Заформя се нов скандал: Тръмп иска да му “намерят” 11 780 гласа в Джорджия

ЕС и Свят 05.01.2021 08:07 Снимка: ДНЕС+

Заформя се нов скандал: Тръмп иска да му “намерят” 11 780 гласа в Джорджия

Демократи зоват за оставка

Доналд Тръмп се замеси в нов скандал тип “Уотъргейт”, след като бе записан да притиска държавен служител и да иска промяна на резултата от президентските избори в щата Джорджия, съобщи Си Ен Ен.

Скандалът се разрасна дотолкова, че демократи поискаха оставката на държавния глава, а новата вицепрезидентка Камала Харис го обвини в злоупотреба с власт.

“Виж, всичко, което искам, е следното - просто да намеря 11 780 гласа... Защото спечелихме щата. Победихме на изборите и не е честно да ни отнемат победата”, казва президентът на САЩ в шокиращия аудиозапис, публикуван от в. “Вашингтон пост”, на републиканеца Брад Рафенспергер, секретар на щата Джорджия и отговорен за провеждането на изборите.

Отговорът, който получава, обаче е: “Трябва да отстояваме нашите данни. Ние вярваме, че данните ни са верни”.

Тръмп загуби за малко Джорджия на изборите на 3 ноември. Демократът Джо Байдън победи с около 12 000 гласа преднина. Резултатите в щата бяха броени два пъти и въпреки твърденията на Тръмп няма доказателства за изборна измама

Доналд Тръмп заплашва Рафенспергер в разговора, че ако не изпълни това, което се иска от него, до вторник, той ще навреди на шансовете на републиканците Дейвид Пердю и Кели Лофлър на балотажа тази седмица, който ще реши мнозинството в Сената. В Джорджия във вторник ще се проведат балотажи за две места в Сената, резултатът от които може да премахне мнозинството на републиканците.

По време на едночасовия разговор президентът неколкократно подтиква щатския секретар да се съгласи с фалшивите му твърдения, че хиляди гласове са били подадени незаконно, че някои бюлетини са били унищожени или са дошли от гласове извън щата. Също така Тръмп заявява, че над 5000 бюлетини са пуснати в щата от името на починали хора, на което държавният секретар отговаря: “Реалният брой е двама. Двама. Двама души, които са починали, са гласували”.

“Знаете какво направиха и вие не подадохте сигнал. Знаете, че това е престъпно... Това е голям риск за вас и за Райън (Джърмани), вашия адвокат. Това е голям риск”, продължава атаката Доналд Тръмп.

Американският президент написа в туитър, че двамата с Брад Рафенспергер са разговаряли по телефона в събота за изборна измама в Джорджия. Секретарят не желаел или не можел да отговори на въпроси за “гласове, паднали под масата”, мъртви гласоподаватели или унищожаване на бюлетините. “Той няма представа”, туитна президентът.

На разговора са присъствали още Марк Мидоус, началник на администрацията в Белия дом, адвокатът Клита Мичъл и Раян Джърмани, правен съветник на Рафенспергер.

Новоизбраната вицепрезидентка Камала Харис нарече коментарите на Тръмп “дръзка злоупотреба с власт”. “Това определено беше израз на отчаяние на първо място, но и груба злоупотреба с власт от президента на САЩ”, заяви Харис.

“Утре ще внеса резолюция за порицание. Тръмп трябва да подаде оставка веднага, това е нарушение на щатските и федералните закони”, заяви конгресменът демократ Ханк Джонсън. Порицанието в Камарата на представителите не е обвързващо юридически, но служи като най-висшата форма на официално осъждане на дела на президента, преди да се пристъпи към импийчмънт. Редица други демократи също призоваха да се разследват думите на президента.

Професорът по право Карл Тобиас от Университета на Ричмънд коментира, че федерални или щатски прокурори могат да съдят Тръмп

“Това е далеч по-лошо от “Уотъргейт”, заяви журналистът Карл Бърнстейн, който разкри аферата, довела до оставката на Ричард Никсън. Според него записът показва на какво е готов Тръмп - да подкопае избирателната система и незаконно и неморално да опита да подбуди преврат.

Експерти отбелязват, че в последните седмици на президентството си Доналд Тръмп се бори на всяка цена да удържи властта. Последният му акт на отчаяние е именно да ругае, моли и заплашва държавния секретар на Джорджия да “намери” гласовете, необходими за победата му.

Всичките 10 живи бивши министри на отбраната на САЩ пък обявиха, че президентските избори в САЩ са приключили. Общото отворено писмо е подписано от Дик Чейни, Джеймс Матис, Марк Еспер, Леон Панета, Доналд Ръмсфелд, Уилям Коен, Чък Хейгъл, Робърт Гейтс, Уилям Пери и Аштън Картър.

Байдън встъпва без парад и церемонии

В ограничен формат и в съответствие с нормите за социално дистанциране ще се проведе церемонията по встъпване на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън на 20 януари, съобщи Си Ен Ен.

Заради пандемията от коронавирус организаторите са решили да се откажат от парада по случай встъпването. Продължаващото традиционно около 2 часа шествие се гледа на живо от десетки хиляди хора, които се нареждат по пътя на новия президент към Белия дом. Вместо това телевизиите ще излъчат виртуална версия на парада, в която музиканти, танцьори и други артисти ще участват във видео формат.

След церемонията по встъпването в длъжност 46-ият президент на САЩ Байдън и вицепрезидентката Камала Харис ще вземат участие в традиционния преглед на войските на Капитолийския хълм.

Рязко ще бъде намален и броят на поканите за церемонията. Само членовете на Конгреса ще бъдат на Капитолийския хълм и всеки от тях може да покани по един гост.

Същевременно 80-годишната демократка Нанси Пелоси бе преизбрана за председател на Камарата на представителите. Това стана на първата работна сесия на 117-ия конгрес на САЩ.

Пелоси, която е първата жена на този пост, получи 216 гласа срещу 209 за републиканеца от Калифорния Кевин Маккарти. Мнозинството на демократите е най-малобройното за последните две десетилетия, след като на изборите през ноември те загубиха много от местата, спечелени през 2018 г./24 часа

CHF CHF 1 2.08867
GBP GBP 1 2.34063
RON RON 10 3.93013
TRY TRY 100 5.36627
USD USD 1 1.85352