕС, тъй като Русия зае двусмислена позиция. Междувременно доклад на щатските разузнавателни служби оповести, че Иран вероятно е спрял военната си ядрена програма преди години. Тази версия обаче бе опровергавана в последно време както от вътрешни, така и от външни източници. И Буш, и Кондолиза Райс не оставиха място за съмнение – Иран продължава да бъде опасен, санкциите трябва да останат в сила.
Докато Джордж Буш обмисля по какъв ефектен начин и с какъв успех да бележи края на втория си и последен мандат като президент, претендентите да го наследят в Овалния кабинет започнаха своите предизборни кампании.
В лагера на Демократическата партия измежду кандидатите изпъкнаха сенаторът от Ню Йорк Хилари Клинтън и чернокожият Барак Обама. Официалният единен кандидат на демократите най-вероятно ще бъде именно един от тях двамата, което би могло да доведе до интересна ситуация, в която американското общество ще има възможността за първи път в историята на страната да избере жена или цветнокож.
Сред републиканците като че ли фаворитът е един – Рудолф Джулиани, харизматичният и изключително способен бивш кмет на Ню Йорк, който в битието си на градоначалник успя да направи Голямата ябълка един от най-сигурните градове на САЩ, а с действията си след атентата от 11 септември доказа, че е напълно способен да действа адекватно и ефективно в момент на криза.
РУСИЯ
През 2007 г. отпаднаха и последните съмнения. В Русия може и да няма все още класически култ към личността на Владимир Владимирович Путин, но съществува нещо много подобно на това. Президентът продължи да концентрира цялата възможна власт в ръцете си и успешно убеди голяма част от сънародниците си, че е вездесъщ и неизбежен… като природно явление.
Гражданските сдружения, правозащитниците и опозиционните политически партии бяха притиснати в ъгъла. Възобнови се и старата съветска практика неудобните дисиденти да бъдат изпращани в психиатрични клиники.
Все по-често и вътрешни противници на тази тревожна тенденция, и чуждестранни наблюдатели посочваха през годината, че в отношенията си със Запада Москва се завръща към стила на поведение от годините на Студената война.
Което не пречи на самия Путин, според съобщения в пресата от последните месеци на годината, да държи натрупаните си в ролята на политически олигарх богатства… именно в западни банки, вместо например да ги остави в Русия, за да работят – в духа на така упорито прокламирания от него патриотизъм – за руската икономика. Според информация на британския The Guardian става дума за около 40 млрд. долара, отлежаващи в сейфове в Швейцария и Лихтенщайн.
Резултатите от изборите за Държавна Дума в Русия бяха известни още преди провеждането на самите избори – прокремълската партия спечели с огромно мнозинство, а в парламента не успя да се промъкне нито една от либералните формации.
Странно е, погледнато отстрани, но единствената партия, която все още може донякъде ефективно да се застъпва за правата на гражданите и против настъпващия путинов авторитаризъм, е… партията на комунистите.
В края на годината Путин посочи приемника си в лицето на Медведев, Медведев върна топката, като помоли Путин да стане премиер, след като престане да бъде президент, а Путин великодушно прие.
БАЛКАНИ
Две балкански държави влязоха в ЕС през тази година, което в значителна степен промени облика на полуострова. Но той като цяло си остана генератор на проблеми.
Както можеше да се очаква, опитите за преговори между Прищина и Белград, както и за международно посредничество в тези преговори за бъдещето на Косово, се увенчаха с пълен провал.
Именно Косово е един от случаите, в които има сериозна вероятност да се окаже, че Западът допуска грешка. Докато силните на деня в провинцията успокояват, че няма да бъде провъзгласена едностранно независимост, без категорична подкрепа от страна на САЩ и ЕС, в последните дни от годината източници от спечелилата изборите в провинцията партия на Хашим Тачи заговориха за нещо много по-опасно и от самото едностранно провъзгласяване на независимост. Заговориха за референдум за присъединяване на Косово към Албания.
Притисната в ъгъла, Сърбия започва да се държи все по-отчуждено спрямо западния свят и в обозримо бъдеще би могла да се окаже окончателно тласната в орбитата на Русия, което не би било от полза нито за Балканите, нито за Европейския съюз.
Междувременно Македония успя да пропилее цялата 2007 г., без да постигне практически никакъв напредък по двете си основни цели – интеграцията в НАТО и ЕС. Станахме свидетели на типично балканско симулиране на реформи. След опита си с Румъния и България обаче Брюксел вече се оказа достатъчно опитен, за да прозира подобни ходове. И негативните сигнали и оценки от страна на ЕС не закъсняха.
Спорът за името също остава нерешен проблем за политическите среди в Скопие, като по всичко личи, че засега Гърция е склонна само на дребни компромиси по този въпрос.
Турция продължи да преговаря за присъединяване към ЕС, но се оказа поставена в доста неловка ситуация поради липса на единство в съюза относно перспективите й за приемане. В същото време на Анкара се наложи да вземе още по-сериозни мерки срещу терористите от ПКК, включително да проведе военни операции на територията на Северен Ирак.
ТОЧКИ НА НАПРЕЖЕНИЕ
Разривът между палестинските формации Фатах и ХАМАС, след като вторите практически установиха контрол върху ивицата Газа, остава и ще продължи да затруднява мирния процес в Близкия изток.
След въвеждане на извънредно положение, осъдено от западните съюзници, ситуацията в Грузия постепенно се нормализира, но проблемите с подклаждания от Москва сепаратизъм в Северна Осения и Абхазия не са спрели да представляват сериозен риск за стабилността.
В Пакистан предстои провеждането на избори, за които никой не вярва, че ще бъдат демократични. Бившият премиер Шариф не бе допуснат до тях, друг бивш премиер – Бхуто – ще участва, но дори и самата тя признава, че не се надява на сериозен успех.
Ситуацията в Дарфур остава опасна, а призивите на ООН за решаване на хуманитарната катастрофа в тази суданска провинция са повече от безрезултатни.
Хунтата в Бирма донякъде разхлаби примката, подложена на сериозен международен натиск, но положението с човешките права там остава под всякаква критика.
Азербайджан и Армения също не са в състояние да постигнат напредък в спора за Нагорни Карабах, като в края на годината азерският военен министър предупреди, че войната между някогашните съветски републики е много вероятна.
Като цяло би било пресилено да се каже, че светът се е променил много през 2007 г. Следващата година със сигурност ще наследи предостатъчно проблеми, които не успяха да бъдат преодолени през тази. Но 2008 г. със сигурност ще е доста интересна – Русия и САЩ ще изберат новите си президенти, ЕС ще продължи да търси истинското си лице на базата на Договора от Лисабон, вероятно ще бъде взето някакво – съвсем не задължително добро – решение и за бъдещето на Косово.
![]() |
1 | 2.09718 |
![]() |
1 | 2.25873 |
![]() |
10 | 3.85537 |
![]() |
100 | 4.18744 |
![]() |
1 | 1.68577 |
Последни новини
- 21:12 Хороскоп за четвъртък, 17 юли 2025 г.
- 21:05 МС одобри бюджетната процедура за 2026 г. – официалната валута в документите ще бъде евро
- 19:36 Индийската полиция: Рускиня живее с двете си дъщери в пещера
- 19:28 Митата на Тръмп срещу Бразилия, вдигат рейтинга на Лула да Силва
- 19:20 Зеленски: Путин се страхува от САЩ
- 19:13 Прокурорската колегия на ВСС наказа Димитър Франтишек
- 19:06 ТОЛ камерите заснеха жена, висяща през люка на "Опел" край Омуртаг
- 18:58 Опасно време с дъждове и градушки през следващите дни