
ЕС и Свят 04.07.2025 13:03 Снимка: ДНЕС+
Репортаж на AP: Американски охранители в Газа стреляли с бойни патрони по гладни палестинци
Разпространените от информационната агенция снимки и видео материали са потресаващи
Американски охранители, наети да пазят обекти за разпределение на хуманитарна помощ в ивицата Газа, използват бойни патрони и зашеметяващи гранати срещу палестинци, които се опитват да достигнат до храна. Това разкриват свидетелства и видеозаписи, получени от агенция Associated Press. Двама американски контрактори, пожелали анонимност поради риска от репресии от страна на работодателите си, разказват, че са дълбоко обезпокоени от случващото се и определят действията на охранителите като опасни и безотговорни. Според тях, наетият охранителен персонал често е неподготвен, невъоръжено проверен, но тежко въоръжен и действа без реален контрол. „Изглежда имат свобода да правят каквото си поискат“, казва един от източниците на AP.
По думите им, техни колеги редовно хвърлят зашеметяващи гранати и използват лютив спрей срещу палестинци. Един от контракторите твърди, че се е стреляло „във всички посоки — във въздуха, в земята и понякога директно по хората“, припомняйки си случай, в който е бил убеден, че някой е ранен.
„Има невинни хора, които биват наранявани. Сериозно. И излишно“, казва един от охранителите.
Той обяснява, че американски служители на място наблюдават хората, които идват в търсене на храна, и документират всеки, който им изглежда „подозрителен“. По думите му, тази информация се споделя с израелската армия.
Видео кадри, предоставени от един от източниците, показват стотици палестинци, струпани между метални заграждения, блъскащи се в опит да достигнат до хуманитарна помощ, на фона на изстрели, зашеметяващи гранати и използване на лютив спрей.
В други видеа се чува как англоговорящи мъже обсъждат как да разпръснат тълпите и се насърчават взаимно след изблици на стрелба.
Свидетелствата на очевидците — подкрепени от видеозаписи, вътрешни доклади и текстови съобщения, получени от Associated Press — разкриват рядък поглед отвътре към „Фондацията за хуманитарна помощ в Газа“ (GHF), новосъздадена и засекретена американска организация, подкрепяна от Израел с цел снабдяване на населението в ивицата Газа с храна.
Миналия месец правителството на САЩ обеща 30 милиона долара за продължаване на дейността на фондацията — първото известно американско дарение за GHF, чийто други източници на финансиране остават неясни.
Журналисти нямат достъп до обектите на фондацията, тъй като те се намират в зони под контрола на израелската армия. Поради тази причина AP не може независимо да потвърди разказите на контракторите.
Говорител на Safe Reach Solutions — логистичната компания, наета като подизпълнител от GHF — заяви пред AP, че до момента няма сериозно пострадали на нито един от обектите им. По думите му, при отделни инциденти охранителите са стреляли с бойни патрони в земята и далеч от хората, с цел да привлекат вниманието им. Това се е случвало в първите дни, в пика на напрежението, когато са били необходими мерки за овладяване на тълпите в интерес на сигурността на цивилните, допълва говорителят.
Спорна хуманитарна операция
Над 2 милиона палестинци в Газа преживяват катастрофална хуманитарна криза. Откакто Хамас нападна Израел на 7 октомври 2023 г., предизвиквайки война, която продължава вече 21 месеца, Израел бомбардира и държи ивицата Газа под обсада. Според експерти по продоволствена сигурност, много от хората там са на ръба на глада.
В продължение на два месеца и половина преди откриването на GHF през май, Израел блокира всички доставки на храна, вода и медикаменти към Газа, като заяви, че Хамас краде помощите, транспортирани по досегашната схема, координирана от ООН. В момента Израел настоява GHF да замени тази система, управлявана от ООН.
От Обединените нации обаче заявяват, че в техните хуманитарни операции в Газа не се използват въоръжени охранители.
Повече от 57 000 палестинци са били убити в ивицата Газа от началото на войната, според данни на здравното министерство на територията, което не прави разграничение между цивилни и бойци.
GHF (Gaza Humanitarian Foundation) е американска организация, регистрирана в щата Делауеър и създадена през февруари с цел разпределение на хуманитарна помощ в контекста на продължаващата криза. Откакто пунктовете ѝ заработиха преди малко повече от месец, палестинци съобщават, че израелски войници откриват огън почти ежедневно по тълпите, движещи се към обектите, преминавайки през военни зони, контролирани от Израел. Според палестинското здравно министерство и очевидци, стотици са били убити, а стотици други – ранени.
В отговор израелската армия заявява, че стреля само предупредително и разследва сигнали за пострадали цивилни. Израел отрича да стреля умишлено по невъоръжени хора и казва, че проучва възможности за намаляване на „триенето с населението“ около зоните за разпределение на помощ.
Разследването на Associated Press се фокусира върху случващото се на самите обекти на GHF. По думите на контрактор, който е предоставил видеа на AP, палестинците, пристигащи на място, твърдят, че се оказват „между израелски и американски огън“.
„Идваме тук, за да вземем храна за семействата си. Нямаме нищо“, цитира контракторът думите на местни хора.
„Защо стреля по нас армията? Защо стреляте и вие?“
Говорител на GHF заявява, че има хора с интерес тази мисия да се провали и са готови да кажат или направят почти всичко, за да постигнат това. По негови думи, екипът на фондацията е съставен от опитни специалисти в областта на хуманитарната помощ, логистиката и сигурността, които имат сериозен опит на терен.
Организацията твърди, че е разпределила еквивалента на над 50 милиона хранения в Газа чрез пакети с основни храни и поддържа „състрадателен ангажимент“ към местното население.
През цялата война разпределението на помощ е било съпътствано от хаос. Въоръжени групи са плячкосвали камиони, пътуващи към центровете за раздаване, а отчаяни тълпи често са опразвали превозните средства още преди да стигнат крайната си точка. По-рано този месец, най-малко 51 палестинци бяха убити и над 200 ранени, докато чакаха камиони на ООН и частни фирми да влязат в Газа, съобщават здравното министерство на територията и местна болница. Израелската армия призна за няколко жертви след като войници открили огън срещу приближаващата се тълпа и обеща разследване.
Видеа, съобщения и вътрешни доклади документират хаос около раздаването на храна
Associated Press разговаря с двама контрактори на UG Solutions — американска компания, наета като подизпълнител за осигуряване на охранителен персонал за разпределителните пунктове. Те твърдят, че бойни патрони, зашеметяващи гранати и лютив спрей се използват почти при всяко раздаване на помощи, дори и когато няма реална заплаха.
Видео материали от първите две седмици от операциите, до които AP е получила достъп, потвърждават описаните хаотични сцени. На един от записите се виждат тежковъоръжени мъже, за които се предполага, че са американски охранители, които обсъждат как да разпръснат палестинците около обекта в Газа. Един от тях казва, че е уредил „демонстрация на сила“ с израелски танкове.
„Не искам това да е твърде агресивно,“ добавя той, „защото ситуацията вече се успокоява.“
В същия момент се чуват поне 15 изстрела.
„Ууу! Ууу!“ възкликва един от охранителите.
„Мисля, че уцели някого.“
„По дяволите, да, пич!“ извиква друг.
Камерата е частично закрита от голям насип от пръст. Контракторът, заснел видеото, разказва, че е видял как негови колеги стрелят по палестинци, които току-що са получили храната си и се оттегляли. Стрелбата е била открита както от наблюдателна кула, така и от самия насип. Макар да е започнала с цел разпръсване на тълпата, по думите му не е ясно защо е продължила, след като хората вече са си тръгвали.
Видеото не показва кой точно стреля и по кого е насочена стрелбата, но мъжът, който го е заснел, твърди, че е видял свой колега да стреля в посока на палестинци, а след това — човек на около 60 метра от мястото на стрелбата да пада на земята.
Всичко това се случва докато охранителите си подвикват, насърчавайки се взаимно, обяснява контракторът.
В други видеа, предоставени от него, се виждат мъже в сиви униформи — по думите му негови колеги — които се опитват да изтласкат палестинци, струпани в тясно заградено пространство пред един от центровете. Те използват лютив спрей и хвърлят зашеметяващи гранати, които избухват сред тълпата. Чува се и стрелба. Контракторът посочва, че охранителите обикновено стрелят в земята близо до тълпата или от кули над главите на хората.
„Оглушителна“ статистика от един раздаден обяд: 37 гранати, 60 флакона лютив спрей
По време на само едно раздаване на помощи през юни, контракторите са използвали 37 зашеметяващи гранати, 27 гумени и димни „scat shell“ проектила и 60 флакона с лютив спрей, сочат вътрешни текстови съобщения, споделени с Associated Press.
В този брой не се включват използваните бойни патрони, уточнява контракторът, който е предоставил видеата.
Една от снимките, споделени от него, показва жена, лежаща в каруца с магаре, след като, по думите му, е била улучена в главата от част от зашеметяваща граната.
Снимката, предоставена от американски контрактор при условие за анонимност, тъй като разкрива вътрешна информация за работодателите му, показва жена, просната в каруца с магаре, след като, според думите му, е била ударена в главата от част от зашеметяваща граната по време на раздаване на храна в Газа, организирано от Gaza Humanitarian Foundation през юни 2025 г. (AP Photo)
31% от раздаванията на помощи са съпътствани с ранени палестинци. Видеа и експерти потвърждават стрелба с бойни оръжия
Вътрешен доклад на Safe Reach Solutions (SRS) – логистичната компания, подизпълнител на GHF, управляваща пунктовете – установява, че при 31% от раздаванията на храна в рамките на две седмици през юни е имало пострадали сред чакащите за помощ. Докладът не уточнява колко са били наранените и какви са причините за травмите. От SRS съобщават пред AP, че става дума за леки наранявания.
На други видеа, заснети на място, се виждат хаотични сцени, при които палестинци тичат към остатъци от хранителни кутии. Стотици млади мъже се тълпят около ниски метални прегради, прехвърляйки храна от кашони в чанти, докато охранители от другата страна им казват да се отдръпнат.
Някои палестинци кашлят и се кривят от болка вследствие на лютив спрей.
„Усещаш ли спрея? Ужас,“ чува се глас на английски близо до камерата.
От SRS признават, че работят с многобройно и гладно население, но настояват, че средата е безопасна, контролирана и осигурява достъп до хуманитарна помощ по сигурен начин.
Верификация на видеата чрез звуков анализ
За да потвърди автентичността на кадрите, AP извършва геолокация чрез сателитни изображения и възлага звуков анализ на двама независими експерти.
Двамата – проф. Роб Мейхър, изследовател по аудио форензика от Университета в Монтана, и Стивън Бек, собственик на Beck Audio Forensics – установяват, че в повечето видеа се чува стрелба с бойни оръжия, включително с автоматично оръжие, извършвана на разстояние 50–60 метра от микрофона.
В записа, където се чуват мъже, които се насърчават взаимно по време на стрелба, ехото и акустиката показват, че изстрелите идват от място в непосредствена близост до камерата, казва Мейхър. И двамата експерти потвърждават, че няма признаци звукът да е бил манипулиран.
Анализът показва, че серии от изстрели и шумове от гранати сочат, че оръжията са били насочвани в различни посоки, а не към една-единствена цел. Не може да се установи точно откъде е стреляно и кой е стрелял.
Израел: Не сме на място. GHF: работим сами
От GHF заявяват, че израелската армия не присъства на местата за раздаване на храна. Подобна позиция потвърждава и говорителят на армията подполковник Надав Шошани, който казва, че военни части не са разположени на или около обектите, особено по време на дейностите. По думите му, те се управляват от американска компания с независима охрана.
Един от контракторите, работил на място, твърди, че никога не е усещал реална или предполагаема заплаха от Хамас.
От своя страна, SRS заявяват, че Хамас открито е отправял заплахи към техни служители и към палестинци, получаващи помощ, но не посочват конкретни случаи или местоположения.
Палестинци пренасят кашони с храна и хуманитарна помощ, раздадени от Gaza Humanitarian Foundation — организация, подкрепяна от САЩ и одобрена от Израел — в Рафах, южната част на ивицата Газа, вторник, 27 май 2025 г. (AP Photo/Abdel Kareem Hana, архив)
Американски анализатори и израелски войници работят рамо до рамо, твърдят контрактори
Според контракторa, заснел видеоматериалите, израелската армия използва системата за разпределение на помощи, за да събира информация.
И двамата контрактори твърдят, че на всеки пункт са поставени камери за наблюдение, а американски анализатори и израелски войници заедно следят кадрите в реално време от контролна зала, разположена в контейнер от израелската страна на граничния пункт Керем Шалом.
По думите на свидетеля, някои камери са оборудвани със софтуер за лицево разпознаване. В някои от видео потоците, които AP е видяла, кадрите са обозначени с етикет „analytics“, което според контракторa означава, че на тях се прилага лицево разпознаване.
Ако на камерата бъде засечено лице, което вече е в системата, името и възрастта му се появяват на екрана, твърди той. Израелски войници, които наблюдават екраните, си водят бележки и съпоставят информацията с кадри от дронове, заснети над обектите, добавя той.
Контракторът казва, че не знае откъде идват данните, използвани от системата за лицево разпознаване, и AP не може независимо да потвърди тази информация.
Вътрешен доклад на SRS от юни, видян от AP, посочва, че разузнавателният екип на компанията разпространява сред персонала т.нар. „POI Mugs Card“ – карта със снимки на палестинци, заснети на пунктовете, определени като „лица от интерес“.
Същият контрактор разказва, че той и колегите му са били инструктирани от SRS да снимат всеки, който „изглежда не на място“, макар че критериите не били уточнени. Снимките по думите му също били добавяни към базата данни за лицево разпознаване. Той не знае какво се случва с информацията след това.
От SRS отричат обвиненията, че събират разузнавателна информация, и твърдят, че никога не са използвали биометрични технологии. Компанията заявява, че координира своите действия с израелските власти, каквото е изискване за всяка хуманитарна организация, действаща в Газа.
Израелски служител по сигурността, цитиран анонимно в съответствие с военния протокол, заявява, че в рамките на помощните пунктове няма разработени или използвани от армията системи за сигурност.
Стотици контрактори, наети от UG Solutions, пристигат в Израел в средата на май — само дни преди откриването на първия пункт на Gaza Humanitarian Foundation на 26 май.
Според двамата мъже, с които разговаря Associated Press, разгръщането на операцията е било хаотично и без ясна координация. Някои от наетите били привлечени едва няколко дни по-рано чрез имейл с предложение да работят в Газа. Много от тях нямали боен опит и не били обучени да използват нападателни оръжия, разказват те.
SRS не предоставя проект на правила за употреба на сила до три дни след началото на раздаването на храна, твърдят контракторите. Проектодокументът, видян от AP, посочва, че смъртоносна сила може да се използва само при крайна необходимост, а несмъртоносни средства — само срещу невъоръжени лица, които проявяват физическа агресия.
Палестинците, заснети на видеата, не изглеждат физически агресивни. От SRS признават, че на пунктовете понякога възникват сблъсъци между нуждаещи се, но твърдят, че никога не са били въвлечени техни служители.
По думите на контрактор, заснел видеото, всеки охранител е бил въоръжен с пистолет, зашеметяващи гранати, сълзотворен газ и израелски автомат, способен да изстреля десетки куршуми за секунди.
В имейл от май, споделен с AP от трето лице, високопоставен контрактор пише до ръководството на UG Solutions и нарича операцията „часът на аматьорите“. По думите му, обектите нямат достатъчно персонал или ресурси, което ги прави „неспособни да функционират“ и „опасни“.
Двамата контрактори заявяват, че никой от наетите в Израел не е преминал проверка за безопасно боравене с оръжие. Един от тях допълва, че поради прибързаното начало, не всички са имали време да „калибрират“ оръжието си, което според военни експерти създава сериозен риск.
UG Solutions отговаря
Говорителят на UG Solutions, Дрю О’Брайън, заявява, че компанията прилага строга процедура за подбор и обучение, включително подробна кандидатура, проверка от експерти, справки, проверка на досие и тестове за боравене с оръжие. Той подчертава, че организацията държи на редовен контрол на качеството по време на всяка мисия.
О’Брайън твърди, че не е знаел за видео, в което се вижда стрелба от лице, за което се смята, че е контрактор на UG Solutions, и отказва да коментира без да е видял кадрите.
Двамата контрактори обаче предупреждават, че ако организацията продължи да функционира по същия начин, рискът за човешки живот ще се увеличи.
„Ако операциите продължат по този начин, невинни хора, търсещи помощ, ще продължат да бъдат наранявани – и евентуално убивани – напълно излишно“, казва контракторът, предоставил видеата.
Автори: Джулия Франкел и Сам Медник, "Асошиейтед прес". В репортажа участва и журналистът Йозеф Федерман.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09157 |
![]() |
1 | 2.26658 |
![]() |
10 | 3.86497 |
![]() |
100 | 4.16476 |
![]() |
1 | 1.66002 |
Последни новини
- 18:03 Вътрешните министри на България и Австрия инспектираха границата при Елхово
- 18:00 Деница Сачева: Това беше поредният обречен вот на опозицията
- 17:54 Тръмп: "Големият красив закон" ще изстреля САЩ като космическа ракета
- 17:46 Български монаси съветват Мел Гибсън за продължението на „Страстите Христови“
- 17:41 Помилваната от Путин Надежда Савченко е заловена близо до Купянск
- 17:38 Мъж от Петрич отива на съд, пребил бременната си приятелка
- 17:31 Петролен магнат, свързан с бивш шпионин от КГБ, падна от прозореца на апартамента си в Москва
- 17:25 Апелативният съд не пусна от затвора Йоан Матев, убил Георги в Борисовата градина