
Избрано 21.09.2021 16:44 Снимка: ДНЕС+
Германия усеща спора за подводниците като шамар за събуждане
Германският министър по европейските въпроси заяви, че ще бъде трудно да се възстанови доверието между ЕС и неговите съюзници, тъй като САЩ, Великобритания и Австралия настояват, че дългосрочните отношения с Франция няма да бъдат засегнати, съобщава "Дойче веле".
Напрежението в трансатлантическия алианс засенчи началото на Общото събрание на ООН, тъй като външните министри на ЕС се срещнаха в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, за да обсъдят последиците от търговско споразумение между САЩ и Австралия срещу Франция.
Германският министър по европейските въпроси Михаел Рот нарече спора събуждане за ЕС.
"Не можем да разчитаме на другите, трябва да си сътрудничим и трябва да преодолеем различията си (в рамките на ЕС) и да говорим в един глас", каза той пред репортери в Брюксел, добавяйки, че "загубеното доверие трябва да бъде възстановено - и това очевидно" не е лесно. Но ние искаме да дадем конструктивен принос."
Двама дипломати от ЕС също казаха пред репортери, че посланиците на Европейския съюз са отложили дискусиите за подготовка за нов търговско-технологичен съвет между ЕС и САЩ на 29 септември в знак на протест срещу сделката за подводници между САЩ и Австралия.
ЕС изисква отговори, по-рано председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че има въпроси, на които трябва да се отговори.
Тя каза пред СиЕнЕн, че "една от нашите държави-членки е третирана по начин, който е неприемлив. Искаме да знаем какво се е случило и защо."
Жозеп Борел заяви, че министрите на ЕС са изразили "солидарност" с Франция.
Световните лидери и висши дипломати са в Ню Йорк за 76-ото Общо събрание на ООН, което ще започне с ключови речи във вторник.
Франция търси солидарността на ЕС, на пресконференция преди срещата в понеделник френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан не успя да сдържи презрението си към пакта за сигурност между САЩ, Великобритания и Австралия, описвайки го като "криза на доверие".
"Смятахме, че едностранността, непредсказуемостта, бруталността и неспазването на партньорства са част от миналото, но това продължава, затова искаме да разберем", каза той, критикувайки остро както бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, така и неговия наследник, президентът Джо Байдън.
Байдън трябва да проведе телефонен разговор за кризата с френския президент Еманюел Макрон по -късно тази седмица.
Пактът, известен като AUKUS, осуети сделката, която Франция подписа с Австралия през 2016 г. за изграждане на конвенционални подводници за Канбера, вместо това, тя избра ядрени подводници от САЩ.
Австралийският премиер Скот Морисън заяви, че е действал в най-добрия интерес на страната си.
Той каза, че правителството му "има дълбоки и сериозни опасения", че многомилиардният договор с Франция за изграждане на 12 конвенционални подводници "няма да отговаря на нашите стратегически интереси"./Дойче веле
Още по темата
![]() |
1 | 2.10146 |
![]() |
1 | 2.25664 |
![]() |
10 | 3.85059 |
![]() |
100 | 4.15961 |
![]() |
1 | 1.67308 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за сряда, 16 юли 2025 г.
- 19:37 Петер Сиярто: Страните от ЕС не успяха да приемат нов пакет санкции срещу Русия
- 19:28 Украинският парламент одобри удължаване на военното положение и на мобилизацията с още три месеца
- 19:22 Лавров: Тръмп е подложен на огромен натиск от страна на ЕС и НАТО да изпълнява исканията на Зеленски
- 19:14 Фицо поставя условие за подкрепа на новите санкции срещу Русия
- 19:06 ООН: Най-малко 875 палестинци са убити близо до пунктове за помощи в Газа
- 18:58 Росен Йорданов: Трябва да обединим усилия и да направим България по-привлекателна за живеене
- 18:51 DW: Ще доведат ли системите "Пейтриът" до обрат в Украйна?