Все още сомалийските пирати не са съобщили какво искат
ЕС и Свят 07.04.2009 09:18
Няма съобщение с искания от похитителите на отвлечения кораб с български моряци, каза говорителят на МВнР Драговест Горанов по БНТ.
Припомняме, че 16 български моряци се намират на борда на отвлечения от сомалийски пирати британски товарен кораб Malaspina Castle. На борда на кораба има общо 24-ма души от България, Русия, Украйна и Филипините.
Пиратите са превзели 32 000-тонния кораб, който плава под панамски флаг, сутринта на 6 април в Аденския залив. Това е петият съд, отвлечен през последните два дни близо до сомалийския бряг. Френски, британски, тайвански, йеменски и германски са похитените в този срок кораби.
Според центъра по сигурността на ЕС, който отговаря за района, има основания да се смята, че екипажът е невредим.
Пиратите се появиха през 90-те години на ХХ в. Много от тях са били рибари, които са изгубили поминъка си заради чуждестранните траулери, които властваха в сомалийски води. Без силно правителство, брегова охрана или флота, която да ги защитава, те се превърнаха в пирати, за да защитават акваторията на страната си и да печелят от откупи, отбелязва "Таймс".
Смята се, че само през 2008 г. сомалийските пирати са спечелили 30 млн. долара от откупи, което са много пари в страна, унищожена от суша, войни и бедност. /БГНЕС
Припомняме, че 16 български моряци се намират на борда на отвлечения от сомалийски пирати британски товарен кораб Malaspina Castle. На борда на кораба има общо 24-ма души от България, Русия, Украйна и Филипините.
Пиратите са превзели 32 000-тонния кораб, който плава под панамски флаг, сутринта на 6 април в Аденския залив. Това е петият съд, отвлечен през последните два дни близо до сомалийския бряг. Френски, британски, тайвански, йеменски и германски са похитените в този срок кораби.
Според центъра по сигурността на ЕС, който отговаря за района, има основания да се смята, че екипажът е невредим.
Пиратите се появиха през 90-те години на ХХ в. Много от тях са били рибари, които са изгубили поминъка си заради чуждестранните траулери, които властваха в сомалийски води. Без силно правителство, брегова охрана или флота, която да ги защитава, те се превърнаха в пирати, за да защитават акваторията на страната си и да печелят от откупи, отбелязва "Таймс".
Смята се, че само през 2008 г. сомалийските пирати са спечелили 30 млн. долара от откупи, което са много пари в страна, унищожена от суша, войни и бедност. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
- 14:54 "Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
- 14:42 Витанов: Заплатите в държавните бордове надхвърлят дори тези на премиера и президента, взети заедно
- 14:31 Теменужка Петкова: Няма скрити фактури, управляващите бягат от отговорност с техния бюджет
- 14:18 БАБХ е изтеглила над 6 тона фалшиво масло от пазара
- 14:05 Дете и баща му паднаха от атракцион в Антоново, след като седалката на люлката се скъса
- 13:53 Борисов прави кабинет в сянка, в сегашния се справял само Копринков
- 13:41 Меси срещу Роналдо чак на финал. Всички 1/16-финали на световното по футбол