Бившият шеф на Държавния резерв ген. Димитър Димитров: Резервът не е окраден, той е раздаден отвътре

Избрано 29.06.2006 11:13

Генерал-майор от резерва Димитър Димитров беше освободен от МС на 22 юни като председател на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси". Той оглави агенцията на 3 май м.г. след като предшественикът му Йовчо Йовчев беше арестуван по обвинение в безстопанственост. Ген. Димитров има 30-годишна служба в армията. Завършил е военното училище във Велико Търново, Военна академия в Москва, Военна академия в София и 5-месечен курс в Института по отбрана на САЩ в Сан Антонио, Тексас. Генералът беше командир на Втора тунджанска бригада в Стара Загора и на Трети армейски корпус.

- Ген. Димитров, вие бяхте освободен от поста председател на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" с мотива, че сте нарушил бюджетната дисциплина. Какво означава това и вие приемате ли тези аргументи за вашето освобождаване, което стана по предложение на вицепремиера Емел Етем?
- Такъв термин - нарушаване на бюджетната дисциплина - няма нито в икономиката, нито в правото, така че като мотив за освобождаване не мога да го приема. Мен ме учудва, че в момент, когато цялата страна работи усилено, за да се изпълнят всички изисквания на ЕС, някои, които заемат отговорни постове, се занимават с такива дребни неща, т.е да се освободи човекът, защото евентуално някъде е станала някаква грешка.

- Емел Етем ви обвини в интервю пред bTV, че от декември 2005 г. до март т.г. сте сключил сделки за над 121 милиона лева, което надвишава многократно определения бюджет на агенцията за 2006 г. - 42 млн. лева.
- Сделката за горива през декември не съм я сключвал от любов към търговията, а съм я сключил, за да се изпълнят задълженията по глава 14 "Енергетика" от преговорите с ЕС. Това са изисквания по задължителните запаси по Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти и задълженията на България по глава "Енергетика".

Когато през септември-октомври м.г. се приемаше бюджетът, аз ходих три пъти в Министерство на икономиката и докладвах за нашия бюджет, за това какъв трябва да бъде. През октомври бюджетът на Държавния резерв за 2006 г. беше 504 милиона лева. Този бюджет беше приет от икономическото министерство, тъй като агенцията тогава беше към тях и имахме техните уверения, че цифрата от 504 милиона не е променена и всички наши изисквания са изпълнени. Става дума за купуване на материали - горива - три вида горива - за Държавния резерв, за военновременните запаси и за 90-дневните запаси, тъй като голяма част от тези запаси бяха отклонени и аз трябваше да взема спешно мерки, за да ги допълня до някаква степен.

Не мога да кажа впоследствие кога и къде е орязан бюджетът. Аз разбрах на 28 декември, че от 504 млн. лв. нашият бюджет става 42 млн. лв. А договорът за закупуване на горивата съм го сключил на 14 декември. Още през ноември обявих, че излизам на борсата, за да купувам горива, за да изпълня задълженията по глава "Енергетика". Никой към този момент не възрази за тази моя дейност и никой не обясни, че това не е възможно да се изпълни, тъй като бюджетът ни е орязан. Няма нарушение на бюджетната дисциплина, но ако има тя е в резултат на нещо друго, а не на моя целенасочена дейност. Ако все пак има някакво нарушение, то от него не са произтекли абсолютно никакви вреди за държавата и за агенцията, т.е държавата не е ощетена нито с лев. Дори и да има дело, аз не знам за какво ще ме съдят и не знам какво трябва да възстановя - дали разходите по делото или нещо друго.

- А смятате ли, че бюджетът на Държавния резерв е бил орязан, защото от 1 януари т.г. вие преминахте на подчинение от министерство на икономиката към вицепремиера Емел Етем?
- Не знам какви са били аргументите на хората, които са орязали бюджета, не съм слушал нито дебатите в Народното събрание, нито в бюджетната комисия на парламента. До мен само достигна една фраза, че някой казал "Каква е тази агенция, че ще има половин милиард лева бюджет".

- Как така се получава, че бюджетът на една държавна агенция се орязва от 504 млн. на 42 млн. лв. без нейният шеф да знае това?
- Получава се, когато не достатъчно компетентни хора работят някъде, където не им е мястото, защото можеше да ме извикат за пет минути и да обясня защо искам тези 504 млн. лв. След като разбрах, че бюджетът е орязан, на 29 декември поисках среща с г-жа Емел Етем и й обясних, че ако бюджетът бъде намален, то сумата за закупуване на горива, която беше около 120 млн. лв., трябва да бъде намерена.

- И какво ви отговори Емел Етем?
- Нищо не ми отговори. Каза, че ще вземе мерки и ще направи нещо.

- Казахте, че голяма част от запасите са били отклонени. От кого, от фирми ли?
- Те бяха откраднати.

- А има ли заведени дела?
- Имам заведени в момента 733 дела. Всички са за отклоняване на метериални средства от Държавния резерв в продължение на 5-6 години - горива, метали, зърно.

- А има ли осъдени по тези дела?
- Само едно единствено дело се движи - срещу бившия шеф на резерва Йовчо Йовчев, който беше преди мен. Него го съдят за 40 и няколко милиона лева, но те са над 60 млн. лв. Всичко друго е на етап разследване и проучване и не знам докъде са стигнали, но нищо не върви.

Има заведени 733 дела и само едно се движи. Вие търсили ли сте съдействие от бившия главен прокурор Никола Филчев и от сегашния Борис Велчев?

Тези дни щях да имам среща с Борис Велчев, но сега в момента няма да я правя, защото не виждам смисъл аз да се срещам с него. По-добре моят наследник да говори с главния прокурор. Търсил съм подкрепа, защото нали по-голяма част от делата аз съм ги възбуждал. Търсил съм начин делата да бъдат решени и и средствата да бъдат възстановени. Над 200 млн. лева са откраднати от държавата от 1998-99 г. до май 2005 г., когато оглавих агенцията.

- Емел Етем твърди, че вие сте нарушил Закона за обществените поръчки (ЗОП). Как ще коментирате нейните думи?
- Това не мога да го коментирам, защото през миналата година имаме 260 сделки на борсата. Това са 260 обществени поръчки, така че кое от това е нарушено. Има цяла дирекция под мен, която се занимава с това, аз само утвърждавам и подписвам. Никога не съм влизал в нито една комисия и не съм викал някого да кажа какво трябва да стане. Прави се анализ на състоянието на борсата - на цени, на всичко, което продаваме или купуваме - метали, горива, жито. Прави се анализ, всичко е архивирано, може да се проверява, да се гледа. Комисията, която подготвя документацията за обществените поръчки е изключително добре подготвена. Нека да се каже коя точно сделка не сме направили както трябва. Не изключвам някъде някоя запетайка да е пропусната, но груба грешка, от която да са произтекли вреди за държавата, едва ли има.

- Ген. Димитров, вие заявихте, че сте сменен, защото пречите на интересите на ДПС и лично на Емел Етем. На какви интереси сте пречел? На вас оказван ли ви е политически натиск да бъде назначен даден човек или да сключите договор с определена фирма?
- Открито нямаше натиск. Никой от фигурите на ДПС не се е опитвал да ми въздейства открито, но много техни представители пристигаха от тяхно име, но аз не мога да кажа колко е било от тяхно име. Голяма част от тях ги гонех, защото те твърдяха, че ги изпраща еди кой си. Аз им казвах: "Като те изпраща еди кой си отиди на борсата." Но те не искат, тъй като не са научени да играят на борсата и да участват в търгове, те искат въпросът да се уреди под масата.

- На вас предлагали ли ви са подкуп?
- Почти не. Правели са ми намеци, но бързо разбраха, че това не върви при мен. Имаше приказки от рода - направи нещо, а пък после ще решим и ще направим еди какво си. Но открито никой не ми е предлагал подкуп.

- По какъв начин смятате, че пречите на ДПС като шеф на Държавния резерв?
- По начина, че прекратих тази дейност, по която се е работило по-рано - без търгове, без борса и голяма част от сделките ставаха неправомерно, не по ЗОП.

Основният принцип за източване на резерва са стоковият кредит и паричният кредит. При стоковия кредит се разрешава даването на стока в големи количества - хиляди тонове за милиони левове на еди кого си, който до шест месеца трябва да ги възстанови. Но той не ги възстановява до 6 месеца и иска удължаване на срока за още 6 и за още 6 и т.н. По същия начин се действа и при паричните кредити - дава се сума от 5 млн. лв. на някоя фирма, която трябва да достави нещо в продължение на 6 месеца. Тези месеци изтичат, доставката се отлага няколко пъти и така до месец май 2005 г., докато не дойдох аз.

Друг начин за източване на средства е чрез разрешаване на подмяна на средства, т.нар. заменки. Някой ще подмени дървен материал с изтекъл срок на годност, ще вземе този 15-годишен дървен материал и ще достави нов суров материал. Но този 15-годишен материал е като злато и цената му е поне 3-4 пъти повече отколкото суровия материал. Така някой взима 200 кубика, продава ги и доставя суров материал.

Имаше една огромна далавера с брикетни въглища, която струва над 11 млн. лева загуби за държавата. В номенклатурните списъци на Държавния резерв не съществува перото "брикетни въглища". Обаче тук решили да купят 100 хиляди тона, пръснали ги из цяла България по складове и ги зарязали. Още ги продавам тези въглища вече във вид на прах. Стигнахме 14 лв. на тон, само и само да ги махнем и да не плащаме наем, защото непрекъснато плащаме наем и охрана за този прахоляк. Съгласен съм да ги продадем и за 4 лв. на тон, само и само да се махне от складовете.

- През 2004 г. имаше скандал с фирми, за които се твърдеше, че са близки до ДПС и за източили Държавния резерв.
- Не мога да твърдя, че тези фирми са близки на някого, защото не го знам. На "Майор Векилски" (б.ред. - адресът на Столичната следствена служба) имат по-точна информация. Аз знам кои са фирмите, които са се занимавали, но не знам под чие покровителство са били и на мен това не ми е работата. Аз отговарям за съхранението на запасите, а не отговарям за разследванията. Имаме списъци на фирмите, завеждаме дела срещу тях. Но по-скоро са виновни служителите оттук, а не самите фирми. Стигнах до извода, че Държавният резерв не е окраден, резервът е раздаден отвътре. Оттук е раздаван съвсем официално - дават жито, дават горива, а нищо не се възстановява. Никой не е влизал с взлом в Държавния резерв.

- Това означава ли, че е имало политически чадър над предишните шефове на агенцията?
- Като гледам как им вървят делата, ясно е, че някой стои зад тях, защото иначе някой като открадне кокошка го осъждат за 5 месеца, а тук са окрадени над 200 млн. лв., като основната вина е на предишните двама началници - Йовчо Йовчев и Станислав Копаров. Част от вината е на Копаров, тъй като голяма част от договорите са започнали да се сключват при него, а не са изпълнявани. Йовчев просто е продължил линията. А под тях и в териториалните дирекции всеки, който е можел да прави нещо е правил.

- А вие уволнихте ли някого в агенцията поради съмнение за корупция?
- Много съм уволнил. От всички 12 директори, 10 съм уволнил, защото за всичките имаше сигнали. Още като дойдох в агенцията отидох на "Майор Векилски" да питам и да ми обяснят дали това, което се пише по вестниците е така или е раздуто. Хората съвестно ми казаха "Г-н генерал, това е така, това е така". На тази база и с още някои неща, с които тук се сблъсках, освободих хората и се разбрахме, че това, което е правено не може повече да става, тъй като аз не съм от тази група и това няма да го допусна.

- Значи вие сте се опитал да спрете кранчетата за източване на резерва и като реакция на вашите действия определени среди искат да ви сменят?
- Не само се опитах, кранчетата ги затворих много бързо. Още първия-втория месец всичко беше затворено отвсякъде. Аз съм на принципа, че бикът се хваща за рогата, а не се лови за опашката. Зная какво и как трябва да направя, за да спре това и спрях всякакво изтичане на материални средства от резерва. Естествено това попречи на много хора, тъй като те са си правили тук големи печалби.

- Явно към агенцията има големи апетити, тъй като през последните 10 години около Държавния резерв непрекъснато има скандали.
- Апетите са същите каквито са били и преди това, но просто една година се въртяха като котета около горещо мляко без да могат да опитат. Сега целта е да ме махнат и да сложат друг, който ще може да продължи друга линия. Правят се сметки, че този който ще дойде тук и той след година ще отиде на "Майор Векилски".

- А вие притеснявате ли се, ако евентуално ви разследват?
- Нямам за какво да се притеснявам. Ще ме притеснява това, че ще ме разкарват нагоре-надолу да ходя по дела, но съм 100 % сигурен, че нищо не може да се докаже, че аз някъде нещо умишлено съм направил, от което да има вреда за агенцията и за държавата.

- Емел Етем каза, че заедно с министрите, които имат пряко отношение към Държавния резерв, до 15 юли ще внесе в МС предложение за структурни промени в агенцията и начин на комуникация и координация.
- Това е абсурдно. Това е държавна агенция, която съхранява държавните резерви и военновременните запаси. Това са запасите за целия български народ. Не трябва да се правят абсолютно никакви промени. Агенцията не може да се преподчинява на бедствията и авариите и трябва да си остане на прякото подчинение на МС, както е сега, иначе ще я разграбят. По принцип у нас всички агенции са разпределени към някого и са преподчинени, за да може бюджетните средства да минават през някой като разпоредител.

- Председателят на Държавния резерв сам ли управлява бюджетните средства?
- Да и това трябва да остане така. В агенцията всичко върви перфектно. Лошото е, че досега нямаше програма за управление и ние въведохме такава програма и нещата вече ще вървят като по часовник. Всяка външна намеса обърква нещата. Ако оставят агенцията да работи самостоятелно всичко ще бъде перфектно и ще се изчистят всички стари неща. В резерва се съхраняват неща, които са въведени преди 50 години.

- Етем обясни, че при вас се съхраняват ненужни неща като 1500 жетварски забрадки.
- Това аз й го казах, а тя използва моите думи. Съхраняват се неща, които са вкарани през 50-те, 60-те и 70-те години. От месец ноември съм започнал да работя по изменение на номенклатурните списъци - това са списъците на материалните средства, които се съхраняват в резерва и изменение на нормите, които се съхраняват. Това се налага поради няколко причини. Първо, че военновременният състав на българската армия вече не е 600 хиляди, а е 100 хиляди. Второ, голяма част от структурите, които са се занимавали с производствена дейност вече са ликвидирани, изпаднали са в несъстоятелност, сменили са предмета на дейност и тези материали вече не са актуални за тях и не трябва да се съхраняват. Трето, ако преди 50 години заплахите към България бяха едни, сега са коренно различни. Сега се свеждат до три основни - тероризъм, бедствия и аварии. Бедствията са наводнения, земетресения, пожари, епидемии. Авариите са само две - радиационна и химическа, другото са местни аварии.

Целта е да се актуализира номенклатурата, за да може да се обслужват тези три заплахи, които има срещу България и срещу света. Не трябва резервите да обслужват някаква Трета световна война, Студена война - неща, които отдавна са останали в историята. Освен забрадки, в резерва пазим и брезентите за крилата на онези самолети, които са бомбардирали Одрин през 1912-13 г. Но това никой не го е пипал преди мен, защото са гледали по-бързо да продадат горивата, житото и т.н

- Какво ще правите с тези забрадки и брезенти?
- Това са огромни количества. Те просто трябва да се освободят. Все някъде ще им се намери място. Може да се продадат и за стотинки, дори на скраб, но няма повече да се съхраняват и за тях няма повече да се плаща наем. 15 млн. лева се плаща годишно на външните съхранители.

- А кой ще ви наследи? Сега вашият заместник Георги Богданов е назначен за изпълняващ длъжността.
- Не знам колко време той ще изпълнява длъжността и не знам кой ще дойде тук. Не знам дали наследникът ми ще продължи с промените, които започнах или ще тръгне по друг път. Изменението на структурата няма да освободи агенцията от тези неща. Иска се човек, който да се захване и да го направи, а не да издига лозунги. С лозунги нищо не става, иска се работа. /vsekiden.com.

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.32091
RON RON 10 3.86673
TRY TRY 100 4.44446
USD USD 1 1.72945