Варна<+> 16.07.2025 14:27 Снимка: ДНЕС+
В МУ-Варна се проведе форум “Трансплантациите като мост между науката и живота”
Форум на заинтересованите страни на тема: “Трансплантациите като мост между науката и живота” се проведе в МУ-Варна в рамките на европейския проект TRANSTEM на Европейската комисия. В дискусията се включиха трансплантирани пациенти, пациентски организации, представители на Изпълнителна агенция медицински надзор, учени и изследователи от МУ-Варна и лекари от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.
Срещата, на която присъстваха над 60 човека, бе открита и модерирана от проф. Тодорка Костадинова – Директор дирекция „Акредитация, качество и проектна дейност“ и Ръководител на работен пакет WP 5, която постави основните акценти във форума. Директорът на Научноизследователския институт към МУ-Варна проф. д-р Антон Тончев представи рамките на проекта TRANSTEM, и запозна участниците с извършените дейности и постигнатите резултати, като акцент бе поставен върху приложението в медицинската практика. Сред отчетените от проф. Тончев достижения бяха осъществените обучения и мобилности на учените, оборудването на високотехнологична лаборатория за молекулни анализи, селекция и отглеждане на клетки и изследване на генна изява, създаването на международна мрежа от изследователи, работещи в областта на стволовите клетки и откриването на нови биомаркери в областта на онкологията и кардиологията, които предстои да бъдат патентовани.
Началникът на клиниката по клинична хематология с трансплантационно отделение в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и изследовател в проекта TRANSTEM проф. д-р Илина Мичева обясни при какви заболявания се трансплантират стволови клетки, фазите на трансплантационния процес и възстановителния период, заболяванията при които са възможни трансплантации и при кои пациенти не са възможни автоложни или алогенни трансплантации.
Представителите на Изпълнителна агенция медицински надзор д-р Йордан Пеев, д-р Евелина Цветкова и Радостина Гетова разясниха правната регулация на трансплантациите в Европа и България и организационния аспект на трансплантационната дейност в страната ни.
Проф. д-р Вилиян Платиканов, дългогодишен ръководител на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, заменен наскоро от доц. д-р Петя Иванова, и доайен в реализацията на донорски ситуации в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, говори за множеството аспекти при трансплантации на органи и реализиране на донорска ситуация, като акцентира върху медицинската страна на въпроса.
Пациенти, които са преминали успешно своя дълъг път на лечение чрез трансплантации на стволови клетки и отново живеят пълноценно, разкриха подробности за времето от диагнозата до днес. Те обясниха откъде са получили информация за възможностите за лечение и разкриха социално-икономическите и психологическите аспекти на заболяването си. Пациентите изразиха огромната си благодарност към целия екип на клиниката по клинична хематология с трансплантационно отделение в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, където са извършени трансплантациите на стволови клетки.
Представителите на различни пациентски организации освен че разкриха своя път на пациенти от различни болници в страната, поставиха интересни въпроси към учените, работили по проекта TRANSTEM, към лекарите, за които трансплантациите са ежедневие и към представителите на Изпълнителна агенция медицински надзор, които спомагат при организационните процеси, свързани с реализирането на донорски ситуации при органи и клетки.
В края на срещата Велина Марковска - психолог и Ръководител на отдел „Комуникации и телевизия“ в МУ-Варна, маркира някои от най-важните съвети за справяне със страха и стреса от страна на пациентите и техните семейства, които са чести спътници в дългия процес след диагнозата и биха навредили на психичното здраве по време на медицинското лечение.
Форумът приключиха проф. Игор Резник - ръководител на проекта TRANSTEM и проф. д-р Антон Тончев, които обобщиха ролята на изследователските дейности в университетите, които поставят мост между науката и лечението на пациенти с тежки заболявания, както и изразиха надежда за нови открития в МУ-Варна. Проф. Костадинова закри форума на заинтересованите страни, като изрази благодарност за активността към всички участници, което е довело до конструктивни решения и очертани нови идеи, които ще благоприятстват процесите на трансплантации на стволови клетки в България.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10327 |
![]() |
1 | 2.25352 |
![]() |
10 | 3.85089 |
![]() |
100 | 4.1692 |
![]() |
1 | 1.67667 |
Последни новини
- 19:36 Индийската полиция: Рускиня живее с двете си дъщери в пещера
- 19:28 Митата на Тръмп срещу Бразилия, вдигат рейтинга на Лула да Силва
- 19:20 Зеленски: Путин се страхува от САЩ
- 19:13 Прокурорската колегия на ВСС наказа Димитър Франтишек
- 19:06 ТОЛ камерите заснеха жена, висяща през люка на "Опел" край Омуртаг
- 18:58 Опасно време с дъждове и градушки през следващите дни
- 18:51 Красен Кралев: Нека спортът да е национален стратегически приоритет
- 18:44 Радев: Трансформацията на политическата воля в отбранителни способности е ключово предизвикателство