Мариела Баева: След като съм избрана чрез преки избори, работата ми в ЕП следва да кореспондира с оч

Избрано 16.10.2007 14:56

- Г-жо Баева, Вие сте един от първите 18 пряко избрани евродепутати от България. Интегрирахте ли се вече в работата на ЕП, какво е сътрудничеството Ви с другите евродепутати? Имате ли общи инициативи?
- Не бе възможно да ползвам технологично време, за да опозная работата на Парламента. Необходимо бе динамично да се инкорпорирам в системата. Още в първите дни на мандата трябваше да участвам в гласуването по време на пленарната мини-сесия в Брюксел през юни, след което по време на подготвителните заседания на икономическата група в рамките на ALDE бях определена да изработя скрити становища за реформите в Световната търговска организация (СТО) и за европейската енергийна потребителска харта.

Сътрудничеството с евродепутатите, както от нашата национална делегация, така и от други национални делегации е на необходимото ниво за ползотворна, прагматична и конструктивна работа. Участвах в осъществяването на инициативи на българската национална делегация, които са известни на обществеността - за нашите медицински сестри, за хората с увреждания, за осигуряването на подкрепа за изписването на евро на кирилица, за разясняване на случая "Могилино" и др. По отношение на инициативи с представители на други национални делегации вече имах възможността да осъществя в Брюксел на 20 септември съвместно с Волф Клинц, Германия работна среща, на която присъства еврокомисар Меглена Кунева, за цифровото пространство, защитата на интелектуалната собственост и развитието на информационното общество. В края на ноември предстои инициатива на проф. Владко Панайотов в Брюксел, в която участвам заедно с Йорго Цацимаркакис и Виторио Проди.

- Какви са основните цели и приоритети в работата Ви до края на този мандат?
- Приемам веруюто, че след като съм избрана чрез преки избори, работата ми в ЕП следва да кореспондира както на потребностите и очакванията на избирателите, така и на декларираните обещания по време на предизборната кампания за защита на националния интерес във форум като Парламента, обединяващ 27 гледни точки. Твърде стратегическа цел не само за мен като един от представителите на България в ЕП, но и за всички нас като 18 гласа, е да убедим българското общество, че работата ни в ЕП е от изключителна важност за мястото и ролята на България в европейското семейство и за повишаването на качеството на живот на всеки един от нас. Но уважението ми към българското общество ме задължава да кажа също, че това ще бъде бавен и труден процес.

Приоритетите в дейността ми в ЕП са в неразривна връзка с целите. Работата ми в икономическата комисия в ЕП предполага задълбочено познаване на проблемите на малките и средни предприятия и възможностите за тяхното решаване, финансовия сектор и текущите процеси и предизвикателства. Като заместващ-член в комисията по външни работи, към настоящия момент, дейността ми е съсредоточена в анализи и препоръки за Западните Балкани и политиката на добросъседство. В тази връзка скоро осъществих среща с д-р Срджян Керим, председател на Генералната асамблея на Обединените нации.

Социалният аспект на моята дейност е от градивно значение както за политическата сила, която ме излъчи като представител на България в ЕП, така и за целевите групи, които са бенефициент на крайния резултат от нея, а именно - представители на различни етнически групи, представители на други групи в неравностойно положение, представители на академичната общност и др.

- Успяхте ли да свикнете с ритъма на Парламента? Какви са най-големите предизвикателства в ежедневието на един евродепутат?
- Динамиката в ЕП е в пълен синхрон с моето очакване и разбиране за естеството на работа в тази институция. Разбира се, рационалното управление на времето като ценен ресурс е от особено значение, особено ако евродепутатът упражнява своята дейност с прилежност и отношение.

- Как оценявате работата си в ЕП до сега?
- За краткото време от началото на мандата успях да осъществя пет инициативи в България, свързани със социалната политика, транс-граничното сътрудничество, някои аспекти на общата селскостопанска политика, интегрирането на малцинствата и малките и средните предприятия. Осъществих една работна среща в Брюксел за правото на достъп до цифровото пространство, в която Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) бе представена чрез председателя на УС - г-н Бойчев. Еврокомисар Меглена Кунева представи гледна точка по темата. Вече имам уговорка с ръководителя на Представителството на Европейската комисия в България г-н Майкъл Хъмфрис да проведем подобна работна среща с БАИТ и в България в началото на следващата година като поканим предприемачи от Ирландия, които оперират в IT сектора.

Първата група от посетители в Брюксел по моя покана приключи скоро своето двудневно посещение. Тя бе съставена от представители на академичната младеж и бе от различни етноси.

Във връзка с крупно събитие в Брюксел в подкрепа на хората с увреждания на 4 и 5 октомври гостува в офиса в Брюксел момиче от София, което представи писмо до председателя на Парламента - г-н Пьотеринг, подписано от съмишленици.
Тези дейности осъществявам паралелно с пряката парламентарна дейност и се надявам да се получи "ехо" в България за това. Важно е нашите избиратели да се убедят, че непрестанно работим за реномето и добруването на страната ни. Може би резултатите са все още хилави, но усилията и трудът са "египетски".

- Кои са докладите, по които работите в момента? Какво е значението им за българските граждани?
- Освен скрити становища по предложенията за резолюции, свързани с реформите в СТО и европейската енергийна потребителска харта, в момента представям поправки към плана за действие относно енергийната ефективност, към доклада за координиране на акцизите на безоловния бензин и дизела и др.

Обхватът е широк, тъй като освен пряката дейност в икономическата комисия, свързана и с внимателно проследяване на докладите и становищата, които тя генерира, е необходимо да се следи и дейността на други комисии. Това се налага поради факта, че периодично получавам електронна поща от избирателите, както и от резидентите на други страни-членки, които настояват да се вземе отношение по даден въпрос, непряко свързан с дейността.
Приети бяха като компромис и две поправки, които направих, за напредъка на Сърбия и към предложението за резолюция за Турция.

Ако разсъждаваме в посока полезност на предложенията за българските граждани, коментарите биха били следните: Докладът за координиране на акцизите на безоловния бензин и дизела за транспортния сектор предлага повишаване на минималните ставки с цел положително въздействие върху модела потребители и бизнес и поощряване на използването на иновативни "зелени" мерки, ориентирани към опазване на околната среда. С цел фиксиране на националните нива на облагане има различни предложения за поетапно повишаване със съответните параметри, както и различни преходни периоди. Необходимо е, обаче, да се намери баланса между устойчивото развитие на транспортния сектор, опазването на околната среда и потребностите на бюджета. Не на последно място решението трябва да кореспондира и с други политики на Общността, като се фокусира вниманието и върху използването на биогорива.

Очаквам в скоро време да излезе становището за европейската енергийна потребителска харта, след което ще инкорпорирам различни предложения в скритото становище, което трябва да представя в икономическата комисия.
По отношение на реформите в СТО - вероятно темата изглежда отдалечена от реалните потребности на българските граждани, но тя е свързана с повишено либерализиране на търговията като правилата на СТО ограничават правителствата откъм действия, насочени срещу постигането на социално благо за по-широк кръг от групи. Разбира се, работният механизъм на СТО следва да бъде подобрен, за да се реализират усилията.

- Как поддържате връзка с избирателите си? Как ще работите за популяризирането на Европейския парламент в България до следващите общи избори за членове на ЕП през 2009 година?
- В края на всяка работна седмица съм в България, с малки изключения. Когато имам физическа възможност, пътувам из страната за срещи в различен формат. Ако съм в София, не пропускам да обсъдя възможности за съвместни действия и идеи със съответните целеви групи, към които съм насочила енергията си. Участвам в различни събития и оказвам подкрепа за тяхното провеждане. Не бих намерила по-подходящ начин да рекламирам ЕП, освен чрез собствената си дейност и съпричастност. Все пак институцията разчита на своите членове да бъдат носители на идеи и изразители на съвест.


Мариела Баева е член и на Комисията по икономическите и парични въпроси и зам.-член в Комисията по външни работи. Също така г-жа Баева е член на Делегацията за връзки със страните от Южна Азия и зам.-член в Делегацията за връзки със Съединените американски щати.

CHF CHF 1 2.09113
GBP GBP 1 2.30722
RON RON 10 3.8214
TRY TRY 100 4.48586
USD USD 1 1.73821