Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов: Нито Неделчо Беронов, нито Георги Марков могат да ми бъдат кон

Избрано 05.09.2006 12:44

- Г-н Каракачанов, мога ли да се обръщам към вас с г-н кандидат-президент?
- Не, не може.

- Кога ще стане ясно дали ще се кандидатирате?
- Това са коментари или по-точно разсъждения и тези, които ние обсъждаме в ръководството на ВМРО. Мисля, че до една седмица всичко ще е ясно какво ще се случи. Все пак аз лично никога не съм смятал, че участието в едни избори, без значение дали те са местни, парламентарни или пък президентски, които са мажоритарни, могат да бъдат избори, в които се участва само на базата на олимпийския принцип - заради самото участие. Участието в една кампания трябва да бъде много добре преценено с всичките възможности, които съществуват с една подобна кандидатура, до разултати и в края на краищата това, което може да се случи.

- А от колко време се обсъжда вашата евентуална номинация за държавен глава в структурите на ВМРО?
- От около седмица.

- Какви са аргументите на вашите местни организации за издигането ви за кандидат-президент?
- Че към настоящия момента няма кандидат-президент, който ще извади в един дебат и в една предизборна кампания тезата за националното бъдеще на България. За това, че никой от досегашните кандидати за президент не лансира тезите, които ВМРО защитава 15 години. Всички говорят за президентските избори, но никой не повдига въпроса за самия смисъл от президентската институция и най-вече правомощията, които има президентската институция. Примерно това, което ВМРО поддържа от 15 години, а именно воденето на една национално отговорна българска политика, както към бъдещето на България, защото виждаме, че се случват доста неприятни неща - първо демографската криза, втори циганизацията и циганската престъпност в България, трето турцизацията на цели региони в етническо отношение, включително и на райони с българо-мохамеданско население. Един прост пример между другото, може да го проверите - областните администрации разпространяват документи, в които се изискват справки за кандидат за някаква работа, в които се изброяват следните националности, включително българин-мохамеданин като отделна националност. България се разпада като нация. Да не говорим, че няма никаква национална политика, за да има 2 млн. българи, които живеят извън страната.

- Да, но какви са лостове на президента да разреши всички тези проблеми? Все пак според Конституцията правомощията му са доста ограничени.
- Говорейки за президентска институция и правомощия, никой не поставя въпроса защо избираме президент предимно с представителни функции? Според нас функцията на един български президент трябва да бъде един коректор на политическия живот в България, а не само наблюдател, който от време на време прави някакви изказвания или открива чешмички, паметници или се появява на национални празници. Това са все неща, по които ние дискутираме и обсъждаме дали една подобна кампания, която бихме могли да направим, най-малкото, което може да постигне е по-голяма чуваемост на тезите, които ние коментираме.

- Смятате ли, че наистина имате шанс, ако се кандидатирате, да стигнете до балотаж срещу президента Георги Първанов, при положение, че има още двама сигурни кандидата на десницата - Георги Марков и Неделчо Беронов?
- В дясното пространство нито Георги Марков, нито Неделчо Беронов могат да ми бъдат сериозна конкуренция, но има нещо друго, за което човек трябва да помисли, когато говори за дясното пространство - че още една кандидатура би могла само да разсее гласовете и по този начин да засили недоверието в дясното пространство. От тази гледна точка има аргументи да се мисли по този въпрос. Ние точно и за това разсъждаваме, защото не е въпросът да направиш само една хубава кампания и да биеш Неделчо Беронов, което не е особено трудно, като гледам социологическите проучвания, но не знам дали тази цена си заслужава, ако това е за сметка на още по-засилено недоверие и разединение в самото дясно пространство. Както виждате има доста теми, по които трябва да се помисли сериозно преди да се каже "хоп".

- Последните коментари на политолози и социолози са, че не десен кандидат-президент ще стигне до балотаж, а Волен Сидеров. Вие как смятате?
- При сегашните кандидатури вдясно това е реално да се случи. При сегашните кандидатури, които са извадени и които всички знаем, това е много реално да се случи.

- Какви са правилните ходове на десните партии, за да не се реализира този сценарий?
- Аз мисля, че те изтърваха шанса да намерят един силен, избираем кандидат и шест месеца си правеха номера, отхвърляйки добри възможности. Например едната възможност беше да бъде обсъдена сериозно, а не на базата на партийния егоизъм, кандидатурата на Петър Стоянов. Второто, което можеше да се направи и продължавам да го твърдя, че една силна кандидатура, като конкуренция на Първанов можеше да бъде Бойко Борисов. Тези шансове са изтървани и ситуацията е такава, каквато я виждаме днес.

- Вие споменахте номинацията на Петър Стоянов. Като че ли още има вариант той да бъде издигнат. Ако това се случи, ВМРО ще го подкрепи ли?
- Вие знаете, че ние бяхме заявили в онзи период, в който участвахме в преговорите за десен кандидат, че от тогава предложените кандидатури, той е добра кандидатура, зад която ние бихме застанали. Но мисля, че в момента, след като един път се отказа, е малко трудно обяснимо, ако той отново се кандидатира.
- Трудно обяснимо, но ще го подкрепите или не?
- Ако преди два месеца бяхме категорични "да", към момента това също е една тема за много сериозен размисъл при сегашната сложна ситуация. Аз лично не смятам, че той ще излезе в една подобна надпревара.

- Преди няколко седмици вие отказахте подкрепа за Неделчо Беронов и станахте странични наблюдатели на процесите около неговата номинация. Как ще коментирате размяната на ултиматуми през последните дни между ДСБ, СДС и Бойко Борисов?
- Ние сме страничен, но активен наблюдател. Не беше добър знак. С ултиматуми политика не се прави, но смятам, че това, което направиха ДСБ, атакувайки Борисов и Стоянов преди това, не беше добро за десницата, защото в края на краищата и Стоянов, и Борисов имаха много по-големи шансове, да не говорим за обществена популярност от Неделчо Беронов. Пак казвам - нашето мнение, когато ние обсъждахме неговата кандидатура, че е един достоен човек, но за съжаление той става жертва на едни комбинации в дясното, които честно казано не правят чест на тези, които ги организираха. Не би трябвало авторитетът на председателя на Конституционния съд, още повече един човек в такава възраст, да бъде поставен като някаква разменна монета за разбирателството между някои десни партии.

- Искате да кажете, че Неделчо Беронов е бил пожертван от Иван Костов.
- Точно това имам предвид.

- Все още не е ясно и коалиционният ви партньор БЗНС-НС какво ще прави на изборите. Вие имате ли информация дали г-жа Мозер се е завърнала от Щатите?
- Към днешна дата (понеделник, бел.а.) и към този час - 11,45 ч. нямам такава информация. И вероятно тя, когато се върне тези дни, надявам все пак да го направи до два-три дни, и това ще стане известно.

- Ако вие се кандидатирате за президент, ще търсите ли подкрепа от коалиционните си партньори от БНС?
- Разбира се.

- В началото на консултациите между десните партии за издигане на единна дясна кандидатура за президент всички лидери се обединиха около мнението, че президентските избори ще са решаващи за десницата. Към днешна дата като виждаме колко кандидатури има вдясно и колко още може да има, какво ще означават за десницата тези президентски избори - смърт или възраждане?
- Ако се обърнем назад към християнската религия и въобще към някои религиозни култове - със смъртта идва раждането. Това са взаимно свързани неща. Но ако бъдем конкретни за тези президентски избори, те за съжаление ще покажат, че десницата в момента не е успяла да преодолее своето разеденение. Това ще бъде поредната загуба.

- Какви трябва да са следващите стъпки все пак, за да има десница в България?
- Първо нова формула и нова идеология на десницата, защото виждаме, че и СДС, и ДСБ разбират под дясна идеология само антикомунизма. Антикомунизмът е нещо, което вече е непродуктивно в България. Идва едно поколение, което не помни комунизма, не помни дори визуално кой беше Тодор Живков, да не говорим за нещата, случвали се през 1944 г. или пък през 1956 г. Ако десницата не се обърне с модерни идеи и тези към българската нация, а продължи да се рови само в миналото и да се опитва да разчита само на противопоставянето комунисти-антикомунисти, то тя е обречена много бързо да стане част от историята. За съжаление сегашната десница в голямата си част върви много ускорено по този път. Сега възникват други въпроси и те вече са актуални.

Много други източноевропейски държави преди самото си влизане в Европейския съюз още преди 2004 г. проведоха един друг дебат в обществото - за бъдещето на тези страни след влизането им в ЕС, бъдещето им в 21 век. Българската десница трябва да постави много ясни теми и тези за бъдещето на нацията в глобализиращия се свят. За каква десница говорим? По целия свят и в цялата световна история до ден днешен десните партии са свързани с определена доза консерватизъм в защитаването на националната идентичност, националната традиция, държавния и националния интерес, защитаване на онази част от нацията, която произвежда блага. Докато левицата е много по-склонна към глобализация, интернационализация, преразпределение само на обществените блага, но някой трябва да ги създава тези блага, а този някой се казва националната държава. Оттук нататък десницата, ако не формулира тезите си бъдещето на България след 2007 г., когато българският бизнес ще бъде поставен в едни неравностойни конкурентни отношения с утвърдилия се и доста по-сериозен западен бизнес.

Ако българската десница не постави основния въпрос - влизането в ЕС означава ли размиване на националната традиция и националната идентичност. Ако българската десница не постави въпроса за това да защитава българския производител и българския собственик, просто няма бъдеще. Ако продължава само да си говори за комунизъм-антикомунизъм и ченгета, просто още на следващите избори десницата ще е приключила мача катастрофално с 6:0 загуба.

- Могат ли сегашните лидери на десницата да формулират тези ясни теми, за които вие говорите?
- Това са теми, по които ВМРО говори вече 7-8 години. Има други формации като "Гергьовден", които са отворени по тези теми и се опитват дори с характерния за тях стил да ги коментират. Но за съжаление нито ДСБ, нито СДС са отворени към тези теми. Като че ли войната, която тече между тях, не е приключила.

Миглена Славова
vsekiden.com

CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25873
RON RON 10 3.85537
TRY TRY 100 4.18744
USD USD 1 1.68577