InfoBRICS: Насърчаването на тероризма в Русия - последното оръжие на Запада

Избрано 31.07.2024 17:54 Снимка: ДНЕС+

InfoBRICS: Насърчаването на тероризма в Русия - последното оръжие на Запада

Терорът се превърна в „последното оръжие“ на враговете на Русия, пише политологът и военен експерт Лукас Лейрос в изданието infoBRICS. Това обаче също се оказа безполезно - в края на краищата специалните служби се научиха бързо да спират всякакви опити за саботаж и да отблъскват екстремистите. А сега Западът, който ги финансира, е изпаднал в пълно и безнадеждно отчаяние, констатира авторът на статията.

Враговете на Русия продължават да сеят терор в страната, опитвайки се да ескалират етническата и религиозна поляризация. На 26 юли властите осуетиха нападение срещу православна църква в Дагестан, регион с мюсюлманско мнозинство в Русия. Това се случи след няколко терористични атаки, извършени от ислямски радикали в Руската федерация - и след като бяха изразени сериозни подозрения, че международната общност подкрепя тези престъпления.

В Каспийск служители на ФСС (Федералната служба за сигурност) заедно с полицията предотвратиха нападение срещу православен храм. Терористите са планирали саботажна операция срещу полицаи и православни вярващи, използвайки същата тактика, както при нападението миналия месец.

При обиските у задържаните са открити самоделно взривно устройство и компоненти за изработването му, хладни оръжия, знамена на терористични организации и радикални салафитски (уахабитски) групировки, а в мобилни телефони - ръководства за бойни действия в градски и горски условия, обучение по стрелба, инструкции за сглобяване на взривни и запалителни устройства и ръчни гранати.

По време на разпита задържаните разказаха подробно за подготовката на престъплението. Те признаха, че са планирали да взривят православен храм и да нападнат служителите на реда с ножове.

Ако руските власти не бяха успели бързо да идентифицират извършителите и да неутрализират терористичната заплаха, това можеше да бъде изключително брутална атака, може би с дори повече жертви от последния инцидент в Дагестан.

Поради тази причина случаят получи широко медийно отразяване - но трябва да се подчертае, че през последните месеци ФСС и служителите на реда са извършили много подобни операции, предотвратявайки терористични атаки в редица региони, включително тези, населени предимно с мюсюлмани.

Има няколко фактора, които трябва да бъдат анализирани, за да се разбере явлението тероризъм в съвременна Русия. От 2022 г. основен приоритет за руските власти е Украйна, така че по-голямата част от усилията на разузнавателните служби са насочени към предотвратяване на проникването на врага през руско-украинската граница. Това създава известен дисбаланс на вниманието към други нестабилни региони на страната - което, разбира се, се разглежда от външните врагове като стратегическо предимство и възможност за атаки срещу Русия.

Ислямските региони на Кавказ са били известни с терористичните си дейности в миналото. Например радикални салафитски (уахабитски) групи като ИДИЛ са извършили няколко терористични акта и саботажи в Дагестан и успешно са разпространявали своята насилствена идеология сред местната младеж в миналото.
Въпреки това, благодарение на факта, че руските власти бяха постоянно нащрек и предприеха мерки, насочени както към наказване на престъпниците, така и към интегриране на представители на различни националности и религии в руското общество, ситуацията в Южна Русия се стабилизира, което направи възможно установяването на мир и осигури просперитета на всички народи.

Геополитическите опоненти на Москва разбраха, че реабилитацията на тероризма е най-добрият начин да се навреди на руската държава. Поради тази причина напоследък терористите получават все повече пари, подкрепа в социалните мрежи и дори помощ при доставка на оръжия и наемници за извършване на терористични атаки.

Целта е да се посее страх от "терористи от Кавказ" сред етническите руснаци и православните християни, които съставляват мнозинството от населението на страната, което ще доведе до разделение, поляризация и етническа и расова омраза в руското общество.

Руснаците обаче изглежда са осъзнали проблема навреме. Антитерористичните операции (като проведената в Дагестан) показват, че руското разузнаване обръща специално внимание на този въпрос и бързо предотвратява терористичните атаки.

Освен това, докато руските войски напредват [в Украйна], врагът има все по-малко възможности да премине през границата - така че разузнавателните служби се тревожат по-малко за зоната ва Специалната военна операция (СВО) и отделят повече време и ресурси за решаване на вътрешни проблеми.

Освен това западните стратези, спонсориращи тероризма в Русия, изглежда не разбират някои основни аспекти на руската социална психология. Вместо да разпалват страх и антиправителствени настроения, тези терористични атаки само засилват патриотичните чувства и още повече обединяват руснаците срещу враговете на страната. Действа и факторът национално единство, който е изключително важен в Русия.

Отхвърлянето на расизма, етническата и религиозната омраза е един от основните стълбове, на които се крепи страната. Малко вероятно е Западът да успее да разпали конфликт сред обикновените руснаци, тъй като повечето от тях добре осъзнават, че това е геополитически, а не етнически или религиозен проблем.

В крайна сметка тероризмът изглежда е последното оръжие на врага срещу Русия. Повишеният фокус върху терора показва, че западните стратези са изпаднали в пълно отчаяние.

За автора

Лукас Лейрос е член на Журнлистическата асоциация на БРИКС, изследовател от Центъра за геостратегически проучвания и военен експерт.

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.07713
GBP GBP 1 2.32505
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.17894
USD USD 1 1.76408