Доц.д-р Медиха Хамза*: Социалната програма на Варна трябва да обхваща по-широк кръг потребители
Избрано 08.10.2012 09:44
-Вие сте втори мандат общински съветник. Какво можете да споделите за работата си в Общински съвет-Варна?
-Като втори мандат общински съветник имайки опита от предишните четири години работа в местния парламент във Варна мога да кажа, че е наистина важно да се задълбочи сътрудничеството между различните институции. По този въпрос група Център с лидер д-р Янко Станев, чийто член съм и аз сме единодушни. Това, което ми прави впечатление е, че обикновено се работи на принципа всеки сам за себе си, при което се губи връзката между институциите.
Другото, което задължително трябва да се случи е да се преодолее политическото нежелание на част от колегите от местния парламент по отношение на промяна на статутите във висшето образование. В областта на средното образование от няколко години съветниците от група Център се опитваме да променим статутите и все нещо не достига. Сега вече може би е назрял моментът за това.
-Най-голяма инициативност бе проявена именно от група Център по отношение на строителството на НУ “Васил Левски“ през предишния мандат. След настояване от моя страна в ПК"Наука и образование" и оказаната подкрепа на д-р Станев в комисия по финанси и бюджет училището е факт и вече работи. Община Варна може да се окаже единствената община в рамките на страната, която с общински средства строи училище, но в името на образованието всички разходи, които се правят си заслужават. В предния мандат бе променен и статута за изявените ни студенти по мое предложение, обсъдено и подкрепено от група Център. Предложените промени на останалите статути също са резултат на работата на групата ни в Общински съвет.
По мое предложение трябваше да има и програма за работата в областта на науката и образованието на този Общински съвет. Очаквам от страна на администрацията това да бъде внесено за разглеждане в комисия в близките дни. Динамичен е процесът, тъй като промените в областта на образованието не спират и именно в тази връзка бе моята идея, че ние трябва да помислим, да разпишем каква трябва да бъде програмата ни в работата в областта на образованието в този мандат. Очакваме съответно реакция от страна на администрацията, за да може да се коментира от съветниците от ресорната комисия, да се доразвие, за да бъде внесена програмата за разглеждане от Общинския съвет.
-Следващата година във Варна ще стартира работата си Център за професионално ориентиране, който ще работи с ученици, за да ги насочи към избора на подходяща специалност във висшите учебни заведения, която да им осигури добра перспектива за кариерно развитие. Какво смятате за това?
-Инициативата е наистина добра, но задължително трябва да бъдат включени представители на висшите учебни заведения в този процес. Няма да бъде добър резултатът от работата на такъв център, ако не се включат висшите учебни заведения. Връзката е много пряка, ние използваме кадрите, които излизат от средното образование и когато загубим тази връзка започват и проблемите по приема на студенти и съответно при самата им последваща реализация.
-Какво бихте казали за работата на ПК“Социални дейности и жилищна политика“, на която сте член?
-В областта на социалните дейности смятам, че работата, която извършва комисията е в широк диапазон. Социалната ни програма е пилотна за страната ни и непрекъснато се разширява, както обхватът на дейности, които обхваща, така и кръга потребители. Разбира се и там може да се разсъждава по въпроса да се обхващат все по-голям кръг от потребители и може би основният проблем произлиза от информираността на хората. Сама по себе си социалната програма може да бъде уникална, но тя трябва да достигне до хората, за да може те да се възползват от нея. С други думи информационната кампания трябва да бъде засилена в този си аспект.
-Как ще коментирате забавянето на решенията по отношение на молби на граждани за опрощаване на наеми на общински жилища?
-Този въпрос е разглеждан на заседание на комисия „Социални дейности и жилищна политика“, където бе взето решение да се получи необходимата информация от районите кметства каква част от хората, обитаващи общински жилища имат затруднения с плащането на съответния наем, както и какви са причините за това. Тези данни по мое мнение и становище на д-р Станев са нужни, за да може да се направи анализ по отношение на причините довели до това нашите съграждани да се намират във финансова невъзможност. От там трябва да се вземат мерки по отношение на това дали е възможно през социалната програма на Община Варна да се изплащат тези задължения или не. Необходимо е обаче един задълбочен анализ и съответно обличането му във финансова рамка едва след което да се вземе окончателно решение.
Разговаря: Елена Коларова
*Доц. д-р Медиха Хамза е втори мандат общински съветник и член на ПК”Наука и образование”, ПК”Социални дейности и жилищна политика”, ПК”Финанси и бюджет” към Общински съвет-Варна. Тя е инженер- специалност „Електрически мрежи и системи” и преподавател катедра „Електроенергетика“ към Технически университет-Варна.
-Като втори мандат общински съветник имайки опита от предишните четири години работа в местния парламент във Варна мога да кажа, че е наистина важно да се задълбочи сътрудничеството между различните институции. По този въпрос група Център с лидер д-р Янко Станев, чийто член съм и аз сме единодушни. Това, което ми прави впечатление е, че обикновено се работи на принципа всеки сам за себе си, при което се губи връзката между институциите.
Това води до не толкова ползотворна работа. Какво имам предвид, като член на постоянна комисия „Наука и образование” и като преподавател в университет виждам, че има много допирни точки, които биха могли да се използват за една съвместна работа, а това не се прави. Причините са може би различни, като липсата на инициативност е вероятно една от тях. В тази насока смятам, че могат да се постигнат много по-добри резултати. Например в областта на науката и образованието, ако целта ни е Варна да остане образователния център на Североизточна България трябва да се засилят контактите между община, висше образование и средно образование. Това ще доведе до много по-добри взаимоотношения и изчистване на проблемите, както по отношение на кандидат-студентската кампания, с която всички университети имат проблеми, така и до по-голяма практическа връзка за нещата, които биха могли да се случат в резултат на сътрудничеството. Община Варна в тази си област, като разпоредител на бюджет за средно образование и като имаща най-добър поглед върху него може съвместно с университетите да организира срещи с директорите на училищата и представители на университетите. Чрез това би могло да се оформят евентуални действия за изчистване или допълване на учебен материал, който се изучава в училищата и който е необходим след това като база за приемането в университета. Разбира се държавата е пряко отговорна за учебния процес, но на местна почва има редица проблеми, които би могло да бъдат решени. От друга страна според специалностите, които се изучават в университетите могат да се направят съвместни стажантски програми със средните училища. Противоречие има и при изискванията на работодателите по отношение на придобити знания при практическото обучение на студентите. Решението на този проблем също би могло да се намери, чрез стажантски програми, там където има допирни точки съответно в обучението във висшите учебни заведения и изискванията на бъдещия работодател. В областта на социалните дейности например в Технически университет-Варна се обучават, както бакалаври, така и магистри, които биха могли да стажуват в общински звена.
Другото, което задължително трябва да се случи е да се преодолее политическото нежелание на част от колегите от местния парламент по отношение на промяна на статутите във висшето образование. В областта на средното образование от няколко години съветниците от група Център се опитваме да променим статутите и все нещо не достига. Сега вече може би е назрял моментът за това.
От миналата година лично аз няколко пъти входирах предложение в комисията по наука и образование във връзка с това, че статутите ни не отговарят на реалните условия и трябва да бъдат променени. В края на предния мандат бяха изработени съответните промени, но не влязоха на сесия, защото не достигна политическа воля. Говорихме в началото на настоящия мандат, но и една година след работата на този Общински съвет все още промените в тези статути не са влезли за разглеждане в комисия по наука и образование, така че да могат да влязат на сесия. Единственият статут, който бе променен и който може би на предстоящата сесия ще бъде вкаран в дневния ред е по отношение на статутите на изявените студенти във висшите учебни заведения. Останалите статути все още не са минали през ресорната комисия. Другото, което трябва да се направи за по-добро взаимодействие е подписването на договори за сътрудничество между Община Варна и университетите. Те могат да бъдат и по- специфични, да не бъдат идентични за всеки един университет, но според мен задължително трябва да се разсъждава в тази насока. Това ще стане само, ако администрацията в лицето на Община Варна и съответно ръководството на университетите положат усилия. Предишния мандат имаше такова предложение за сътрудничество от страна на Свободния университет, но не беше одобрено на комисия по наука и образование. Може би пътят е всички университети да тръгнат, а не по единично, за да може да има резултат. Много още може да се говори по отношение на намирането на допирни точки.
-Посочете предложения, които сте отправили към колегите си и са били приети с единомислие в Общинския съвет или са били спрени?
-Посочете предложения, които сте отправили към колегите си и са били приети с единомислие в Общинския съвет или са били спрени?
-Най-голяма инициативност бе проявена именно от група Център по отношение на строителството на НУ “Васил Левски“ през предишния мандат. След настояване от моя страна в ПК"Наука и образование" и оказаната подкрепа на д-р Станев в комисия по финанси и бюджет училището е факт и вече работи. Община Варна може да се окаже единствената община в рамките на страната, която с общински средства строи училище, но в името на образованието всички разходи, които се правят си заслужават. В предния мандат бе променен и статута за изявените ни студенти по мое предложение, обсъдено и подкрепено от група Център. Предложените промени на останалите статути също са резултат на работата на групата ни в Общински съвет.
По мое предложение трябваше да има и програма за работата в областта на науката и образованието на този Общински съвет. Очаквам от страна на администрацията това да бъде внесено за разглеждане в комисия в близките дни. Динамичен е процесът, тъй като промените в областта на образованието не спират и именно в тази връзка бе моята идея, че ние трябва да помислим, да разпишем каква трябва да бъде програмата ни в работата в областта на образованието в този мандат. Очакваме съответно реакция от страна на администрацията, за да може да се коментира от съветниците от ресорната комисия, да се доразвие, за да бъде внесена програмата за разглеждане от Общинския съвет.
-Следващата година във Варна ще стартира работата си Център за професионално ориентиране, който ще работи с ученици, за да ги насочи към избора на подходяща специалност във висшите учебни заведения, която да им осигури добра перспектива за кариерно развитие. Какво смятате за това?
-Инициативата е наистина добра, но задължително трябва да бъдат включени представители на висшите учебни заведения в този процес. Няма да бъде добър резултатът от работата на такъв център, ако не се включат висшите учебни заведения. Връзката е много пряка, ние използваме кадрите, които излизат от средното образование и когато загубим тази връзка започват и проблемите по приема на студенти и съответно при самата им последваща реализация.
-Какво бихте казали за работата на ПК“Социални дейности и жилищна политика“, на която сте член?
-В областта на социалните дейности смятам, че работата, която извършва комисията е в широк диапазон. Социалната ни програма е пилотна за страната ни и непрекъснато се разширява, както обхватът на дейности, които обхваща, така и кръга потребители. Разбира се и там може да се разсъждава по въпроса да се обхващат все по-голям кръг от потребители и може би основният проблем произлиза от информираността на хората. Сама по себе си социалната програма може да бъде уникална, но тя трябва да достигне до хората, за да може те да се възползват от нея. С други думи информационната кампания трябва да бъде засилена в този си аспект.
-Как ще коментирате забавянето на решенията по отношение на молби на граждани за опрощаване на наеми на общински жилища?
-Този въпрос е разглеждан на заседание на комисия „Социални дейности и жилищна политика“, където бе взето решение да се получи необходимата информация от районите кметства каква част от хората, обитаващи общински жилища имат затруднения с плащането на съответния наем, както и какви са причините за това. Тези данни по мое мнение и становище на д-р Станев са нужни, за да може да се направи анализ по отношение на причините довели до това нашите съграждани да се намират във финансова невъзможност. От там трябва да се вземат мерки по отношение на това дали е възможно през социалната програма на Община Варна да се изплащат тези задължения или не. Необходимо е обаче един задълбочен анализ и съответно обличането му във финансова рамка едва след което да се вземе окончателно решение.
Разговаря: Елена Коларова
*Доц. д-р Медиха Хамза е втори мандат общински съветник и член на ПК”Наука и образование”, ПК”Социални дейности и жилищна политика”, ПК”Финанси и бюджет” към Общински съвет-Варна. Тя е инженер- специалност „Електрически мрежи и системи” и преподавател катедра „Електроенергетика“ към Технически университет-Варна.
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 21:26 Кирил Петков пазарува с кола на НСО барабар с цялата фамилия (ВИДЕО)
- 21:12 Хороскоп за неделя, 24 ноември 2024 г.
- 19:42 Бивш командир от "Азов": Остава един руски удар до пълното потъване на Украйна в мрак
- 19:33 Коя е жената, създала дубайския шоколад, по който светът полудя
- 19:24 На новото бойно поле на онлайн гигантите Китай води с много
- 19:20 "Резидент": Дезертьорството във ВСУ се разраства, най-малко 100 000 са избягали от бойните части
- 19:15 Остров Тигрес - зловещият град-призрак, попаднал в капана на времето (ВИДЕО)
- 19:09 Ердоган приветства "смелото" решение на МНС да издаде заповеди за арест на Нетаняху и Галант