Избрано 13.02.2021 18:33 Снимка: ДНЕС+
Как в семейство с 22 деца се учи онлайн ?
Многолюдна фамилия става популярна в интернет с клипове от своето заключване
Ако ви стяга под лъжичката, че училищата отново могат да бъдат затворени заради коронавируса, пуснете си каналът The Radford Family в ютюб и тутакси ще добиете самочувствие колко добре се справяте, докато жонглирате между работата и учебните задачи на децата си. Не че семейство Радфорд се справя зле, но в техния случай става въпрос за 22 деца. Да, точно така, не съм натиснала погрешка още една двойка.
Това е най-многолюдната фамилия във Великобритания. Тя винаги е предизвиквала интерес, но откакто започна пандемията, стана особено популярна. Има над четвърт милион зрители в ютюб, над 400 000 последователи във фейсбук и близо 350 хил. в инстаграм. Десетки хора им пишат, за да споделят колко голямо вдъхновение са за тях. “Обичам да ви гледам. Възхищавам се как се справяте с всички тях. Такова щастливо семейство”, коментира под едно от видиата им Илейн Спростън. Други хвалят как по-големите дъщери правят тави с вегетарианска паста за всички.
Най-голям интерес обаче предизвиква един от последните клипове на майката Сю, в който признава, че полага доста големи усилия да организира онлайн ученето на децата си по време на третата национална блокада на Англия. Макар в момента само 9 от тях да са в училищна възраст, това е достатъчно голямо предизвикателство. На видеото се вижда как 45-годишната жена ги събира да седнат около масата и да споделят трите лаптопа, с които разполагат. Помага последователно на някои от момчетата със задачите, докато приготвя закуска на останалите и успокоява 9-месечното бебе. Чува се и как в един момент възлага на по-големите да останат на масата и да дадат по едно рамо на останалите, които още не са приключили с домашните си.
Сю признава, че дистанционното обучение е едно от най-големите изпитания, пред които се изправя семейството. Преди пандемията са имали строен график на живот, за да могат да бъдат задоволявани нуждите на всички. Бащата Ноел е ставал по тъмно. Първо отивал в пекарната си, благодарение на която издържа голямото семейство. Около 7,45 часа се връщал вкъщи, за да помогне на децата да стигнат до училище и детска градина. Тъй като ги транспортирал с микробус, можел да избягва задръстванията, шофирайки в бусленти, и така след час се връщал на работа. Съпругата му оставала вкъщи само с най-малките три деца и се заемала с домакинска работа. Помагала ѝ19-годишната дъщеря Мили, която има 3-месечно бебе, но е избрала да живее при тях. Подреждането, чистенето и готвенето в многолюдното домакинство отнема около 3 часа. Изчислили са, че им трябват по четири ролки тоалетна хартия на ден и 30 бутилки течен сапун месечно.
Преди години семейството купува 4-етажната сграда на бившия социален дом в град Моркъм и я превръща в свой дом. Тя разполага с 10 спални, като ремонтирането им продължава доста време. 49-годишният баща периодично публикува клипове как преобразява помещенията, за да станат приятни за децата. Последно ги изненадва със сменящо цветовете си неоново осветление.
Първото дете е родено през май 1989 г., когато Сю е само на 14 години. 31-годишният Крис вече е напуснал семейството, както и 26-годишната София. Така в къщата остават да живеят 19 деца на възраст от 9 месеца до 25 г.
Ежедневието им изглежда като добре смазана машина. Закусва се на две смени според ставането. Стараят се вечерята да е обща, макар не всеки път да е възможно заради ангажименти на по-големите деца. За храна харчат около 350 паунда седмично, което не е твърде много за толкова много хора в Англия. Готвят много тестени изделия и яхнии, купувайки месо и зеленчуци с отстъпка от местни производители. Освен доходите на Ноел от пекарната разчитат и на 170 паунда детски надбавки седмично. Вечерното къпане започва в 18 часа с най-малките, които час по-късно са в леглото. По-големите заспиват към 21 часа, а родителите - около 22 часа.
Нещата обаче радикално се променят по време на пандемията. Страната за трети пореден път е в национална блокада и училищата са затворени, което означава всички от семейство Радфорд да прекарват заедно вкъщи по цял ден. И ако за изхранването и за забавленията се справят някак си, Сю не е сигурна, че това може да се каже за обучението. “Знам, че всички сме в една лодка, но аз просто не съм в състояние да поема и това, а и никога не съм учила как да го правя”, обяснява тя. Много хора обаче я хвалят, когато гледат в излъчваните от семейството клипове как откликва на всяко повикване от някое от децата за помощ. Според тях това поведение издава, че тя не се изключва от случващото се – защитна реакция, която много родители споделят, че прилагат, докато се борят с предизвикателствата, породени от пандемията.
“Най-добрите ни дни за релакс бяха пикниците, когато просто излизахме на разходка или в парка, или на плажа, защото е безплатен и е достъпен през цялата година”, казва Сю. Тези неща обаче в момента са невъзможни заради блокадата, в която е страната. Лишени са и от другото любимо забавление – ходенето на кино. “Това е едно от малкото забавления, които можем да си позволим за цялото семейство. Обичаме да ходим на кино, особено по време на празниците, когато децата се отегчават, вали и няма какво да се прави. Но билетите са по 10 паунда, така че е малко скъпо за всички. Затова разчитахме на различни отстъпки в интернет и на прожекции, които са по-евтини”, споделя многодетната майка. За да разнообразят времето на семейството в заключване, са купили система за домашно кино, бягаща пътека и хидромасажен басейн.
В края на миналата година се налага Ноел да затвори пекарната, след като се заразява с коронавирус. Разболява се и една от по-големите дъщери, а след това симптоми проявяват и две от най-малките. Когато всички оздравяват, Сю публикува клип как празнуват с 10 големи пици, хамбургери и къри. По принцип семейството рядко си позволява да си поръчва готова храна у дома, тъй като е по-скъпа, но поводът е достатъчно голям, за да го направят. Беше малка компенсация за всички страдания, които изпитваме по време на епидемията, обяснява многодетната майка.
Пропуснатото време в клас може да се навакса за 4 месеца
Пропуснатото заради пандемията обучение може да се навакса чрез летни училища или удължаване на учебния ден, обяви британската фондация за образование. Според експертите ѝ на децата ще са необходими около 4 месеца, за да достигнат нивото, на което се е очаквало да бъдат, ако са учили редовно.
Затова те настояват властите да обмислят организирането на летни училища или пък увеличаване на учебния ден. Такава практика вече съществува в САЩ за децата в неравностойно положение, при които се смята, че изоставането в развитието е по-голямо, някъде около 7 месеца.
Британското правителство обсъжда с учителските синдикати дали да намали наполовина 4-седмичната лятна ваканция, а да увеличи есенната и пролетната почивка. Така хем ще се даде възможност на децата да компенсират пропуснатото време в клас, хем ще се осигури повече място за лавиране, ако отново през следващата зима страната трябва да бъде блокирана заради застрашително увеличаване на случаите на коронавирус.
Все още се разисква какво точно да представляват програмите за догонване. Според експерти е добре да включват спорт, музика и драма, за да бъдат насърчени децата да развиват речевите си умения и желанието за контакт с други, които вероятно са пострадали по време на оставането вкъщи./24 часа
Още по темата
CHF | 1 | 2.09988 |
GBP | 1 | 2.34287 |
RON | 10 | 3.92966 |
TRY | 100 | 5.36592 |
USD | 1 | 1.8588 |
Последни новини
- 08:26 Главен комисар Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната миграция
- 23:34 Много българи се оказаха блокирани по турските летища заради срива в системата за паспортен контрол
- 23:14 Трамвай дерайлира, след като го засече кола
- 22:55 Младежи с черни качулки и маски нападнаха деца в магазин в „Люлин“
- 21:12 Хороскоп за сряда, 27 ноември 2024 г.
- 19:31 Перспективата за примирие в Ливан кара жителите на Газа да се чувстват изоставени
- 19:18 ВАС отхвърли жалбата на АИКБ срещу увеличението на минималната заплата
- 19:06 Ограничават движението в тунел "Топли дол" на АМ "Хемус" за четири часа тази нощ