
ЕС и Свят 20.08.2025 14:45 Снимка: ДНЕС+
„Уокизмът приключи“: Тръмп иска разследване на музеите в САЩ
В нова офанзива срещу „уокизма“, президентът на Съединените щати обяви вчера намерението си да разследва американските музеи, обвинявайки ги, че налагат предубеден поглед върху историята, особено по отношение на робството, пише "Фигаро".
Продължавайки офанзивата си срещу американските образователни и културни институции, Доналд Тръмп обяви във вторник, 19 август, че е поискал от съдилищата да разследват музеи в цялата страна, които той обвинява в „уокизъм“, особено по отношение на историята на робството. „Музеите във Вашингтон, но и в цялата страна, са по същество последните остатъци от уокизма“, заяви президентът в своята социална мрежа Truth Social. „Дадох инструкции на моите прокурори да прегледат (политиката на) музеите и да започнат абсолютно същия процес, следван с университетите, където е постигнат огромен напредък“, добави Тръмп. „Тази страна не може да бъде уокистка, защото УОКИЗМЪТ ПРИКЛЮЧИ“, обяви той.
Миналата седмица Белият дом обяви в писмо до "Институтът "Смитсониън", който управлява около 20 обществени музея във Вашингтон, че правителството ще проведе задълбочен преглед, за да гарантира тяхното „съответствие“ с визията на Доналд Тръмп за американската история, основана на „истината и разума“. „Институтът "Смитсониън" е ИЗВЪН КОНТРОЛ“, обяви Доналд Тръмп, изразявайки съжаление, че музеите във федералната столица представят, според него, „ужасен образ на нашата страна, (особено) злините на робството (...) и нищо за нейния успех и блясък“.
През март Доналд Тръмп подписа заповед за възстановяване на контрола върху съдържанието на музеите на Института "Смитсониън", които вече беше обвинил в „исторически ревизионизъм“ и расова „идеологическа индоктринация“, особено по време на управлението на неговите предшественици и политически противници Барак Обама (2009-2017) и Джо Байдън (2021-2025). Правителството на САЩ оправда тези мерки срещу музеите - които засягат и вашингтонския културен център „Кенеди“ - с честванията по случай 250-годишнината от независимостта на Съединените щати през 2026 г.
Превод: "Гласове"
Още по темата
![]() |
1 | 2.07868 |
![]() |
1 | 2.26369 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.09752 |
![]() |
1 | 1.67423 |
Последни новини
- 16:03 Ирак наема плаващи електроцентрали от Турция за справяне с внезапна енергийна криза
- 15:57 Путин информира Ердоган за срещата си с Тръмп в Аляска
- 15:54 Дъглас Макгрегър: Доналд Тръмп ясно заяви пред ЕС и Зеленски, че повече няма да помага на Киев
- 15:46 Гроздан Караджов за трагедията в Несебър: Виждаме пропуски в нормативната уредба
- 15:39 Заради жегите, пъстърва масово измира в развъдниците
- 15:31 Каролин Галактерос: Тръмп успя да „строи“ Европа и може да я принуди да купува оръжия за Киев
- 15:24 Естонски НПО в схема за измами с даренията за Украйна
- 15:22 Израел заплашва Франция със затваряне на генералното ѝ консулство в Йерусалим