.jpg)
ЕС и Свят 15.02.2025 19:33 Снимка: ДНЕС+
Втори ден на Конференцията в Мюнхен: Зеленски заяви, че Русия иска да изпрати войски в Беларус
Продължава конференцията по сигурността в Мюнхен. След вчерашната реч на вицепрезидента на Сащ Джей Ди Ванс, в която той разкритикува Европа, че цензурира мнения, тази сутрин на сцената на форума се качиха германският канцлер в оставка Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски.
В речта си украинският президент Зеленски заяви, че Русия не иска мир и че Киев има информация, че Русия има планове да изпрати войски в Беларус това лято. Украинският президент попита, ако Русия атакува под фалшив флаг готова ли е да отговори Европа?
Преди него на сцената се качи германският канцлер Олаф Шолц. Той започна речта си с благодарност към Джей Ди Ванс, че при посещението си в. Снощи след речта си извън рамките на конференцията Ванс се среща с лидера на крайната десница Алис Вайдел, която не е поканена на конференцията. Шолц заяви, „ние сами решаваме какво ще се случи с демокрацията”.
Съединените щати не представиха план за мир в Украйна на конференцията за сигурност в Мюнхен. Речта на вицепрезидента Джей Ди Ванс беше чакана с голям интерес, но темата изобщо не беше централна в изказването му. В продължение на 30 минути Ванс обвинява Европа в покварено мислене за демокрацията, критикува я за миграционната й политика и направи препратки към културните войни, които доминират американската политика.
„Изцяло оспорвам картината, която рисува вицепрезидента Ванс, че малцинствата били потиснат или заглушени в нашата демокрация. Дори крайни партии като Алтернатива за Германия водят съвсем нормални кампании. Като на всяка друга партия. Това е истинската демокрация”, посочи министър на отбраната на Германия Оскар Писториус.
„Ванс говори за значителен ръст на непроверени имигранти в Европа в последните години. Те откъде дойдоха? От Украйна. Само в Полша има два милиона бежанци, защото в Украйна върви кървава война. Не съм съгласен с Ванс, че ставащото в Украйна, ставащото в Русия, ставащото в Китай е по-малко важно от някаква предполагаема загуба на свобода на словото. Не съм съгласен”, категоричен беше премиерът на Норвегия Йонас Гар Стьоре.
Нито от срещата на Ванс с Володимир Зеленски, нито от речта му пред участниците в конференцията, стана ясно какво планират Съединените щати. Но стана ясна задълбочаващата с е пропаст между трансатлантическите партньори.
„Ясно е че новата американска администрация има различен светоглед от нас. Светоглед който не се интересува от установените международни правила, сътрудничеството и доверието. Не можем да променим това. Трябва да го приемем и да се справим с проблема. Като демократичен човек съм много загрижен, когато малък предприемачески елит има властта и средствата да пренаписва правилата на либералната демокрация. И още по-загрижен от това, че този елит не крие презрението си към нормите и институциите на демокрацията”, подчерта подчерта президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.
Още по темата
![]() |
1 | 2.03393 |
![]() |
1 | 2.32765 |
![]() |
10 | 3.92934 |
![]() |
100 | 4.89227 |
![]() |
1 | 1.79385 |
Последни новини
- 21:42 Доналд Тръмп: Разговорът ми с Путин беше много добър и продуктивен
- 21:16 Хороскоп за сряда, 19 март 2025 г.
- 21:03 Путин към Тръмп: Ключово условие е спиране на военната помощ и разузнавателни данни за Киев
- 19:49 Над два часа разговаряха Путин и Тръмп. Разговорът е преминал "добре"
- 19:37 В Унгария със закон забраниха провеждането на гей паради
- 19:31 Операция "Тръба": как руски щурмови отряд изненада врага в Суджа
- 19:31 Фридрих Мерц: С увеличените разходи за отбрана на Берлин иде нова ера за европейската сигурност
- 19:23 Загиналите в ивицата Газа вече са 413, сред тях има висши фигури от "Хамас"