ЕС и Свят 25.04.2023 16:13 Снимка: ДНЕС+
Започва съвместното купуване на газ по новия механизъм на ЕК
Европейската комисия започва първата по рода си процедура, в рамките на която европейските дружества ще регистрират своите потребности от закупуване на газ чрез механизма AggregateEU, като подготовка за съвместните покупки на газ на равнище ЕС. Това е ключова междинна цел за ЕС в процеса на подготовка за следващата зима чрез съгласувано и навременно запълване на газохранилищата с помощта на колективната му пазарна мощ за договаряне на по-добри цени с международните доставчици.
Регистрираните дружества разполагат с една седмица - до 2 май, за да отговорят на тази първа покана за обединяване на търсенето. Когато заявките за газ бъдат подадени от отделните дружества, поисканите количества ще бъдат обединени и обявени на търг на световния пазар. След като чрез механизма AggregateEU колективното търсене на Европа бъде свързано с предлагането на международните доставчици на газ, участващите дружества ще започнат преговори с доставчиците по договорните условия за покупката и доставката на газа. Комисията няма да играе никаква роля в тези преговори. Първите споразумения за покупка се очакват преди лятото.
По-нататък търговете ще бъдат устройвани редовно - на всеки два месеца през следващия 12-месечен срок. Остава възможността за записване за механизма AggregateEU. Досега са се регистрирали 76 дружества, а други са в процес на записване. Освен това 11 дружества са готови да предлагат услуги като централен купувач или като представител (вж. документа с въпроси и отговори).
Държавите членки са поели задължение да участват в обединяването на търсенето за най-малко 15 % от националните си цели за съхранението на газ, което представлява около 13,5 милиарда кубични метра газ годишно. Целите за съхранението на газ и за съвместните покупки на газ бяха договорени през 2022 г. като спешни мерки в отговор на превръщането на енергийните доставки в оръжие от страна на Русия и на невижданите досега цени на енергоносителите след нахлуването на Русия в Украйна.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:52 Благомир Коцев: От понеделник Варна ще е в криза с боклука, която ще засенчи дори тази в София
- 10:52 799 евро месечно са нужни за издръжката на един работещ
- 10:48 Продължават блокадите на границите със Сърбия и Република Северна Македония
- 10:47 Синдикат "Образование": Превенция на агресията да стане приоритет ма МОН
- 10:43 Тръмп е сложил снимка с Путин в Белия дом до снимка с внучката си
- 10:39 "Филтър":
- 10:36 Заради ЛГБТ: Унгарската прокуратура погна кмета на Будапеща за организирането на Прайд
- 10:31 Илон Мъск в Давос: Имаме 9000 сателита, но не сме попадали на извънземни