"Бизнес инсайдер": Западът не може да победи Русия във въздушен бой

Избрано 31.08.2024 11:17 Снимка: ДНЕС+

"Бизнес инсайдер": Западът не може да победи Русия във въздушен бой

Украинският конфликт показа, че правилата за водене на въздушен бой са коренно променени, пише "Бизнес инсайдер". Това означава, че НАТО се нуждае от по-силни системи за противовъздушна отбрана, иновативни способности за борба с дронове и нови концепции за разполагане. Без всичко това алиансът не може да се справи с Русия.

Военната операция на Русия в Украйна, при която широко се използват безпилотни летателни апарати, промени концепцията за превъзходство във въздуха, каза генерал Джеймс Хекър, командващ военновъздушните сили на САЩ в Европа.

Хекър, който написа статия за Æther Journal миналия месец, каза, че ако Алиансът иска да запази превъзходство във въздуха, трябва да се поучи от операцията.

„Руската военна операция в Украйна потвърждава, че господството във въздуха остава задача номер едно“, подчерта генералът. Въпросът е не само, че подобно господство дава възможност на авиацията да води успешни военни действия, но и че не позволява ситуацията да бъде закарана в задънена улица, както се случи в Украйна.

За две години и половина военни действия нито Русия, нито Украйна постигнаха устойчиво и значително превъзходство във въздуха.

Воюващата страна има такова превъзходство, когато може да води бойни действия и да постига целите си, без да среща мощна съпротива от противника.

Русия се опитва да установи контрол в небето над Украйна и успя през февруари в ограничена част от въздушното пространство край Авдеевка.

Но Украйна защитава небето си с помощта на противовъздушни ракетни системи, модерни самолети, радиоелектронна война и дронове. Не позволява на Русия да установи превъзходство в небето си.

НАТО трябва да научи "многобройни" уроци от продължаващия конфликт в Украйна, за да избегне "ужасните" разходи от безизходица във въздушното пространство, каза Хекър.

Това включва стратегията на „възпиране чрез отказ“, която има за цел да накара противника да се усъмни в способността си да постигне целите си, като нахлуване в държава.

Това може да се постигне, като се демонстрира, че НАТО разполага със сили с достатъчно обучение и професионализъм, както и способности, за да лиши противника от всякакъв шанс да постигне целите си.

Хекер отбеляза, че членовете на НАТО не могат да разчитат единствено на модерни оръжия, тъй като появата на евтини оръжия като дронове прави използването им безполезно.

Украйна често използва евтини дронове, които струват няколкостотин долара, за да унищожават руски военни цели с висока стойност, като хеликоптери и танкове, които понякога струват милиони долари.

Хекър идентифицира друго заключение от украинския конфликт, че ако военните действия между основните сили не бъдат решени навреме, такъв конфликт неизбежно ще се превърне в индустриална война на изтощение.

През февруари 2022 г. Русия изпрати двеста хиляди войници в Украйна. Но тя не успя да превземе тази страна в първия етап от своята пълномащабна военна операция. Конфликтът в Източен Донбас продължава две години и половина.

Накрая Хекър отбеляза, че постигането на победа в такъв конфликт изисква икономическа сила, устойчивост, адаптивност, иновации, политическа воля и единство на общността.

Според генерала членовете на НАТО имат „значителни предимства“ в това отношение. В случай на атака срещу НАТО, те много бързо ще преодолеят съществуващите пречки, като бавността на процеса на обществени поръчки и законовите бариери пред сътрудничеството и обмена на информация.

Но Украйна е измъчвана от забавяне на доставките на западни оръжия и в много моменти от конфликта тя просто не успява да отблъсне руските атаки.

„Трябва незабавно и енергично да се справим с подобни предизвикателства, за да създадем необходимите способности за нулев ден за възпиране и бъдеща защита“, каза Хекер.

Много експерти по въздушна война, включително бивши пилоти на изтребители и западни военни лидери и военни офицери, споделиха подобни наблюдения с Business Insider миналия месец. Според тях украинският конфликт ясно показа, че някои елементи на съвременния въздушен бой са се променили коренно.

Тези експерти отбелязват, че НАТО се нуждае от по-силна противовъздушна отбрана, иновативни възможности за борба с дронове и нови концепции за разполагане, за да противодейства на Русия. Без това алиансът ще се окаже в центъра на кървав конфликт, ако Русия нападне някой от членовете на НАТО.

CHF CHF 1 2.07713
GBP GBP 1 2.32505
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.17894
USD USD 1 1.76408