Жителите на Мадрид протестираха срещу бизнеса с краткосрочните наеми

ЕС и Свят 06.02.2024 16:36 Снимка: ДНЕС+

Жителите на Мадрид протестираха срещу бизнеса с краткосрочните наеми

Частни строителни фирми превръщат освободените от местните жители домове в луксозни жилища с цел печалба от краткосрочни наеми

Стотици хора изпълниха централна мадридска улица под акомпанимента на музиканти, които свиреха от балконите. Събитието беше организирано като протест в подкрепа на над 50 семейства, застрашени от принудително изгонване от сграда, за да може, както твърдят правозащитници, жилищата в нея да бъдат отдавани под наем на туристи, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

В събота всеки един от апартаментите на четириетажния комплекс в мултикултурния квартал "Лавапиес" се превърна в сцена за джаз, фламенко и поезия, а отвън протестиращи скандираха: "Кварталите не се продават, те трябва да бъдат защитени".

Снимка: madridnofrills.com

Подобно на други европейски градове, през последните години и Мадрид преминава през процес, при който местните обитатели на кварталите са изтласквани от тях от по-богати хора. Този процес е известен като джентрификация. При него частни строителни фирми превръщат освободените от местните жители домове в луксозни жилища с цел печалба от краткосрочни наеми.

В момента в Мадрид има 62 580 легла за краткосрочно отдаване под наем, съобщи туристическата агенция "Екселтур".

Според сдружение на наемателите в испанската столица инвестиционният фонд за недвижими имоти "Еликс Рентал Хаузинг" и фондът за управление на активи "Алтамар КАМ" искат да купят сградата, като се очаква на 13 февруари управителният съвет на "Еликс" да одобри сделката. Нито "Еликс", нито "Алтамар КАМ" са отговорили на запитването за коментар.

Хайме Отайса, който живее в сградата, каза, че обитателите ѝ научили за намеренията на "Еликс", след като те изтекли в медиите.

Снимка: madridnofrills.com

"Тези фондове гледат да не се вдига много медиен шум, когато правят подобни покупки. Затова решихме, че щом те искат тишина, ние ще вдигнем шум", каза той.

Хоана Иглесиас, 35-годишна самотна майка на три деца, каза, че да си намери друго място за живеене със заплатата си ще бъде невъзможно заради рязкото поскъпване на наемите в столицата.

Цените на наемите в Испания в момента са рекордно високи - за миналата година те се увеличиха с 10,8%. Мадрид е на второ място по този показател, а на първо е Барселона, сочат данните на платформата за недвижими имоти "Идеалиста".

"Става все по-трудно да се живее в този град", каза друга местна жителка, 40-годишната филмова сценаристка Кристина Гомес.

Карлос Мартин, депутат от "Сумар", по-малкия партньор в коалиционното правителство на Испания, заяви, че партията му ще настоява за ограничаване на предлагането на туристически квартири в райони с осезаем недостиг на жилища, а също и да се отнеме правото на данъчни облекчения на собственици, които искат прекалено високи наеми.

Той добави, че други мерки като принуждаването на купувачите да живеят поне пет години в жилището, което купуват, също е сред обсъжданите възможности.

Снимка: madridnofrills.com
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822