CNN: Стратегията на Байдън към Путин се изработва от десетилетия

Избрано 20.03.2022 12:07 Снимка: ДНЕС+

CNN: Стратегията на Байдън към Путин се изработва от десетилетия

Джо Байдън казва, че връзките с другите държави се коренят във взаимоотношенията, а той развива такива с Владимир Путин от две десетилетия, пише CNN. Байдън предупреди, че Путин е имал мечти за възстановяване на авторитарна империя чак от времето, когато сегашният президент на САЩ е бил сенатор от Делауеър.

По време на предизборната кампания той многократно заявява, че е наясно, че Путин не иска той да спечели.

От началото на времето си като държавен глава Байдън разчита на своето усещане към руския лидер, за да ръководи собствената си реакция. Това личи от техните разговори, които се прекъсват в момента, когато той и неговите помощници виждат стратегията на руския президент да се движи по допирни точки, предназначени да объркват и подкопават.

Говорейки публично и насаме за войната като борба за свобода и демокрация, Байдън остави други лидери да разговарят с Путин. Той също толкова умишлено опитва да деполитизира опозицията срещу инвазията в Украйна, така че дори сред републиканците подкрепата за Путин е била принудена да бъде на ръба, така че очернянето на руския лидер се е превърнало в една основна област на двупартийното споразумение, откакто Байдън е в Белия дом.

Тази седмица Байдън засили реториката си, като нарече руския президент „военен престъпник“,„диктатор-убиец“ и „чист главорез“. „Това, което Путин се опитва да направи, е да превземе Киев“, каза Грег Мийкс, демократ, който е председател на комисията по външни работи в Камарата на представителите.„Това, което Байдън се опитва да направи, е целият свят да обгради Путин”, каза той.

Част от урока, който Байдън научи като вицепрезидент по време на инвазията на Путин в Крим през 2014 г., беше, че страните от НАТО ще се нуждаят от много по-бърз, по-унизителен и по-сплотен отговор от месеците на борба, които доведоха до толкова слаби санкции, че Путин ги избегна.

И все пак служители на администрацията признават неофициално, че ако Путин беше нахлул в Украйна преди година, събитията можеше да се развият много по-различно, на фона на влошените отношения на бившия президент Доналд Тръмп и НАТО, което той нарече „остаряла организация”.

В кампанията си през 2020 г. Байдън говори за конфронтацията, която очакваше да дойде.

„Путин има една основна цел: да разбие НАТО, да отслаби западния алианс и да намали още повече способността ни да се конкурираме в Тихия океан, като изработим нещо с Китай“, каза Байдън пред Глория Боргер на Си Ен Ен - Това няма да се случи”.

Последният разговор на Байдън с Путин беше на 12 февруари, повече от седмица преди началото на инвазията.

Резултатът е, че Путин е останал с малък избор- нещо, което дори Байдън не е очкавал, макар че самият той „знае с кого си има работа”.

Отрязването на Путин - в буквален и преносен смисъл

Отрязването на Путин започна, както би казал Байдън, буквално.

Всеки път, когато те говореха, Байдън прекъсваше Путин, докато руският президент се впускаше в оплаквания, които американските служители разглеждат като тактика

„Президентът Путин не може да използва много от обичайните си трикове с Байдън, като например да се опитва да обърка хората, като ползва  дълги исторически тангенти или криволичейки в детайлите на политиките, защото президентът вижда тези тактики и не приема стръвта. Той ще се опита да отклони президента Байдън от темата, като цитира неясен раздел от споразуменията от Минск или реч, която някой е изнесъл в края на 90-те”, каза висш служител на администрацията, добавяйки, че Байдън „винаги е връщал разговора в основата му”. 

Байдън често разказва история за срещата си с Путин в Кремъл през 2011 г., когато той е бил вицепрезидент и му е казал: „Гледам те в очите и не мисля, че имаш душа“ – в отговор на президента Джордж У. Буш от 2001 г., че за да разберем душата на Путин трябва да го погледнем в очите и да открием, че е „много директен и заслужаващ доверие“. Служител от администрацията на Байдън, за разлика от това, изпрати на CNN акценти от историята на Байдън по темата през годините, от това, че нареча Путин „побойник“ през 2006 г. до „клептоман“ през 2019 г.

Байдън се учи от 2014 г. и важността на единството

Байдън смята, че не би могъл да запази сегашните нива на единство – в САЩ и по света – ако Путин направи партизански срив, какъвто направи през 2014 г..

„Кризата в Украйна изяснява какво беше заложено тогава и трябва да има отговорност“, казва депутатът Шон Патрик Малоуни от Камарата на представителите на демократите. „Не мисля, че има смисъл да се играе политика с война. Мисля, че има смисъл да бъдем морален глас за това кое е правилно и кое не – и аз се гордея, че принадлежа към партия и имаме президент, който познава добрите и лошите момчета в Украйна. А другата страна изглежда се бори с това”.

„Путин искаше да ни раздели. Важно е да изпратим този сигнал до света”, коментира сътрудникът на Белия дом./tribune.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147