Прогнозата на The Economist: 10-те теми, които да следим през 2025 година

Избрано 02.01.2025 13:17 Снимка: ДНЕС+

Прогнозата на The Economist: 10-те теми, които да следим през 2025 година

Пренареждания, нови лидери, безпорядък, мита, чисти технологии, данъци, застаряване, проблем с пътуванията, най-големият залог в бизнес историята и... нови изненади

Изглежда подходящо 2025 г. да бъде определена от ООН за година на квантовата наука и технологии. Защото подобно на котката на Шрьодингер, която (в квантов мисловен експеримент) е едновременно жива и мъртва в затворена кутия, 2025 г. се носеше в суперпозиция от две много различни състояния, определени от резултата от изборите в Америка. Сега, след като резултатът от тях е ясен, светът знае каква 2025 г. да очаква - тази, в която Доналд Тръмп се завръща в Белия дом.

Така започва обзора си за 2025-а Том Стендидж, заместник-главен редактор на на The Economist, който отговаря за традиционния годишник на британското издание "Светът напред". Той предлага 10 теми, които да следим през 2025 г.

Изборът на Америка

Последиците от убедителната победа на Доналд Тръмп ще засегнат всичко - от имиграцията и отбраната до икономиката и търговията. Неговата политика "Америка на първо място" ще накара както приятели, така и врагове да поставят под въпрос стабилността на американските съюзи. Това може да доведе до геополитически пренареждания, засилено напрежение и дори разпространение на ядрени оръжия.

Избирателите очакват промяна

Най-общо казано, управляващите партии се представиха зле в безпрецедентната вълна от избори през 2024 г. Някои бяха изхвърлени (както в Америка и Великобритания); други бяха принудени да сформират коалиции (както в Индия и Южна Африка); други бяха тласнати към съжителство (както в Тайван и Франция). Така че 2025 г. ще бъде година на очаквания. Могат ли новите лидери да изпълнят обещанията си? Ще се променят ли смирените лидери? Ако не, може да последват вълнения.

По-широк безпорядък

Доналд Тръмп може да окаже натиск върху Украйна да сключи сделка с Русия и да даде картбланш на Израел в конфликтите му в Газа и Ливан. По-прагматичната позиция на Америка и скептицизмът ѝ към външните ангажименти ще насърчат създаването на проблеми от страна на Китай, Русия, Иран и Северна Корея ("квартетът на хаоса") и по-голяма намеса от регионални сили, подобна на тази, наблюдавана в обхванатия от криза Судан. Не е ясно обаче дали Америка би се противопоставила на Китай в конфликт за Тайван или в Южнокитайско море.

Митнически перспективи

Засега съперничеството на Америка с Китай ще се прояви като търговска война, тъй като Доналд Тръмп налага ограничения и увеличава митата - включително и върху съюзниците на Америка. Със засилването на протекционизма, китайските фирми се разширяват в чужбина, както за да заобиколят търговските бариери, така и за да навлязат на нови пазари в глобалния юг. Сбогом на разединението. Китайските фирми, които строят заводи от Мексико до Унгария, имат други планове.

Бум на чистите технологии

Китайското правителство насърчава бурно развиващия се износ на слънчеви панели, батерии и електрически превозни средства, за да компенсира слабата вътрешна икономика. Резултатът е бум на чистите технологии, воден от Китай, като внедряването на слънчеви панели и съхранение на енергия в мрежата надминава прогнозите. И светът скоро ще разбере дали глобалните емисии са достигнали своя пик.

След инфлацията

Централните банкери на богатия свят отпразнуваха победата над инфлацията. Сега западните икономики са изправени пред ново предизвикателство: намаляване на дефицитите чрез увеличаване на данъците, съкращаване на разходите или стимулиране на растежа. Много от тях може да се наложи да увеличат и бюджетите си за отбрана. Предстоят болезнени икономически избори. В Америка политиката на Доналд Тръмп ще влоши нещата. Високите вносни мита могат да възпрепятстват растежа и да разпалят отново инфлацията.

Вековни въпроси

Америка току-що избра най-възрастния си президент досега. Световните лидери, както и населението им, остаряват. Очаквайте повече дискусии за възрастовите ограничения за политическите лидери. Китай, междувременно, търси икономически възможности в един застаряващ свят. В някои части на Близкия изток, за разлика от това, бързо растящото младо население, съчетано с недостиг на работни места, крие риск от нестабилност.

Критичен момент за ИИ

Това е най-големият залог в бизнес историята. Повече от 1 трилион долара се харчат за центрове за данни за изкуствен интелект (ИИ), въпреки че компаниите все още не са сигурни как да го използват и степента на внедряване е ниска (въпреки че много работници може просто да го използват тайно). Ще загубят ли инвеститорите кураж или ИИ ще докаже своята стойност, тъй като "агентните" системи стават все по-способни, а разработените с ИИ лекарства се появяват?

Проблеми с пътуванията

Глобалното движение на хора, а не само на стоки, е изправено пред нарастващо триене. Конфликтите нарушават световната авиация. Европа добавя нови гранични проверки, а безграничната ѝ Шенгенска система се разпада. Негативната реакция срещу "свръхтуризма" ще намалее през 2025 г., но ограниченията, въведени от много градове, от Амстердам до Венеция, ще останат.

Живот с изненади

С опити за убийства, експлодиращи уоки-токита и гигантски ракети, уловени с клечки, един от уроците на 2024 г. беше да очакваме невероятното. Какви неправдоподобни неща биха могли да се случат през 2025 г.? Опустошителна слънчева буря, откриването на изгубени древни текстове и дори още една глобална пандемия?

CHF CHF 1 2.08912
GBP GBP 1 2.35662
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.3695
USD USD 1 1.89905