Слави натъжил Петков, че няма да си сбъдне мечтата - Борисов в ареста

Избрано 25.08.2022 08:43 Снимка: ДНЕС+

Слави натъжил Петков, че няма да си сбъдне мечтата - Борисов в ареста

Какво се случи в трите дни, преди полицията да нахлуе в дома на лидера на ГЕРБ

Кьовеши и Каримански без да искат стават част от декора при скандала от 17 март

В заповедта за задържане на Бойко Борисов за 24 часа по Закона за МВР не са посочени факти защо това е необходимо, а само номер на досъдебно производство и член от Наказателния кодекс.

С такъв мотив Административният съд в София окончателно обяви ареста на бившия премиер Бойко Борисов от 17 март за незаконен. Преди това по същия начин се произнесе и Софийският районен съд, но МВР обжалва неговото решение.

Столичната полиция трябва да плати на Бойко Борисов и 480 лв. за съдебни разноски.

Борисов беше задържан в дома си на 17 март вечерта, когато в дома му го посетиха десетина полицаи и го отведоха в Главна дирекция “Национална полиция”. 

Заповедта за задържането на Бойко Борисов за 24 часа е подписана от Цветан Йоцов. Той е разузнавач първа степен и работи в Икономическа полиция към Главна дирекция “Национална полиция”. 

Без да подозират, Лаура Кьовеши и Любомир Каримански са се озовали в дъното на скандалния арест на Бойко Борисов, за който вече две съдебни инстанции са категорични, че е незаконен. Това са двете основни версии, споделяни неофициално от хора в “Продължаваме промяната”. Но има и трета, в която личната мечта на Кирил Петков да види своя предшественик в Министерския съвет в райе, е била водеща. Но и тук се намесва Слави Трифонов - ден преди ареста той обвявява за първи път, че излиза от коалицията и няма да има правителство.

Лидерът на ГЕРБ бе арестуван изневиделица в късните часове на 17 март. Още сутринта на същия ден сякаш предвещаваше, че става нещо необичайно. Премиерът Кирил

Петков изчезна след 8 ч сутринта с неофициалното обяснение, че има личен проблем

От кабинета му отмениха отдавна поети ангажименти за публични събития, отменено бе и заседанието на правителството.

Ден по-рано Петков се срещна у нас с европейската главна прокурорка Лаура Кьовеши. И според едната версия именно нейното посещение, което продължи и на 17 март, предизвикало изненадващите обиски в дома на Бойко Борисов, пиарката му Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов.

Получихме много сигнали, каза европейската главна прокурорка ден по-рано след срещата си с Петков. Какви сигнали и от кого - не стана ясно. Тези ѝ думи обаче послужиха удобно на мнозина да доукрасяват версията за намесата на Кьовеши в последвалите у нас безпрецедентни събития. Реално тя бе лансирана веднага след ареста на Борисов, като адвокатът му Менко Менков директно обвини Кирил Петков, че е забъркал скандал, обвързвайки европейската главна прокурорка с незаконния арест на бившия премиер.

В полза на този сценарий бяха възприети и думите на Лена Бориславова, която три дни по-късно разказа как Петков и европрокурорката се чули по телефона веднага след акцията.

Още в нощта на ареста Кьовеши бе обвързана със задържането на Борисов, Арнаудова и Горанов от укриващия се в Дубай бизнесмен Васил Божков, срещу когото българската прокуратура е повдигнала 19 обвинения. В неговия вариант на историята при пристигането си в София Кьовеши сама поискала лидерът на ГЕРБ да бъде задържан. Обвиняемият бизнесмен приписва “заслугите” на себе си - дал показания пред европейски прокурор срещу Борисов, финансовия му министър и пиарката на ГЕРБ. От бягството си от България в началото на 2020 г. Васил Божков твърди, че бизнесът му у нас е ликвидиран от Борисов, Арнаудова и Горанов след изнудване.

В следващите дни Кирил Петков продължи да лансира публично връзката между визитата на Кьовеши, получените сигнали и задържането на бившия премиер.

Никой не е над закона, триумфиращо написа Петков в социалните мрежи още преди Борисов да бъде отведен с полицейски автомобил от дома си в Банкя.

На 20 март - 3 дни след акцията, Лена Бориславова заяви: В последните 72 часа се случи нещо, до което никой не вярваше, че може да се стигне – има образувано досъдебно производство. Според собствените ѝ думи тя научила за акцията в дома на Борисов в 18 часа на 17 март, около два часа преди началото на обиските. А месец по-рано тя и Петков занесоха на главния прокурор Иван Гешев списък с хора за повдигане на обвинения, сред които и Борисов. Обясниха, че му дават разпечатки от “Гугъл”.

Впоследствие се оказа, че Борисов е арестуван по показания на Кирил Петков, дадени пред разследващи полицаи сутринта преди арестите на 17 март - времето, в което той отмени всичките си ангажименти като премиер. Призна си го Петков дни след ареста.

Акцията всъщност е замислена предната вечер. Според участници инициатор бил вътрешният министър Бойко Рашков, който още през пролетта на 2021 г. като служебен министър заговори за арести на Борисов и висши кадри на ГЕРБ. Източниците ни разказват, че въодушевлението стигнало дотам в тесния премиерски кръг да се коментира как Кьовеши може да повдигне европейски обвинения и зрелищно да отведе арестувания Борисов.

Това решение е взето на една оргия с “пици с кристали”, много уиски, бяло вино и заря поръчали, с единствена задача да ме извлекат пред децата с белезници, знаейки, че извършват незаконни действия, обвини и тази сряда лидерът на ГЕРБ. Уточни, че след като “Продължаваме промяната” паднали от власт, служители от Министерския съвет започнали да му изнасят информация какво е ставало в сградата. Как Петков и екипът му поръчвали късно вечер уж пици, а всъщност получавали наркотици, бе поредица от публикации на сайт ПИК, където често напомнят на Борисов каква подкрепа му оказват.

Решението за ареста наистина е взето късно вечерта на 16 март в много тесен кръг. Но истинският повод бил обаждане от Слави Трифонов, в което лидерът на “Има такъв народ” заплашил, че ще развали коалицията и правителството ще падне, разказват от “Има такъв народ”.

Проверка на фактите показва, че действително 16 март бележи ескалация в отношенията между Петков и Трифонов. Причината - желанието на депутата от “ИТН Любомир Каримански да оглави БНБ.

Че една от причините за разрива между “Промяната” и Слави, случил се реално три месеца по-късно, е кандидатурата на Каримански, стана ясно от изявления на самия Петков. Бившият премиер разказа, че Трифонов е престанал да си вдига телефона, след като ПП издигнаха Андрей Гюров срещу Каримански и обясниха, че няма да подкрепят депутата от ИТН за банката.

На 16 март в Народното събрание наистина е вкарана точка за удължаване на срока за избор на новия управител на централната банка, показа архивът на “24 часа”. Първоначалният срок е изтекъл на 8 март, без да бъде подадена нито една кандидатура. Тогава Каримански обясняваше, че не иска да е единствен кандидат.

На 16 март обаче удължаването на срока за избор на гуверньор на БНБ започва със скандал между “Продължаваме промяната” и “Има такъв народ”. Като нито един депутат от ПП не се регистрира за заседанието на парламента и проваля кворума. А Андрей Гюров обяснява от името на “Промяната”, че избухналата война между Русия и Украйна променя приоритетите за кандидатите за БНБ и са нужни поне още 20 дни преговори в четворната коалиция, преди да се пристъпи към важния избор. Срещу неговите аргументи се изправят както от “Има такъв народ”, така и опозиционните партии ГЕРБ и ДПС.

Втората впоследствие подкрепи избирането на Каримански начело на БНБ, но гласовете на ИТН и ДПС не бяха достатъчни. Още на 16 март обаче депутати от “Промяната” споделят, че управител на БНБ няма да бъде избран, докато те не намерят свой кандидат срещу Каримански.

Че изпращането на депутата в БНБ е особено важно за Слави Трифонов, стана ясно и от следващите действия на ИТН - драмата между партньорите в четворната коалиция се точи в продължение на два месеца. Няколко пъти зам.-председателят на ИТН Тошко Йорданов заплашваше с разпадане на коалицията, а финално стана ясно, че Петков е обвързал оттеглянето на Каримански с това дали ще бъдат отпуснати пари за поддръжка на пътищата - онези 3,9 млрд. лв., които при актуализацията на бюджета не бяха дадени на регионалния министър от ИТН Гроздан Караджов.

Според източниците ни обаче първата заплаха за напускане на правителството Слави Трифонов отправил именно във въпросната вечер на 16 март. Затова и панически било решено, че единствено арест на Борисов може да създаде голяма тема, която да заглуши подобен трус, твърдят част от участниците в нощния разговор в Министерския съвет.

Всъщност в трите дни преди ареста има още две знакови събития. Първото е преизбирането на Борисов начело на ГЕРБ, при което той обяви, че партията му ще се бори да предизвика предсрочни избори. А второто е началото на разследване за картел срещу две петролни компании, предизвикали паниката с цените на бензина в началото на март.

 Борисов: Решили са да ме арестуват на оргия с “пици с кристали” и наздравици

Това решение е взето на една оргия с “пици с кристали", много уиски, бяло вино и заря поръчали, с единствена задача да ме извлекат пред децата с белезници, знаейки, че извършват незаконни действия. Точно тези хора, които са видно корумпирани, са се захванали да правят съдебна реформа."

Това заяви вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг, след като стана ясно, че административният съд окончателно е обявил ареста му от 17 март за незаконен.

“По телефона се чу как казват “Да му сложиш белезници!”. Петков казва, че им била лоша комуникацията - сиреч пиарът им слаб и като наказание отива да арестува незаконно моя пиар. Ми направи си по-добър, защо трябва да влачиш жената пред семейството ѝ”, коментира още експремиерът.

“Тая оргия, наздравица... Пици с кристали! Сега ми разказаха всичко. Като паднат, всичко разказват, нали знаете - българинът е страхлив. Много уиски, бяло вино, ресторанти за хранене в МС. Царете си мислят, че ще стоят там до живот", продължи Борисов по адрес на бившите управляващи.

“Това по-нататък”, вметна му тихо Томислав Дончев. “Те ме питат”, отвърна Борисов на заместника си в ГЕРБ, от което стана ясно, че явно партията има намерение да отправи още обвинения и разкрития за екипа на Кирил Петков.

Петков: Той е доказан лъжец, ще го осъдя за половин милион

Иск за клевета на стойност половин милион лева заведе бившият премиер Кирил Петков срешу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Четири часа след като Борисов и ГЕРБ обявиха, че “Продължаваме промяната” и нейните лидери, сред които и Петков, са участвали в схеми и са се облагодетелствали от доставките на газ, експремиерът вече бе в столичния Районен съд жалбата.

“Този човек вече е осъждан за клевета, доказан лъжец. Омръзна ми да слушам всичките му лъжи за посредници, за комисиони, за всякакви клевети, за които той непрекъснато говори навсякъде”, обяви Петков по адрес на Борисов. Искът е заради твърденията, че ПП са взели средства от посредници за доставките на газ, както и че са получили комисиони за това.

“Трябва да спрем този тип стари лъжци с мутренски похвати да сменят главната тема на деня”, добави още бившият премиер и се закани ПП да продължат работа по реформирането на Антикорупционната комисия.

Петков ще ходи докрай на делото срещу Борисов, докато той не бъде осъден и арестуван.

“Неговият арест е само първата стъпка. След втори октомври ще си довършим работата. Хора като него трябва да отидат на реално правосъдие”, добави Петков. Според него МВР е събрало безспорни факти срещу лидера на ГЕРБ и той ще отиде в затвора. Освен Васил Божков имало и свидетели, че Борисов е взимал огромни суми пари през финансовия министър. Експремиерът определи атаките от Борисов за “пици с кристали” като “фантазии на един стар човек, който има реални проблеми”.

Седемте договора за американски газ пък били с 30 долара под пазарната цена в Европа. “Видяхте как за две седмици намерихме тези танкери да бъдат реално пристанати. Вчера говорих и с енергийния министър на Гърция, който каза, че има възможности и ще има и търгове за тези места, където танкерите могат да отидат”, добави бившият премиер.

След изборите ПП са си поставили за задача да повишат минималната заплата до 50% от средната./24 часа

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361