Избрано 27.08.2024 16:00 Снимка: ДНЕС+
Пощуряване: Британски медии зоват да ядем по-малко месо, за да спасим климата
Според други медии "Целта от 1,5 градуса по Целзий е мъртва, но действията в областта на климата не трябва да бъдат мъртви"
В редакционна статия на в. "Гардиън" се казва: "Месото и млечните продукти са храните с най-много въглеродни емисии. Повечето от нас трябва да ядат по-малко от тях.
В Обединеното кралство Комитетът по изменение на климата, който съветва правителството относно политиките за постигане на нулева нетна консумация, предложи до 2050 г. да се намали с 35 % месото на човек.
В националната стратегия за храните се препоръчва намаление с 30 % за 10 години. Но след като поръча прегледа, Борис Джонсън го пренебрегна - а също така отложи ограниченията върху рекламата на нездравословни храни (както направи и Риши Сунак).
Сегашното правителство ще трябва да бъде по-смело по отношение на хранителната политика. Месото, отгледано в лаборатория, е един от възможните отговори; през юли Обединеното кралство стана първата европейска държава, която одобри използването му, първоначално в храни за домашни любимци. Разработват се и фуражни добавки, които намаляват съдържанието на метан.
Министрите могат да влияят върху храната, която се сервира в училищата и други обществени институции. В Южна Корея и Япония процентът на затлъстяване е по-нисък в сравнение с други развити страни, като роля за това имат политиките за насърчаване на по-здравословна храна. Но диетата също е област, в която обществеността може да повлияе, като избере алтернативи на червеното месо и млечните продукти."
На друго място, редакционна статия в New Scientist е озаглавена: "Целта от 1,5 градуса по Целзий е мъртва, но действията в областта на климата не трябва да бъдат мъртви". Позовавайки се на фразата "да поддържаме 1,5C жива", която "влезе в лексикона" на COP26 в Глазгоу през 2021 г., изданието казва: "Дали това най-накрая ще бъде достатъчно за политиците да седнат и да осъзнаят, че баналностите и лозунгите не са достатъчна форма на действия в областта на климата?
Обещанията за поддържане на всяка подобна цел са безсмислени, ако не се направи единственото нещо, което ще предотврати повишаването на температурите: намаляване на количеството въглероден диоксид и други затоплящи планетата парникови газове, постъпващи в атмосферата, до нетна нула."
Редакционната статия завършва: "За съжаление, изразът "нулева нетна стойност" губи истинското си значение като описание на физиката на атмосферата, а вместо това се използва от мнозина в смисъл на "политика в областта на околната среда, която не ми харесва". Това е опасно, тъй като температурните екстремуми ни вкарват в порочен кръг от емисии, който само енергийна система с нулево нетно съдържание може да прекъсне... Ако искаме да имаме някаква надежда за ограничаване на затоплянето, трябва да се поучим от грешките на "запазване на 1,5C" и да не позволим "нулево нетно съдържание" да се обезсмисли." [Редакционната статия се позовава на неотдавнашно проучване за осъществимостта на 1,5C, което установява, че отчитането на способността на правителствата да прилагат ефективно политиките за климата намалява вероятността за задържане на затоплянето до тази граница. За повече информация вижте материала на Carbon Brief.]
В други коментари от Обединеното кралство вестник Times публикува коментар на редактора по икономика на Sky News Ед Конуей, в който той излага "моето голямо, радикално решение" за начина на отопление на домовете в Обединеното кралство: "Смятам, че това е прилична идея, но това правителство и предшестващите го тласкат потребителите в обратна посока.
Докато можете да получите безвъзмездна помощ за термопомпа, включена към радиаторите ви, не можете да получите безвъзмездна помощ за някоя от системите за отопление/охлаждане на въздушна основа, в които би трябвало да инвестираме. Затова много малко хора ги инсталират, което ни прави още по-уязвими при следващата гореща вълна. Защо използваме двойно повече грешна система? Може би това се дължи на факта, че за много климатолози климатичната инсталация е лоша дума.
В тропическите страни, където преобладават изкопаемите горива, използването на климатици всъщност увеличава въглеродните емисии. Но ако моят план насърчи повече хора да си купят термопомпи по-рано, това всъщност би могло да намали евентуалните ни емисии."
Накрая, Daily Telegraph е предоставил място в интернет на Крейг Макинли, бивш депутат от Консервативната партия, който е скептик по отношение на климата и утре влиза в лордовете, за да твърди, че "планът на лейбъристите за декарбонизация на мрежата до 2030 г. е едновременно невъзможен и потенциално опасен".
Още по темата
-
Създаден е прах с рекордно ниво на абсорбция на CO2 от въздуха
преди 1 седмица
CHF | 1 | 2.08222 |
GBP | 1 | 2.3511 |
RON | 10 | 3.93147 |
TRY | 100 | 5.28454 |
USD | 1 | 1.81566 |
Последни новини
- 09:42 Двата протеста пред Народния театър от снощи преминаха спокойно
- 09:29 Джон Малкович: Да се препречва влизането на хора в театър не е признак за цивилизовано общество
- 09:17 Над 77 килограма марихуана задържаха на Граничния пункт "Кулата"
- 09:03 След гонка: Заловиха бус с мигранти до Летище София
- 08:51 Идва захлаждане, температурите падат до 13 градуса
- 08:38 Ботев (Пд) победи Локо (Сф) с 2:0 в efbet Лига
- 21:02 Хороскоп за събота, 9 ноември 2024 г.
- 19:32 Нов потоп отнесе 30 коли в североизточна Испания